Antwort Jak být vědomý? Weitere Antworten – Kdo je vědomý člověk
Vědomý člověk má sebedůvěru, sebehodnotu a sebevědomí. Nemá potřebu lhát, vynucovat si silou svou moc ani podmiňovat. Neposlouchá své okolí, že něco nedokáže. Věří v sebe a své schopnosti a stejně tak přistupuje k ostatním.„Spousta odborníků se domnívá, že vědomí má dva aspekty. Jeden je to, co myslí, co vytváří vibrace v mozku. A druhý je to, co to pozoruje, čisté světlo, které interferuje s vibračním obrazcem v mozku. A tím vzniká mentální obraz, které to vědomí pozoruje.Vědomí integruje rozmanité duševní či mentální činnosti (vnímání, myšlení, cítění, vyjadřování, paměť, pozornost atd.) a do jisté míry je řídí. U člověka umožňuje sebereflexi, v níž se samo stává předmětem pozornosti. Je zdrojem vůle a volních aktů, rozhodování, a tudíž i jakýmsi ohniskem či středem lidské osoby.
Kde sídlí vědomí : Mozková kůra je řídící centrum CNS a je centrem našeho vědomí. Je tvořena šedou hmotou. Mozková kůra zabírá největší plochu mozku (40% celkové hmoty mozku) a je považována za sídlo složitého myšlení.
Jak se dostat do vědomí
Rozšířené vědomí, kterého může být dosaženo různými prostředky, například spontánně, meditacemi, tancem, bubnováním či při použití psychotropních látek, magnetického pole kolem mozku apod., má většinou jeden základní účinek.
Co je to vědomí a nevědomí : Pojem vědomí můžeme rovněž vymezovat vůči pojmu nevědomí, tedy jakýsi "souhrn psychických obsahů a procesů, které probíhají mimo vědomí, ale přesto mohou ovlivňovat chování a prožívání". Podle tohoto pojetí jsou obsahy vědomí výsledkem interakce vědomých a nevědomých procesů.
Poruchy vědomí dělíme na kvalitativní a kvantitativní. Mezi kvalitativní poruchy patří amence (zmatenost), pacient je dezorientovaný v čase i místě (můžou se objevovat poruchy vnímání a neklid), a delirium. Mezi kvantitativní poruchy patří již zmíněná synkopa, sopor a kóma.
Vyšší úrovně vědomí se mohou projevovat tvořivými postoji respektu, slušnosti, zdvořilosti, soucitu, vděčnosti, velkorysosti a nebo třeba smyslu pro humor.
Jak se projevuje podvědomí člověka
Podvědomí vyvolává naše pocity, nálady i jakési nevysvětlitelné názory na věc. Podvědomě reagujeme na podněty. Všechno to, co je v něm obsaženo, se nějak propojí a dá nám výsledek, který poté ovlivní naše racionální rozhodnutí. Způsobuje i takzvaný šestý smysl.Anatomicky se však dělí na tyto části: prodloužená mícha (medulla oblongata), Varolův most (Pons Varoli, běžně Pons), Střední mozek (mesencephalon), Mozeček (Cerebellum), Mezimozek (diencephalon) a koncový mozek (telencephalon).Tato jádra řídí funkci autonomních nervů a jejich prostřednictvím zasahují téměř do všech autonomních reakcí v organismu. Této skupině hypothalamických jader se proto říká "útrobní" nebo "vegetativní mozek".
Lze je měřit pomocí přístroje, který se nazývá elektroencefalograf, a tím vznikne jejich grafický záznam, kterému říkáme elektroencefalogram – EEG. Měření probíhá pomocí elektrod přikládaných na pokožku hlavy. Mozkové vlny rozdělujeme do pěti základních skupin podle jejich frekvencí: Gama, Beta, Alfa, Théta a Delta.
Jak vyuzivat mozek : Cvičení stimuluje tvorbu nových mozkových buněk (neuronů) a také posiluje propojení mezi jednotlivými mozkovými buňkami. Aktivním pohybem se zvýší proudění kyslíku a tedy i mozek se více okysličí. Soustřeďte se na aerobní typ cvičení či posilování. Ranním během skvěle rozhýbete tělo a nabijete se energií.
Co zpusobuje bezvědomí : Příčiny bezvědomí
Ztráta vědomí může být následkem většího množství příčin, například traumatického zranění mozku, nedostatku kyslíku (ztráta vědomí při potápění) nebo cukru v krvi. Bezvědomí je i projevem vážného předávkování látkami tlumícími činnost centrální nervové soustavy (např. alkohol) nebo jinými drogami.
Co to znamená být v kómatu
Kóma je nejtěžší forma kvantitativní poruchy vědomí, jedná se o stav hlubokého bezvědomí. Na Glasgowské stupnici hloubky bezvědomí odpovídá 8 a méně bodům.
2.2 Změněné stavy vědomí
Tyto změněné stavy vědomí jednak mohou vznikat spontánně, jako je spánek a snění, nebo je lze záměrně navodit – například pomocí drog, senzorické deprivace, hlubokého dýchání, relaxace, meditace, hypnotizace či excitace, vyvolané dlouhodobým tancem, provázeným hudbou.Do theta stavu se můžeme dostat např. meditací přes hladinu alfa nebo vizualizačními technikami. V tomto stavu jsme i v hypnóze nebo autohypnóze. Theta je naší bránou k učení, paměti a intuici.
Jaký je rozdíl mezi vědomím a podvědomím : Do vědomí se ukládá přesná událost, do nevědomí se ukládají pocity či vytoužené představy, ovšem v podvědomí se ukládají vůně zvuky i prostředí na jejich základě podvědomí připomene vzpomínku, událost. V podvědomí i nevědomí může být ukrytá příčina některých nemocí či problémů osobnosti.