Antwort Jak fungují vodní elektrárny? Weitere Antworten – Jak funguje vodní elektrárny
Princip funkce vodní elektrárny
Přitékající voda předává svou kinetickou, resp. potenciální energii turbíně, která roztáčí generátor připojený ke společné hřídeli. Rotační energie se v generátoru mění na základě elektromagnetické indukce na energii elektrickou.V současnosti vodní elektrárny využívají akumulovanou polohovou nebo kinetickou energii vody pro roztáčení turbín. Mechanická energie vody se následně v generátoru na základě elektromagnetické indukce přeměňuje v elektrickou energii. Výkon turbíny je závislý na velikosti spádu, průtoku vody a účinnosti samotné turbíny.Nevýhody: U přehradních nádrží značná cena a čas výstavby a nutnost zatopení velkého území. Závislost na stabilním průtoku vody. Přehradní hráze a jezy brání běžnému lodnímu provozu na řece, je nutno vybudovat systém plavebních komor resp.
Jak funguje malá vodní elektrárna : Voda je přivedena přivaděčem přes mříž – česle (hrubé, jemné), které zachycují mechanické nečistoty, do strojovny. Tam se hydraulická energie vody mění na mechanickou. Mechanická energie z vodního kola nebo turbíny je přes hřídel přenášena do generátoru, kde se mění na elektrickou energii.
Jak získat energii z vody
Mechanická energie
Hlavní způsob jejího zužitkování spočívá v umístění vodní turbíny do proudu tekoucí vody. Na turbínu je napojen generátor, který produkuje elektrický proud. Výstavba vodních elektráren má v Česku velkou tradici díky dostatečnému množství vydatných vodních toků.
Jak Delime vodní elektrárny : Podle polohové energie vody dělíme vodní elektrárny (VE) na: nízkotlaké – využívající spád do 20 m. středotlaké – využívají spád nad 20 m do 100 m. vysokotlaké – využívající spád nad 100 m.
Vodní elektrárny vyžadují minimální obsluhu i údržbu a zároveň je můžete ovládat na dálku. Malé vodní elektrárny prakticky nevytvářejí zaplavenou plochu a jsou velice levné na provoz. Nevýhody: U přehradních nádrží je třeba počítat s vysokou cenou a časem výstavby a nutností zatopení velkého území.
“ Cena domácí vodní elektrárny se pohybuje od zhruba 50 000 Kč až do několika set tisíc korun. Už i ty levnější minielektrárny s průměrným výkonem 0,5 kW však ročně vyrobí až 4 MWh, což je téměř spotřeba české domácnosti. V současnosti je v Česku evidováno asi 1600 malých vodních elektráren s výkonem od 1kW do 10MW.
Jak vzniká vodní energie
Dnes pro přeměnu vodní energie na elektrickou využíváme účinnější turbíny připojené na generátor. Rovnotlaké turbíny využívají pouze kinetickou, zatímco přetlakové také potenciální energii. Nejdéle používaná je Francisova turbína, jejíž výhodou je možnost využití také jako čerpadlo v přečerpávacích elektrárnách.Základní princip fungování uhelné elektrárny je založen na přeměně energie tepelné na mechanickou a mechanické na elektrickou. Teplo uvolněné v kotli ohřívá vodu procházející trubkami uvnitř kotle a mění ji v páru. Pára proudí do turbíny, jejím lopatkám předá svou pohybovou energii a roztočí ji.Vodní elektrárny využívají energii vodních toků a dělí se podle výkonu na malé (do 10 MW), střední (od 10 MW do 200 MW) a velké (nad 200 MW). Přitékající voda předává energii turbíně, která roztáčí generátor připojený ke společné hřídeli.
Voda v Česku vyrobí asi 3,7 procenta energie
2264 MW je celkový instalovaný výkon vodních i přečerpávacích vodních elektráren v Česku. Je to o cca 150 MW víc, než kolik mají oba bloky jaderné elektrárny Temelín. Ročně se z vody v Česku vyrobí asi tři terawatthodiny elektřiny.
Kolik máme vodních elektráren v ČR : V České republice je k roku 2018 v provozu 11 velkých vodních elektráren (instalovaný výkon nad 10 MW) s celkovým instalovaným výkonem 1918 MW (743 MW akumulační a průtočné + 1175 MW přečerpávací) a 1 614 malých vodních elektráren (MVE do 10 MW) s celkovým instalovaným výkonem 340 MW.
Co je to vodni elektrarna : Vodní elektrárny jsou energetické zdroje využívající akumulovanou energii vody k výrobě elektrické energie. Voda jako primární zdroj odevzdává ve vodní turbíně svou potenciální a kinetickou energii, ale prostřednictvím přírodního koloběhu, založeném na vypařování a kondenzaci, se neustále obnovuje.
Jak funguje elektrárna na plyn
Tepelný cyklus plynové turbíny se skládá z komprese vstupního vzduchu a jeho smísení s palivem. Směs shoří, spaliny expandují v plynové turbíně, čímž ji roztočí. Oběh je uzavřen výstupem spalin přes spalinový výměník. Ve spalinovém kotli se vyrobí pára, která pohání druhou turbínu – parní.
V České republice je k roku 2018 v provozu 11 velkých vodních elektráren (instalovaný výkon nad 10 MW) s celkovým instalovaným výkonem 1918 MW (743 MW akumulační a průtočné + 1175 MW přečerpávací) a 1 614 malých vodních elektráren (MVE do 10 MW) s celkovým instalovaným výkonem 340 MW.Jde o obnovitelný zdroj energie.
Množství vyrobené energie závisí na spádu a průtoku vody. Cena vodní elektrárny se pak odvíjí od její velikosti – za skutečně malou domácí elektrárnu zaplatíte cca 100 000 Kč a víc, ceny běžných menších vodních elektráren se pohybují v milionech.
Jak se vyrábí elektřina z plynu : Elektřiny z plynu
Některé spalují zemní plyn pod tlakem a vzniklá směs plynů pohání turbínu připojenou na generátor. To jsou tzv. plynové elektrárny. Dalším druhem je parní elektrárna, která díky spalování plynu ohřívá vodu a vzniká pára, která opět pohání turbínu.