Antwort Jak Delime samosprávu? Weitere Antworten – Jak Delime samosprávu
Česká republika se člení na základní územní samosprávné celky (obce) a vyšší územní samosprávné celky (kraje). Územní samosprávné celky jsou územními společenstvími občanů, které mají právo na samosprávu.Samospráva může být zájmová (profesní) nebo územní. Je to způsob řízení určitého celku, kdy daný subjekt o alespoň některých svých záležitostech rozhoduje sám autonomním způsobem, tedy „spravuje se sám“. Opakem samosprávy je výkon správy (rozhodování o určitých záležitostech) jiným, vnějším subjektem.Územní samospráva je prostorově vymezený funkční celek, který je nadán právem sám rozhodovat o svých záležitostech. Příkladem územní samosprávy v České republice jsou obce jako základní územní samosprávné celky a kraje jako vyšší územní samosprávné celky.
Jak se dělí veřejná správa : Státní správu členíme na ústřední, vykonávanou státními orgány s celostátní působností jakými jsou ministerstva a jiné ústřední orgány státní správy a územní vykonávanou státními orgány s omezenou místní působností, mezi které patří například úřady práce, finanční úřady, úřady obcí a krajů vykonávající státní správu v …
Kdo vykonává samosprávu
Samosprávné orgány jsou ustavovány volbou, základní samosprávný orgán je volen občany. Neexistuje vertikální hierarchická struktura, nižší samosprávný orgán proto není podřízen vyššímu. Pro samosprávu jsou rozhodující zájmy příslušného samosprávného společenství.
Co je to samostatná působnost : Samostatná působnost je samostatný výkon samosprávy u obcí nebo krajů. Jejím protikladem resp. doplňkem je přenesená působnost, kdy obce a kraje vykonávají státní správu, kterou na ně stát v určitém rozsahu přenesl.
Veřejnou správu pak můžeme dělit na: státní správu a samosprávu. Státní správa je vykonávána státem, samospráva potom veřejnoprávními korporacemi, které můžeme dále dělit na územní samosprávu a zájmovou samosprávu. – zájmová – např. profesní komory (lékařská, advokátní apod.)
Ústředními orgány státní správy jsou především jednotlivá ministerstva, která mají celostátní působnost. Územní orgány státní správy se liší především tím, že mají pouze místní působnost. Do skupiny ostatních státních orgánů patří např. státní fondy.
Kdo má na starosti územní samosprávy
Vykonávají ji ústřední orgány státní správy, územní orgány státní správy s místní působností (např. vydávání pasů) a ostatní státní orgány (např. soudy). Naopak samospráva rozhoduje pouze o věcech, které se týkají pouze vymezeného území (např.Pokud je nějaká činnost v samostatné působnosti obce nebo kraje, znamená to, že ji obec nebo kraj spravuje samostatně ve vlastním zájmu nebo v zájmu svých občanů. [1] Může jít třeba o zajištění bydlení (například pronájem obecních bytů), veřejné dopravy, zdravotní péče, vzdělávání nebo kulturního života.Kraj vykonává samostatnou a přenesenou působnost. Do samostatné působnosti kraje patří zejména věci veřejné správy a hospodaření svěřené do pravomoci zastupitelstva nebo rady a dále péče o komplexní územní rozvoj.
Veřejnou správu pak můžeme dělit na: státní správu a samosprávu. Státní správa je vykonávána státem, samospráva potom veřejnoprávními korporacemi, které můžeme dále dělit na územní samosprávu a zájmovou samosprávu. – zájmová – např. profesní komory (lékařská, advokátní apod.)
Co vše patří do státní správy : V České republice působí řada orgánů státní správy, například:
- Celní správa.
- Finanční úřady.
- Česká správa sociálního zabezpečení
- Úřady práce.
- Živnostenské úřady.
- Katastrální úřady.
- Stavební úřady.
- Matriční úřady.
Kdo tvoří samosprávu : Samosprávné postavení obcí, včetně jejich fungování, je založeno na osobním, územním a ekonomickém základu. Za občany obce, tedy osoby, které se mohou zapojovat do samosprávy obce, se považují všechny osoby, které mají státní občanství České republiky a jsou v obci hlášeny k trvalému pobytu.
Co se dělá na městském úřadu
Činnost a povinnosti obecních úřadů v Česku
podávat informace žadatelům. plnit úkoly uložené radou nebo zastupitelstvem obce. pomáhat výborům a komisím v jejich činnosti. vykonávat státní správu s výjimkou výkonu těch věcí, které zasahují do pravomoci rady obce, zastupitelstva obce nebo obecních komisí
Právo požadovat projednání záležitosti v samostatné působnosti a právo podávat podněty. Právo účasti na jednání obecních orgánů (zastupitelstva obce, rady obce, výborů a komisí obce). Právo vyjadřovat na zasedání zastupitelstva stanoviska k projednávaným věcem. Svolat místní referendum.Samostatná působnost
Kraj v rámci samostatné působnosti např. pečuje o sociálně ekonomický rozvoj svého území, a o potřeby občanů, které jsou ve veřejném zájmu, dále spravuje vlastní majetek a může ho využívat pro zabezpečování veřejných statků, popř. k podnikání.
Kdo vykonává samosprávu ve školství : Samosprávu ve školství vykonávají obec, svazek obcí (tj. dobrovolný svazek obcí, jehož předmětem činnosti jsou úkoly v oblasti školství), kraj a školská rada.