Antwort Jak dlouho vydrží domácí med? Weitere Antworten – Jak poznat Stary med
Včelí med po zahřátí pění
To může být známka nekvalitního medu, ale také nemusí. Pěna mívá původ v různých příměsích (voda + cukr + barvivo). Avšak přírodní med také často pění, protože obsahuje bílkoviny a pyl. Naopak průmyslově zpracovávané medy bývají kvůli zvýšení trvanlivosti nadměrně filtrovány.Trvanlivost medu není nijak omezena. Při správných skladovacích podmínkách nám s přehledem vydrží i několik let.Důležitější je, aby se med nabíral ze sklenice vždy jen čistou lžičkou a neměla by se do něj dostat voda, jinak by mohl zkvasit, " varuje Lukáš Pleva. Zkvašený med poznáte snadno podle typického zkvašeného zápachu, který ze sklenice ucítíte po otevření.
Jak dlouho vydrží med tekutý : Takový medovicový med má takzvaně mnohem více času k dobru, tekutý zůstává přibližně měsíc a poté teprve začne pomaloučku krystalizovat. Výjimkou je akátový med, který zůstává tekutý přibližně rok.
Jak dlouho se muze skladovat med
Roli hrají teplota, délka skladování a obsah vody. Při běžných podmínkách, to znamená do 25 °C, vydrží med v plné kvalitě rok i dva. Podmínka skladovací teploty nemá žádnou limitní hodnotu (nepředpokládám, že by někdo skladoval med v teplotě vyšší než 40°C, což by med samozřejmě již mohlo poškodit). Čím méně, tím lépe.
Jak se může zkazit med : Stačí, když špatně utáhnete víčko u sklenice. Med má totiž schopnost nasávat do sebe okolní vlhkost. A to je ten hlavní problém. Pokud vlhkost v medu, respektive hladina vody v něm, přesáhne hranici zhruba 21 %, dojde ke kvašení a nevratnému znehodnocení medu.
Do nádoby nalijte malé množství medu a ponořte do ní kousek chleba. Nechte působit 10 minut. Pokud je med pravý, chléb ztvrdne, pokud ne, rozmočí se.
Pokud vám med zkvasí, jediná rada, kterou vám můžeme dát, je med vyhodit a koupit jiný. Jakmile totiž ke zkažení dojde, už není cesty zpět. Zodpovědný včelař medy s vyšším obsahem vody zákazníkům nikdy nenabídne a použije je ihned po vytočení například na výrobu medoviny.
Proč se med nikdy nezkazí
Archeologové často nacházejí dokonale zachovalý a stále jedlý med starý tisíce let například v egyptských hrobkách. Tajemství dlouhověkosti medu tkví především v jeho chemickém složení. Obsažené cukry jsou hygroskopické, což znamená, že absorbují vzdušnou vlhkost.Pro vznik kvasného procesu musí být v medu zvýšen obsah vody. Zkvasit může i zkrystalizovaný med. Zkvašený med nelze jako potravinu použít.