Antwort Jak charakterizovat postavu? Weitere Antworten – Jak napsat charakteristiku postav
autor „tvoří člověka“, měl by tedy o něm vědět maximum – jakého je věku a zda se chová věku adekvátně, jaké má vzdělání, sociální postavení, formující životní události, jaký má temperament, co ho motivuje – jak velkou míru zájmu o problém, který se řeší, má…Literární postava v textu vytváří povahové rysy, kterým je charakteristická, ty jsou roztroušeny po celém narativu. Tyto povahové rysy čtenáři o postavě sdělují zásadní informace. Mohou se v textu objevit jen jednou (popis zevnějšku postavy), nebo se opakují (jméno postavy).Charakteristika je slohový útvar, který vystihuje charakter člověka, případně zvířete nebo věci. Popisujeme v ní nejen vnější znaky objektu, ale také jeho povahové rysy, vlastnosti, zájmy, schopnosti a vztah k druhým lidem.
Jak popsat postavu : Představte postavu
Tedy jak ji popsat. Popis můžeme rozdělit na vnější a vnitřní, první je to, co vidíme, druhé je o tom, jaká postava je. Dále je popis přímý a nepřímý. Přímý znamená to, že řekneme pěkně od podlahy, jaké postava je a jak vypadá.
Co patří do charakteristiky
Charakteristika se zpravidla dělí na charakteristiku vnější (tedy popis toho, co vidíme, jak postava vypadá) a charakteristiku vnitřní (popis toho, co na první pohled vidět tak úplně nemůžeme, tedy popis vlastností). Aby si čtenář mohl postavu co nejlépe představit, je vhodné začít vnější charakteristikou.
Jak napsat osobní charakteristiku : Text samotný je samozřejmě správné začít nějakým úvodem, kde napíšete, o kom píšete, proč o něm píšete, a přidáte nějaké základní informace – kdo je, odkud je, kolik mu je apod. V dalších odstavcích už přejdete k samotnému popisu člověka. K tomu se obvykle užívá více pohledů.
Na začátku byste měly vědět, že rozlišujeme 5 typů postav: jablko (postava typu O), hruška (postava typu A), přesýpací hodiny (postava typu X), obdélník (postava typu H) nebo pohár (postava typu Y). Čím jsou charakteristické jednotlivé typy postav Podívejte se níže!
Charakter se utváří v dlouhodobém procesu sociálního učení. Jeho jádro bývá vnímáno jako centrum různých druhů hodnot, a to zejména morálních, etických, estetických apod. Podle G.W. Allporta je charakter eticky zhodnocená osobnost; resp. takové charakteristiky osobnosti, u nichž lze posoudit jejich morální kvalitu.
Jak začít psát charakteristiku
Aby si čtenář mohl postavu co nejlépe představit, je vhodné začít vnější charakteristikou. Především z pohledu čtenáře je vždy lepší, když se v první řadě dozví o tom, že se hovoří o dědečkovi s dlouhými bílými vousy, aby si ho mohl řádně představit.10 tipů, co udělat pro lepší postavu hned teď. Bezbolestně.
- Zařaďte do jídelníčku dostatek bílkovin.
- Vsaďte na meal prep.
- Omezte alkohol.
- Jezte v klidu.
- Investujte do stylové lahve na vodu.
- Nebojte se ovoce a zeleniny.
- Objevte sport, který vás baví
- Nezapomínejte na “přirozený” pohyb.
Při psaní rukopisu pojmenovávejte postavy postupně podle abecedy (například Adam, Beáta, Cyril, David, Eva, …). Vaše první verze bude přehlednější a nic vás nebude při psaní zdržovat. Až bude text ucelený, bude vám mnohem jasnější, jaké jsou charaktery jednotlivých postav, a snáze se vám budou pojmenovávat.
Navenek můžeme popsat povahu pomocí lidských vlastností, kladných nebo záporných povahových rysů, jako jsou přítelský/nepřátelský, poctivý/nepoctivý, aktivní/líný, spolehlivý/nespolehlivý, pravdomluvný/lhář a tak podobně. Povaha člověka tedy do značné míry ovlivňuje vztah člověka k práci.
Jaké jsou hezké vlastnosti : Pozitivní – ochotna, laskavost, pravdomluvnost, poctivost, pečlivost, rozvážnost, upřímnost, tolerance, věrnost…. Negativní – lhostejnost, lenost, závist, nenávist, zbabělost, nedbalost, nedůvěřivost, ignorace,….
Co má obsahovat charakteristika : Vlastní charakteristika – vnější (vzhled, nápadné znaky – příliš se neliší od popisu), následuje vnitřní charakteristika (vlastnosti, povahové rysy, projevy chování, oblíbené činnosti a záliby, zvyky nebo zlozvyky atd.) Mimo samotný text charakteristiky se po vás již klasicky bude chtít nadpis.
Jaký jsem typ postavy
Pokud je obvod vašeho poprsí nejmenší, a po něm následuje obvod pasu a boků, máte postavu ve tvaru hrušky. Pokud je obvod vašeho poprsí největší, po něm následuje obvod pasu a boky jsou nejmenší, pak máte postavu ve tvaru jablka. Stejný typ postavy máte i pokud je váš pas největší ve srovnání s poprsím a boky.
Postup: S měřící páskou změřte obvod ramen, hrudníku, pasu a boků. Zaznamenejte si měření a porovnejte je s charakteristikami jednotlivých typů postav. Tipy: Měřte vždy ve stejnou dobu dne, ideálně ráno. Měřící pásku držte vodorovně a nesmí být příliš těsná ani volná.Charakter se utváří v dlouhodobém procesu učení. Přední role při vývoji charakteru hrají procesy sociálního učení, a to identifikace se vzorem či imitace dalších osob relevantních při vývoji jedince, dále také kognitivního učení, instrumentálního učení nebo také klasického podmiňování.
Jak charakterizovat člověka :
- Sangvinik – živý, čilý, rychle reaguje, snadno se nadchne – netrpělivý
- Flegmatik – pomalý, rozvážný, klidný, spolehlivý, tolerantní – méně pružný a pohotový, někdy nerozhodný, netečný
- Cholerik – schopný pracovat s velkým vypětím, iniciativní – nevyrovnaný, proměnlivé nálady, nesnášenlivý, neovládající se.