Antwort Jak Delime Dusikate derivaty? Weitere Antworten – Na co Delime Dusikate derivaty
Dusíkaté deriváty uhlovodíků jsou takové deriváty uhlovodíků, které obsahují nejméně jednu funkční skupinu obsahující dusík. Patří sem nitrosloučeniny, nitrososloučeniny, aminy, iminy, diazoniové soli, azosloučeniny, nitrily a dusíkaté deriváty karboxylových kyselin – aminokyseliny, amidy a imidy.Podle počtu charakteristických skupin dělíme deriváty na monofunkční (1 skupina), difunkční (2 skupiny) a polyfunkční (3 a více skupin).Derivát (chemický derivát, odvozená sloučenina z latinského odvození) se v chemii označuje sloučenina, která je vytvořena, nebo by teoreticky mohla být vytvořena, z mateřské nebo základní sloučeniny náhradou jednoho atomu jiným atomem nebo skupinou atomů. Chemické reakce pro výrobu derivátů se nazývají derivatizace.
Co to jsou aminy : Aminy jsou sloučeniny příbuzné amoniaku, u kterých jsou nahrazeny jeden, dva nebo všechny tři atomy vodíku alkylovými nebo arylovými skupinami. Aminy mají stejně jako amoniak, zásaditý charakter. Aminy patří mezi nejdůležitější báze v přírodě.
Co jsou to Kyslikate derivaty
Jsou to deriváty uhlovodíků, které mají v molekule navázánu charakteristickou skupinu, obsahující atom (nebo atomy) kyslíku. Při tom platí pravidlo, že u každého kyslíkatého derivátu je charakteristická skupina navázána na molekulu uhlovodíku právě přes atom kyslíku.
Jak vznikají dusíkaté deriváty : Dusíkaté deriváty uhlovodíků vznikají nahrazením jednoho atomu vodíku (nebo více atomů vodíku) na molekule uhlovodíku, dusíkatou charakteristickou skupinou.
dělí na:
- hydroxyderiváty – alkoholy, fenoly.
- karbonylové sloučeniny – aldehydy, ketony.
- karboxylové kyseliny.
Deriváty uhlovodíků – organické sloučeniny odvozené od uhlovodíků náhradou jednoho nebo více atomů vodíku atomy jiných prvků nebo skupinami atomů, např. –Cl, –NO2, –OH. Deriváty uhlovodíků se skládají ze dvou různých částí: jednou je uhlovodíkový zbytek, druhou je charakteristická skupina.
Co patří mezi deriváty
Mezi funkční deriváty patří:
- Soli karboxylových kyselin (R-COOMe (Me – kov))
- Estery (R-COOR)
- Amidy (R-CONH2)
- Halogenidy karboxylových kyselin neboli acylhalogenidy (R―COX)
- Nitrily (R-CN)
- Anhydridy (R-CO-O-CO-R')
- Imidy (R-CO-NH-CO-R')
Deriváty uhlovodíků jsou odvozené z uhlovodíků. Vznikají tak, že dojde k nahrazení atomu (či atomů) vodíku (H) jinými atomy nebo funkčními skupinami. Některé jsou připravované uměle (třeba halogenderiváty), jiné jsou běžnou součástí živých organizmů (zejména deriváty obsahující kyslík).Methylamin CH3NH2 je bezbarvý plyn vznikající například rozkladem bílkovin. Využívá se pro výrobu metamfetaminu.
Vznik biogenních aminů
Biogenní aminy běžně vznikají z aminokyselin působením enzymů dekarboxyláz, kofaktorem je pyridoxalfosfát. Enzym z karboxylové skupiny aminokyseliny odštěpí oxid uhličitý za vzniku aminu. V potravinách nejčastěji vznikají působením bakteriálních dekarboxyláz.
Jak poznat kyslíkaté kyseliny : Kyslíkaté kyseliny mají obecný vzorec HZO, kde písmeno Z znázorňuje centrální prvek, od kterého je kyselina odvozena. Např. u kyseliny sírové H2SO4by to byla síra. Oxidační číslo centrálního prvku je v názvu opět vyjádřeno koncovkou (v ženském rodě).
Co Odstepuje kyselina : nejstarší teorii kyselin a zásad vypracoval Arhenius – dle ní jsou kyseliny látky, které odštěpují proton, a zásady látky, které odštěpují hydroxylovou skupinu OH-.
Jak vznikají Nitroderiváty
Probíhá za vysokých teplot (≥ 400 °C) působením kyseliny dusičné v plynné podobě. Radikálovou substituci iniciuje oxid dusičitý NO2, který nese nepárový elektron a chová se jako radikál. Vzniká směs nitroderivátů s původní délkou řetězce, ale zároveň dochází ke štěpení řetězce.
Vznik aminů
Aminy se tvoří v látkách bohatých na proteiny. Proteiny jsou exo- a endo- peptidázami rozštěpeny na aminokyseliny. Aminokyseliny jsou rozloženy enzymy dekarboxylázami na aminy a oxid uhličitý.Jsou to deriváty uhlovodíků, které mají v molekule navázánu charakteristickou skupinu, obsahující atom (nebo atomy) kyslíku. Při tom platí pravidlo, že u každého kyslíkatého derivátu je charakteristická skupina navázána na molekulu uhlovodíku právě přes atom kyslíku.
Co patří mezi Kyslikate deriváty : Mezi funkční deriváty patří:
- Soli karboxylových kyselin (R-COOMe (Me – kov))
- Estery (R-COOR)
- Amidy (R-CONH2)
- Halogenidy karboxylových kyselin neboli acylhalogenidy (R―COX)
- Nitrily (R-CN)
- Anhydridy (R-CO-O-CO-R')
- Imidy (R-CO-NH-CO-R')