Antwort Jak dlouho trva soud o Svereni do péče? Weitere Antworten – Jak dlouho trvá soud o svěření do péče
Jak dlouho trvá soud o svěření dítěte do péče Velmi záleží na tom, zda jde o sporný či nesporný rozvod. V případě nesporného rozvodu lze vše dohodnout dohodou, která pak samotný výsledek soudu urychluje. V opačném případě je možné, že se soud potáhne dlouho.Pro soudce rozhodujícího o svěření dítěte do péče je důležitý především zájem dítěte. Jsou zohledněny nejen jeho vazby k oběma rodičům, ale také možné zázemí či výchovné schopnosti rodičů. Důležité také je, jakým způsobem se oba rodiče podíleli na výchově v době manželství.Střídavá péče
Soud střídavou péči zpravidla neschválí v těch případech, kdy rodiče mezi sebou nejsou schopni komunikovat a dohodnout se na základních otázkách týkajících se dítěte. Střídavá péče není o spravedlivém „rozdělení“ dítěte mezi rodiče. Musí se jednat o formu péče nejlepší pro dítě.
Jak probíhá soud o výživné : Soud při svém rozhodování zkoumá mimo jiné majetkové poměry obou rodičů, výdělečné schopnosti a možnosti rodičů, jejich podíl na výchově dětí před a po rozchodu, věk dětí i jejich speciální potřeby. Přihlíží se k případným nemocem dítěte, lékům, které bere, speciálním dietám.
Co to znamená Svereni dítěte do péče
Dle občanského zákoníku je dítě je svěřeno do péče jiné fyzické osoby, než je rodič v případě, vyžaduje-li to zájem dítěte a pokud o dítě nemůže pečovat žádný z rodičů ani poručník. Svěření dítěte do osobní péče pečující osoby nenahrazuje pěstounskou péči, předpěstounskou péči ani péči, která musí předcházet osvojení.
Kdy si dítě může říct s kým chce žít : „Dítě má právo se vyjádřit od 12 let. Současná judikatura ale dává prostor už i sedmi/osmiletým dětem,“ říká Adéla Lacinová Hubinková. Existuje několik forem péče o děti po rozchodu rodičů. Netypičtější variantou je výlučná péče jednoho z rodičů.
Do rodičovských práv lze tedy zasáhnout pouze ze závažných důvodů, kdy je výchova dítěte vážně ohrožena či narušena. V těch nejzávažnějších případech může soud dokonce rodiče zbavit rodičovské zodpovědnosti.
Při střídavé výchově by mělo dítě trávit shodné množství času s oběma rodiči. Ti by se tedy měli rovnoměrně střídat v péči o něj. V praxi si obvykle dítě předávají po týdnu či 14ti dnech. Výživné se obvykle stanoví oběma rodičům.
Jak dlouho trvá soud o výživné
Nebudu-li počítat prodlevu vzniklou podáním návrhu u nepříslušného soudu, může celé řízení u těch nejrychlejších soudů trvat dva až tři měsíce. U většiny soudů však tato doba bude delší, v extrémních případech může řízení trvat i déle než rok, záleží na přetíženosti soudu.Výživné se počítá jen z oficiálních příjmů. Pro určení rozsahu výživného jsou rozhodující odůvodněné potřeby dítěte (a jeho majetkové poměry), které zpravidla rodič (nejčastěji matka) vyčísluje. Mnohdy se matka omezí jen na složenky, které se dítěte týkají (školkovné, obědy, kroužky, pojištění a podobně).Po dovršení věku 12 let je bráno, že je dítě natolik vyspělé, že je schopno adekvátně vyhodnotit situaci se všemi důsledky. Proto od 12 let dítěte, pokud není přání dítěte výrazně v rozporu s jeho zájmy, rozhodne soud dle přání dítěte. Nechce-li tedy např.
Soud přihlíží k vyjádření obou rodičů, vyjádření opatrovníka dítěte a může si vyžádat zprávy odborníků či ze školských zařízení. Soudce vždy zohledňuje nejlepší zájem dítěte a měl by zjistit také jeho přání (sám dítě potká nebo požádá sociálního pracovníka).
Jak je to s alimenty při střídavé péči : Jak je to s alimenty, pokud máte dítě ve střídavé péči V takovém režimu se většinou stanovuje platba výživného oběma rodičům. Pokud mají rodiče podobné příjmy a péče o dítě je rovnoměrně rozložena, soud nejčastěji uloží stejnou výši výživného, nebo povinnost vzájemného hrazení výživného neurčí.
Co je nad rámec výživného : U společné nebo střídavé péče může být výživné rodičům stanoveno. U střídavé péče se se stanovením výživného oběma rodičům setkáváme poměrně běžně, u společné péče výživné stanoveno rodičům zpravidla nebývá. Platby nad rámec výživného – jsou platby, které jsou dobrou vůlí druhého (platícího) rodiče.
Kdo rozhoduje o výši alimentů
Výživné se obvykle platí v pravidelných měsíčních splátkách. Na výši výživného se rodiče mohou dohodnout. Jestliže se nedohodnou, anebo pokud jejich dohoda je zjevně proti zájmu dítěte, pak o výši výživného rozhoduje soud.
Soudní řízení lze zahájit v místě bydliště dítěte a je osvobozeno od soudních poplatků. Zastoupení advokátem není nutné. Se sepsáním návrhu vám kromě advokáta může bezplatně pomoci orgán sociálně-právní ochrany dětí (příslušný obecní či městský úřad), opatrovnická oddělení soudů či právní poradny.Lze najít výši výživného v tabulkách
Věk dítěte | Výše výživného v % z čisté mzdy |
---|---|
6-9 let | 13-17 % |
10-14 let | 15-19 % |
15-17 let | 16-22 % |
18 a více let | 19-25 % |
Kolik stojí soud o alimenty : Za návrh na vydání elektronického platebního rozkazu, jehož předmětem je peněžité plnění: a) do částky 1.0000 Kč včetně: 400 Kč, b) v částce vyšší než 10.000 do 20.000 Kč včetně: 800 Kč, c) v částce vyšší než 20.000 Kč: 4 % z této částky.