Antwort Jak dlouho se psala Bible? Weitere Antworten – Kolik let je stará Bible
Starý zákon
Knihy Starého zákona vznikaly postupně od 9. do 1. století př. n. l. nebo i o několik století dříve a byly psány v hebrejštině, pouze některé pasáže aramejsky.Bible není dílem jednoho autora. Některé spisy jsou autorské, převážná většina je anonymní. Zatímco v Novém zákoně známe autora aspoň u některých spisů, jsou starozákonní knihy téměř napořád anonymní.Kniha "Bible" spadá do žánru Duchovní literatura. Kniha je vázaná. Obsahuje 1392 stran.
Kdy vznika Bible : Celkem lze říci, že souhláskový text Starého zákona vzniká mezi léty 1200-200 př.Kr., tedy tisíc let.
Kdy byla vytištěna první Bible
Gutenbergova bible byla první vytištěnou knihou, jež byla vydána v Mohuči v letech 1454–1455.
Kolik je evangelií : Jako evangelista je označován autor evangelia, konkrétně jednoho z evangelií kanonických. Z tradice jsou známi čtyři evangelisté, podle stejného počtu novozákonních (kanonických) evangelií: Evangelium podle Matouše, Evangelium podle Marka, Evangelium podle Lukáše a Evangelium podle Jana.
863 posláni už zkušení křesťanští misionáři, Konstantin (později přijal jméno Cyril) a Metoděj. Tito rodní bratři s sebou přinesli vybrané části evangelií, přeložené do staroslověnštiny, které lidé u nás dobře rozuměli. Postupně přeložili celou bibli.
Bible vznikala minimálně 1 600 let. Nejprve to byl Starý zákon, označovaný dnes také jako Hebrejská bible (Židé používají termín Tanach), jehož obsah je všeobecně znám: Najdeme v něm soubor posvátných knih judaismu.
Jaká je nejstarší kniha na světě
V celku se dochovaly: Nářek nad zkázou města Uru; Epos o Gilgamešovi; Enuma eliš (= epos o stvoření světa). Egyptským písmem byly hieroglyfy. Psalo se na papyrus (papírové svitky). Ty se dávaly také do hrobky, také se jim říkalo Kniha mrtvých.Takzvaná Ďáblova bible vznikla ve 13. století patrně v klášteře v Podlažicích u Chrudimi – alespoň podle legendy, která knihu provází. Autorem prý byl mnich, kterému hrozil trest za uctívání satana.Evangelium podle Jana používá jiné, synoptickým evangeliím nedostupné informační prameny. Z tradice známí čtyři evangelisté, autoři kanonických evangelií Nového zákona se nazývají: Matouš, Marek, Lukáš a Jan.
Ježíš Kristus | |
---|---|
Úmrtí | 7. dubna 30 (ve věku 35–36 let) nebo 3. dubna 33 (ve věku 38–39 let) Jeruzalém, Judea |
Příčina úmrtí | ukřižování |
Místo pohřbení | Jeruzalém, Boží hrob |
Bydliště | Nazaret Kafarnaum Galilea |
Který překlad Bible je nejpřesnější : ČSP je jednoznačně nejpřesnější (daná tři slovesa se co nejvíce snaží přeložit jako perfekta, tj. dokonavým způsobem — nežije, nezastaví se, neusedne). Velmi přesně je přeloženo "ničema". Vynikající je užití slova "rozjímá" (stejně jako ČEP).
V kolika jazycich je Bible : Jistě není žádným překvapením, že první místo jednoznačně patří Bibli. Celá kniha byla totiž přeložena do 698 jazyků. Nový Zákon sám o sobě jich ale poznal ještě o 1548 víc. Započítáme-li pak i překlady různých dalších jednotlivých částí bible, vyskočí na nás ještě o 1138 dalších jazyků.
Kde vznikala Bible
Její autor i další osudy zůstávají tajemstvím. Uplynulo šest set let od vzniku takzvané Lipnické bible. Pojmenování získala podle hradu Lipnice nad Sázavou, kde byla pravděpodobně její část ve dvacátých letech patnáctého století sepsána.
Gutenbergova Bible se vydražila za 125 milionů korun. V seznamu mají své místo i Canterburské povídky od Geoffreye Chaucera, vydané v roce 1478. Nedávno se první tištěný kus prodal za necelých 200 milionů korun. U nás Čechách byla nejdražší knihou třídílná fotodokumentace Sixtinské kaple, která vážila přes třicet kilo."Ďáblova bible" neboli "Codex Gigas" je držitelem titulu největší rukopisná kniha na světě, jak uvádějí i oficiální internetové stránky výstavy v galerii Národní knihovny NK ČR: http://www.nkp.cz/files/codex_gigas.pdf . Kniha měří 90 x 50,5 cm a váži 75 kilogramů. Obsahuje 312 pergamenových fólií, tedy 624 stran.
Kdo napsal modrou Bibli : Jedná se o slova ze šestého verše čtrnácté kapitoly Janova evangelia. Dobrovského nápadná vášeň pro modrou barvu (kromě veškerého oblečení měl údajně v modré barvě svázanou i Bibli) přispěla k jeho pověsti geniálního podivína, což vyjadřuje i posmrtná přezdívka: „Modrý abbé“ (der blaue Abbé).