Antwort Jak dlouho trvá srnčí říje? Weitere Antworten – Kolik let se dožívá srnka
Do listopadu se zárodek prakticky nevyvíjí (latentní březost). V květnu až červnu rodí srna obvykle jedno, někdy dvě hnědá, bíle skvrnitá mláďata (srnčata). Délka života: Ve volné přírodě se dožívá max. 10 let.První náznaky srnčí říje můžeme pozorovat již v průběhu července, hlavní část říje pak probíhá na přelomu července a srpna a dozvuky říje probíhají i začátkem září. Říji určuje srna, když je připravena založit novou generaci.Někteří velmi nadějní ročci s vysokou chovnou hodnotou, kteří vynechali první biologický stupeň parůžků (které nasazují v listopadu a shazují v průběhu ledna, resp. února), mohou vytloukat dříve, a to již v polovině dubna, a tím předběhnout některé biologicky starší jedince.
Kdy klade srna : Srna klade v květnu až červnu nejčastěji dvě, zřídka jedno či tři srnčata. Na podzim se srnčí zveř sdružuje do tlup, jejichž základem jsou srny se srnčaty, k nimž se připojují srnci, popřípadě i nevodící srny. Srnčí zvěř působí v zemědělství rozptýlené a zanedbatelné škody, v lesním hospodářství škodí okusem kultur.
Jak se pozná stáří srnce
Stáří ulovených srnců lze s velkou přesností určit podle obrusu zubů ve spodní čelisti, toto je také důvod proč se na chovatelské přehlídky předkládají trofeje parohaté spárkaré zvěře i se spodní čelistí! I v tomto případě však můžeme narazit na různé nejasnosti a nesrovnalosti.
Proč srnčí štěkají : Myslivec to ví a nutí ho to, aby se při šoulání pohyboval v honitbě tak, aby se bekání neozývalo. Je však nutné uvědomit si, že bekání může myslivci i pomoci – upozornit ho na rušivé vlivy v honitbě. Srnčí často bekáním oznamuje příchod divočáků. Zpracováno podle časopisu Jäger 4/2006, Rš a red.
10 – 35 kgSrnec obecný / Hmotnost (dospělý/á)
Srnčata. Také srny nechávají svá mláďata prvních 7 – 10 dní po porodu o samotě a přicházejí je kojit pouze jednou za několik hodin. Mimo tuto dobu leží srnčata tiše v trávě a nijak nereagují na okolí. Nevydávají žádný pach a jejich zbarvení jim umožňuje dokonale splynout s okolím.
Kdy Přebarvuje starý Srnec
Na jaře se tato zvěř pomalu přebarvuje, bývá to v květnu až červnu. Více se přebarvují mladí jedinci. V říjnu zase rychle mění srst na zimní, která je šedohnědá a hustší. Zrcadlo na zadku je již větší, bíle zbarvené.Myslivec to ví a nutí ho to, aby se při šoulání pohyboval v honitbě tak, aby se bekání neozývalo. Je však nutné uvědomit si, že bekání může myslivci i pomoci – upozornit ho na rušivé vlivy v honitbě. Srnčí často bekáním oznamuje příchod divočáků. Zpracováno podle časopisu Jäger 4/2006, Rš a red.Při nepříznivých klimatických podmínkách, zejména vysoké sněhové pokrývce, se srnčí zvěř pohybuje pouze minimálně a po většinu doby zůstává na omezeném prostoru. Upřednostňuje přitom stanoviště, která jí poskytují zároveň maximální pocit bezpečí, ochranu před nepříznivým počasím a lehce dosažitelnou potravu.
Samice srnce se nazývá srna (řidčeji srnka), mládě pak srnče (řidčeji srně).
Co dělat když najdu srnce : „Pokud nemůžeme dorazit na místo a srnče je v ohrožení např. u rušné silnice, tak nálezců radíme, aby srnče buď přenesli v rukavicích, případně ho zabalili do trávy. Máme vyzkoušené, že to matku neodradí a podle výzkumů je prý schopná mládě přijmout až do 24 od jeho odebrání z přírody,“ vysvětluje Konvalinová.
Jak poznat starou srnu : Starší, dospělejší srnci mají zavalitější postavu, silnější krk s hlavou nesenou níže, zarputilý pohled a mimo říje bývají většinou sami. Na pastvu vycházejí vždy později a to až po prozkoumání širokého okolí.
Kdy srnec nasazuje paroží
Srnec své parůžky shazuje v listopadu a prosinci. Při poranění pučnic parůžků, někdy však i v důsledku poranění varlat(ráže) vznikají v paroží srnčí zvěře abnormality, tzv. parukáči s houbovitým parožím, které zůstává trvale v lýčí a vývrtkáči s parožím ve tvaru vývrtky.
Mezi dužnatá krmiva patří ovoce a zelenina. Ze zeleniny je nejvhodnější mrkev, brambor a řepa. Z ovoce to jsou jablka, hrušky nebo meruňky, švestky či špendlíky. V předjaří můžeme zvěři přilepšit jeřabinami, které jim pomáhají s přechodem na zelenou stravu.Patří sem především brambory, krmná řepa, jablka, hrušky, jeřabiny nebo např. siláž. Chcete-li nabídnout krmivo, myslivci i zvěř nejvíce ocení právě seno, kaštany, žaludy, dále třeba dužnaté krmivo, jablka, mrkev či řepu.
Co s Nalezenym Srncetem : „Opět je ideální řešení volat záchrannou stanici a nechat záchranu na nás. Pokud není čas, pak je důležité sahat na mládě co nejmíň, použít rukavice, pokud je to možné, můžete ho pak třeba ještě potřít čerstvě natrhanou trávou.