Antwort Jak dlouho se tvoří perla v Perlorodce? Weitere Antworten – Jak dlouho se tvori perla
Vrstva perleti se postupem času nabaluje na tento cizí předmět a vzniká perla. Čas vzniku perly závisí na druhu měkkýše, který ji produkuje a pohybuje se zpravidla od 6 měsíců do několika let.Jejich velikost se pohybuje od 2 do 16 mm. Jedna perlorodka může naráz vyrobit až 20 perel, což je 10× více než mořský mlž. Proto jsou sladkovodní perly levnější (a také menší) než perly mořské.Vznik perel a jejich vlastnosti
Do lastury živočicha vnikne malé cizorodé tělísko, například zrnko písku a živočich ho potom obalí vlastní perletí. Vlastně se tím brání. Sladkovodní perly se tvoří v útrobách perlorodky říční (dnes již silně ohrožené kvůli znečištění vod) či velevruba.
Jak vzniká pravá perla : Jak vznikají pravé perly
Umělá kultivace perel znamená, že se do lastury vkládá tzv. jádro. Člověk tak simuluje přírodní proces vzniku perel, kdy se do schránky dostane cizorodé těleso, například zrnko písku. Tvorba perly je pak vlastně ochranným mechanismem měkkýše.
Jak dlouho roste perla
Většina v současnosti prodávaných perel pochází z chovů. Tyto perly vznikají podobně jako perly přírodní s tím rozdílem, že cizí tělísko je do schránky zavedeno úmyslně. Doba růstu perly se pohybuje od jednoho roku do několika let.
Jak se pozná pravá perla : Pravé perly při vzájemném oděru mírně drhnou a uvolňují vrstvu jemného písku (perleti), zatímco umělé perly po sobě hladce kloužou. Nejlépe to poznáte třením perel o vaše zuby.
Pokud Vám to prodejce dovolí, zkuste lehce otřít perlu o zub. U pravé perly cítíte zrnitou strukturu, nepravá perla po zubu hladce sklouzne. Pokud nemáte možnost udělat si takový test na zubu, zkuste to alespoň nehtem – po přejetí po povrchu pravé perly cítíte jemnou, zrnitou strukturu povrchu.
Přírodní perly vznikají, pokud do schránky mlže vnikne cizí tělísko – např. zrnko písku. To vyvolá obrannou reakci, která začne vylučovat perleťovou hmotu usazující se na cizím tělese. V jedné schránce může růst současně pouze jedna perla.
Proč se tvoří perly
Přírodní perly vznikají, pokud do schránky mlže vnikne cizí tělísko – např. zrnko písku. To vyvolá obrannou reakci, která začne vylučovat perleťovou hmotu usazující se na cizím tělese. V jedné schránce může růst současně pouze jedna perla.Mezi nejdražší proto patří šperky z tahitských perel, vysoce ceněny jsou také krásně lesklé japonské perly Akoya a v neposlední řadě krásné zlaté perly jižních moří. V žebříčku pak následují sladkovodní bílé perly vysoké kvality.Pravé perly se při vzájemném oděru chovají jako by měly na povrchu vrstvu z jemného písku, umělé perly po sobě hladce kloužou. Není třeba perly o sebe třít silně, zrnitá struktura je patrná i při mírném tlaku. Nejlépe lze testovat perly otřením o zub.
Jihomořské perly jsou nejcennější a nejdražší ze všech kultivovaných perel na trhu. Většina bílých kultivovaných jihomořských perel se pěstuje podél severozápadního pobřeží Austrálie. Nazlátlé perly se kultivují na Filipínách a v Indonésii.
Jak se pozna perla : Jemným třením dvou perel o sebe bezpečně poznáte, zda se jedná o perlu pravou, či o skleněnou, případně plastovou imitaci. Pokud po sobě perly snadno kloužou, nejedná se o přírodní perly. Naopak pokud cítíte jemné drhnutí a mezi perlami vznikne viditelný abrazivní prášek, jedná se o pravé přírodní perly.