Antwort Jak fungují nášlapné pedály? Weitere Antworten – Jak fungují Naslapy
Pedály jsou jedním z kontaktních bodů těla cyklisty s jeho kolem. Přenáší se na nich energie šlapání do kliky a tedy do pohybu vpřed. Nášlapné pedály mají oproti běžným pedálům výhodu v tom, že noha na nich drží pevně a přitom v případě potřeby můžete snadno nohu uvolnit.v mokrém terénu podrážka boty je mokrá, velmi lehce z obyčejného pedálu sklouzne. Mít v pedálu – chodidle patřičnou oporu je pro ovládání kola velmi důležité. Nášlapy vám právě tuto jistotu a podporu zajistí. Při jízdě na kole se nevyhnete lehkým pádům.Při montáži pedálů na nové jízdní kolo platí jednoduchá univerzální poučka, kdy pravý pedál "R" má klasický závit a levý pedál "L" má závit levý. Otáčejte klíčem doleva proti směru hodinových ručiček, abyste namontovali levý pedál. Pro montáž pravého pedálu otáčejte klíčem doprava po směru hodinových ručiček.
Co je SPD pedál : Shimano SPD (Shimano pedaling dynamics) je systém upevnění boty k pedálu kola, který funguje bez ohledu na to, zda jste na kole nebo mimo něj. Díky široké škále stylů bot a pedálů je šlapání efektivnější a zapuštěná zarážka činí chůzi pohodlnější.
Jaké pedály na Trail
MTB pedály s nášlapy zaručují pohodlnou chůzi v tretrách a výkon v náročných a blátivých podmínkách, se kterými se můžete setkat na trailech. Pedály pro horská kola s nášlapy jsou nejlepší volbou pro sebevědomé trailové jezdce a také pro jízdu na gravelu a silniční jezdce, kteří upřednostňují chůzi s menšími kufry.
Jaké pedály na MTB kolo : Na horské kolo
Kufry MTB nášlapů jsou většinou dvoušroubové, nejsou tedy zaměnitelné s kufry pro silniční pedály. Díky tomu ale umožňují mírný pohyb paty do stran a tedy komfortnější šlapání. Nejrozšířenějším systémem tohoto typu jsou SPD pedály na kolo od Shimano.
Zpravidla je dobré foukat v rozmezí cca 2–3 bary / 30–40 psi. Pokud jezdíte spíše po asfaltu, volte spíše horní hranici. Pláště se budou lépe odvalovat a pojede se Vám lehčeji. Pokud jezdíte více v terénu a po přírodním povrchu, volte spíše tlaky kolem 2 barů.
Je to velice jednoduché. Kamenné nášlapy pokládáme tak, že zakoupený kus položíme na trávu a vyřežeme kolem něj do trávy obrys. Trávu odstraníme a půdu mírně prohrabeme. Velice důležité je zasypat vzniklý tvar štěrkem nebo kamennou drtí, protože pouze tak bude odtékat přebytečná voda.
Jak správně nastavit kufry
Kufr by měl být umístěn zhruba pod linkou kloubů prstů 2, jen několik milimetrů směrem vzad, zhruba 5-15 mm. V tomto místě vyvíjí chodidlo nejideálnější tlak pro přenos síly, a nedojde ke zbytečnému namáhání jeho klenby.Nastavení polohy sedla
Podřepnete si, sedlo umístěte do podpažní jamky a natáhněte ruku i prsty. Konečky prstů by se měly dotýkat kraje kliky nad šroubem. Přesnou výšky sedla doladíte po nasednutí na kolo. Patu usadíte na pedál umístěný ve své nejnižší poloze tak, aby chodidlo bylo vodorovně se zemí.SUSTAIN pedál Univerzální pedál k prodloužení tónu, který je díky přepínači polarity vhodný ke všem klávesovým nástrojům.
NÁŠ TIP: Pokud by vám pedály nešly povolit, zkuste je zakápnout jakýmkoliv olejem a chvíli počkat. Můžete použít také uvolňovač šroubů a rzi.
Jak často měnit pláště na kole : Pláště se sjíždějí cca po 2000-4000 km, záleží přitom na váze cyklisty a stylu jízdy. Především zadní plášť je nutné hlídat, neboť se sjíždí dříve než přední.
Jak vybrat nášlapy : Při výběru pedálů je nutné si uvědomit, zda chcete nášlapy na silniční nebo horské kolo. Oba typy se od sebe totiž výrazně liší. Silniční nášlapné pedály poskytují větší opěrnou plochu pro přenos síly do pedálů a obvykle mají tří- a čtyřšroubové spojení boty s kufrem.
Jaké kolo 27.5 nebo 29
29“ kola jsou vhodná pro jezdce vyšších postav, kde oceníte nižší těžiště kola. 27,5“ kola jsou oproti tomu vhodná pro jezdce nižších postav. Např. u velikosti S je pak horské elektrokolo s 29“ koly moc dlouhé a má menší manévrovatelnost.
Pro jízdu v různorodém terénu, při kterém se jezdí do kopce i z kopce, se hodí univerzální řídítka se šířkou 760–780 mm. Pokud jste ale menší postavy nebo jezdíte po nenáročných cyklostezkách, sáhněte po kratších (700–720 mm). Následně záleží na vás, jestli preferujete téměř rovná řídítka, nebo spíš s mírným prohnutím.Zpravidla je dobré foukat v rozmezí cca 2–3 bary / 30–40 psi. Pokud jezdíte spíše po asfaltu, volte spíše horní hranici. Pláště se budou lépe odvalovat a pojede se Vám lehčeji. Pokud jezdíte více v terénu a po přírodním povrchu, volte spíše tlaky kolem 2 barů.
Nakolik se fouka jízdní kolo : Obecně platí, že nejvíce se foukají silniční kola – kolem 8 barů a výjimečně až 10 barů. Naopak horská kola se hustí pouze na 1,4 až 2,5 baru. Mezi tím se pohybují krosová a trekingová kola, která se foukají zhruba na 4 bary,“ vysvětlil cyklistický expert Pavel Čábelický.