Antwort Jak dlouho může být starobní důchodce na nemocenské? Weitere Antworten – Jak dlouho může pobírat nemocenskou pracující důchodce
Výše dávek se počítá všem stejně. Rozdíl je ale v době, po kterou se nemocenské vyplácí. „Poživateli starobního nebo invalidního důchodu se nemocenské vyplácí nejvýše po dobu 70 kalendářních dnů, nejdéle však do dne, kdy skončil pracovní poměr,“ doplňuje mluvčí.Tehdy můžete podat odvolání do 3 dnů od oznámení ukončení, a to u okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ). Rozhodne o něm Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Dokdy mohu nemocenské pobírat Nemocenské budete pobírat po dobu trvání neschopenky, nejdéle ale 380 kalendářních dnů (říká se tomu podpůrčí doba).Do starobního důchodu se započítává jen doba, kdy je nárok na nemocenské dávky, protože ty jsou určitým dokladem zaměstnání, které je podmínkou zápočtu do starobního důchodu. Aby mohl vzniknout nárok na nemocenské, je třeba, aby byla osoba po určitou dobu před onemocněním nemocensky pojištěna.
Co dělat když mi končí podpůrčí doba : Prostřednictvím formuláře si pojištěnec žádá o výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby (§ 27 zákona č. 187/2006 Sb.), s tím, že na základě vyjádření lékaře orgánu nemocenského pojištění bude příslušnou OSSZ vydáno rozhodnutí o přiznání či nepřiznání nemocenského po uplynutí podpůrčí doby.
Co je dlouhodobá pracovní neschopnost
Pokud vám zdravotní stav dosud neumožňuje návrat do práce a ani není takový, že by byl důvodný předpoklad, že byste již svou práci nemohla vykonávat, pak můžete požádat o pokračování své pracovní neschopnosti a prodloužení podpůrčí doby, po kterou máte nárok na nemocenské.
Jak dlouho můžu marodit po výpovědi : Jak dlouho může zaměstnanec po výpovědi marodit Pokud pracovní poměr zaměstnanec skončil, končí s ním i účast na nemocenském pojištění. Ta ovšem ještě trvá v době ochranné lhůty, a to po dobu 7 kalendářních dnů.
Sazba pojistného pro zaměstnavatele na nemocenské pojištění se nemění, v roce 2024 činí 2,1 % z vyměřovacího základu. Od 1. 1. 2024 ale nově platí nemocenské pojištění i zaměstnanec, a to ve výši 0,6 % z vyměřovacího základu.
Nemoc trvá od vystavení neschopenky až do jejího ukončení 24 hodin denně. Kontrola může přijít kdykoli, a dokonce i opakovaně, klidně každý den.
Kdy je lepší ukončit nemocenskou v pátek nebo v neděli
Za neomezený pohyb, který získáte pátečním ukončením neschopnosti, totiž tvrdě zaplatíte. Člověk, který bere například 15 000 hrubého, stoná od pondělí a nechá si nemoc ukončit v pátek, dostane vyplacenou nemocenskou ve výši 938 korun. Když mu neschopenka skončí v neděli, bude to o hodně víc – 1546 korun.Vycházky povoluje ošetřující lékař, jak říká zákon: pouze v rozsahu, který odpovídá zdravotnímu stavu dočasně práce neschopného pojištěnce a který nenarušuje stanovený léčebný režim. Lékař může povolit opuštění místa pobytu na nejvýše 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin.Jak se krátí dovolená při nemoci Podle novely zákoníku práce z roku 2021 se dovolená nekrátí, pokud pracovní neschopnost nepřesáhne dvacetinásobek týdenní pracovní doby. Ta je u plného úvazku 40 hodin. Dvacetinásobek týdenní pracovní doby je tedy 800 hodin.
Pokud by vaše výpovědní doba měla skončit právě v této ochranné době, například tedy když budete nemocní, tato ochranná doba se nezapočítá do výpovědní doby nezapočítává, jinými slovy výpovědní doba a celý pracovní poměr se o dny v ochranné době prodlužuje. Prodlužovat se ale nemusí, když na tom netrváte.
Kdo hradí nemocenskou 2024 : V prvních dvou týdnech trvání dočasné pracovní neschopnosti vyplácí zaměstnavatel náhradu mzdy, a to za pracovní dny. Od 15. dne trvání pracovní neschopnosti vyplácí nemocenské (OSSZ), a to za kalendářní dny (tj. včetně víkendů a svátků).
Jak poznat že u mě byla kontrola : Do neschopenky vám kontrolor vypíše datum a čas, připojí podpis a všechno je vyřízeno. V opačném případě – pokud vás doma nezastihnou – najdete ve schránce oznámení o provedené kontrole. Následující ordinační den byste se pak měli dostavit k ošetřujícímu lékaři a celou věc vysvětlit.
Kdy může lékař napsat vycházky
Vycházky se stanovují v době od 7 do 19 hodin. Lékař povolí vycházky pouze v takovém případě, kdy jsou vhodné s ohledem na zdravotní stav pacienta. Pacient tedy může svého ošetřujícího lékaře o vycházky požádat, ten mu ale nemusí vyhovět. Ve výjimečných případech může ošetřující lékař povolit neomezené vycházky.
Kontroly jsou prováděny na základě tzv. plánu kontrol, který si podle aktuální situace sestavuje OSSZ. Obecně platí, že rozsah a doba, kdy jsou prováděny kontroly nemocných v pracovní neschopnosti, není nijak speciálně vymezen. Platí tedy, že kontrola může přijít téměř „kdykoliv“.Tzv. neomezené vycházky (právo volit dobu vycházek dle aktuálního zdravotního stavu) schvaluje posudkový lékař OSSZ na žádost ošetřujícího lékaře v případě závažného onemocnění, zejména onkologického nebo psychiatrického. Ukončení PN – o ukončení PN rozhoduje opět ošetřující lékař, tedy ten, který dané onemocnění léčí.
V jakém čase může přijít kontrola na nemocenské : O kontrole logicky není člověk informován předem. Kontrola může přijít v kteroukoliv denní či noční dobu, ve všední dny i o víkendech. Může přijít i opakovaně a také v den ukončení neschopenky. Jedinou omluvou, pokud člověk pobírající nemocenské dávky není zastižen v době kontroly na uvedené adrese, je návštěva lékaře.