Antwort Jak dlouho se peče cheesecake? Weitere Antworten – Jak poznat že je cheesecake Upeceny
Upečený cheesecake rozhodně nepoznáme podle barvy, protože když zhnědne, je již přepečený. Správné propečení poznáme tak, že když poklepeme na formu, střed cheesecaku se chvěje jako želé, zatímco vnější kraje jsou tuhé. Přesně v tuto dobu vypneme troubu, otevřeme dvířka a necháme cheesecake zcela vychladnout.Cheesecake se musí péct pomalu, ideálně na 155 – 160 stupňů a troubu nastavuji na rovnoměrné pečení seshora i zdola. Pozor na plynovou troubu, ta většinou peče o něco silněji a teplotu bych tedy nastavila maximálně na 145 stupňů.Cheesecake pečte asi 35-40 minut. Prvních 30 minut troubu vůbec neotvírejte, poté můžete otevřít. Poklepáním lžící na bok formy zjistíte konzistenci cheesecaku, pečení končí ve chvíli, kdy se krém třepe jako želé. Dokud se vám nebude zdát, že má tuto konzistenci, kontrolujte cheesecake raději každých pět minut.
Kdy dát cheesecake do lednice : Upečený cheesecake nechte vychladnout při pokojové teplotě a následně ho dejte odpočívat do lednice. Druhý den už ho pak stačí jen ozdobit.
Jak dlouho tuhne nepečený cheesecake
Jak dlouho tuhne nepečený cheesecake Nepečený cheesecake tuhne zhruba 2 hodiny v lednici, ale je lepší ho tam nechat déle, třeba i přes noc.
Jak poznám že je dort upečený : Upečený korpus poznáme podle zbarvení a vpíchnutím dřevěné špejle, která by měla zůstat suchá. Pokud je při pečení dort nahoře už tmavý, ale uvnitř ještě není dopečený (těsto se lepí na špejli), znamená to, že byla nastavená vyšší teplota. Dopečeme ho tak, že ho nahoře přikryjeme pečicím papírem nebo alobalem.
Cheesecake šleháte příliš
Aby vám cheesecake neprasknul, vejce našlehejte tak akorát, ale ne příliš vehementně. Pokud do nich naženete přespříliš vzduchu, je velká pravděpodobnost, že vám cheesecake během pečení praskne.
Rozdělávací dortovou formu opravdu dobře vymažte máslem na dně i po stranách, to kvůli úspěšnému oddělení od hotového koláče. Kdo si chce ještě více usnadnit vyndávání, vyloží dno formy kruhem z pečícího papíru, který na povrchu znovu potře máslem.
Proč praská cheesecake
Cheesecake šleháte příliš
Aby vám cheesecake neprasknul, vejce našlehejte tak akorát, ale ne příliš vehementně. Pokud do nich naženete přespříliš vzduchu, je velká pravděpodobnost, že vám cheesecake během pečení praskne.Tvaroh utřeme najemno a obě směsi spojíme. Hotovou náplň rozetřeme na sušenkový základ. Dáme péci při teplotě 170 °C asi na 1 hodinu.Cheesecake koupený v obchodě vydrží v lednici 5 až 7 dní, zatímco domácí je dobrý asi 4-5 dní. Pokud potřebujete, aby dort vydržel déle, můžete jej zmrazit, pokud není opatřen polevou, která se obecně špatně mrazí.
Suroviny
- 150 g pekanů nebo jiných oblíbených ořechů
- 50 g + 40 g + 60 g hořké vysokoprocentní čokolády.
- 10 g želatiny bez příchuti *
- 400 ml smetany ke šlehání
- 400 g krémového sýru (Philadelphia, Goldessa z Lidlu aj.)
- 60 g sladidla podle vašeho stravovacího stylu (med, datle, datlový sirup, xylitol, erythritol atd.) –
Na jakou teplotu se peče dort : 1Předehřejeme si troubu na 180°C. Dortovou formu vyložíme na dně pečicím papírem. Boky můžeme potřít máslem a přilepit na ně pruh pečícího papíru, ale není to třeba, pokud máte doma tenký nůž, kterým korpus “odříznete” od boků formy.
Jak poznat že je korpus hotový : Formu vložíme do předehřáté trouby (cca 150°C) a pečeme cca 1 hodinu. Korpus má mít zlatavou barvu. Špejlí můžete zkontrolovat, zda je těsto upečené – zda se ještě nelepí uprostřed korpusu na špejli. S dortovou formou po vytažení z trouby nijak nebouchejte – upečený korpus by se mohl uprostřed propadnout.
Kdy vytahnout buchtu z trouby
Bábovku nevyklápíme hned po upečení, mohla by se srazit. Necháme ji 5 až 10 minut zchladnout a teprve poté ji vyklopíme. Pokud i tak nechce vypadnout, položíme na formu utěrku navlhčenou ve studené vodě, radí cukrářka Pavlína Berscizová v knize Velká domácí cukrářka.
Korpus z formy vyklápějte vždy až když je úplně vychladlý. Před vyklopením ho můžete uvolnit tenkým nožem, který přitlačíte pevně k obroučce formy a objedete těsto po obvodu. Okraj korpusu se nepoškodí a zůstane hladký. Potom formu rozevřete a obroučku opatrně zvedněte tak, abyste hotový korpus neponičili.Nejlépe to uděláte rozehřátým (ne horkým) sádlem nebo 100% tukem, protože u nich lépe poznáte, jak se formu podařilo vymazat. Dalším vhodným tukem je kokosový olej. Nevhodným tukem je klasický olej (řepkový, slunečnicový), protože stéká ze stěn a máslo, protože obsahuje vodu a nepokryje formu stejnoměrně.
Jak dlouho péct tvaroh : Pečeme na 180 °C asi 30 minut, dokud není tvaroh ztuhlý.