Antwort Jak často zalévat citronovník? Weitere Antworten – Jak se starat o Citronovnik
Zálivka by měla být pravidelná, ale umírněná, aby půda byla vlhká, ale ne přemokřená. Citronovník ocení i vysokou vzdušnou vlhkost, proto je vhodné rostlinu pravidelně rosit vodou, umístit poblíž zvlhčovače vzduchu nebo na podnos s mokrým štěrkem. Hnojení je další klíčovou součástí péče o citroník.Je důležité udržovat půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Doporučuje se zalévat rostliny, když se vrchní vrstva půdy začne mírně vysychat. V létě může být potřeba častější zálivka než v zimě. Hnojení: Citrusové rostliny potřebují pravidelné hnojení, zejména během období růstu a kvetení.Nejvhodnější dobou pro zalévání rostlin je dopoledne. Ochable svěšené listy jsou indicií, že rostlina trpí nedostatkem vody. Nejvhodnější k zálivce je dešťová nebo odstátá voda o pokojové teplotě.
Kdy začít hnojit citrusy : Kdy hnojit citrusy
Citrusy by měly být hnojeny pravidelně po celý rok, ale frekvence a množství se liší v závislosti na ročním období a fázi růstu rostliny. Obecně platí, že byste měli hnojit citrusy: Na jaře, když začíná růst nových listů a květů. To je nejdůležitější období pro hnojení.
Proč citroníku opadávají listy
V zimě je málo světla, proto je nutné ubrat i na teplotě a být opatrní se závlahou rostlin. Největší chybou při pěstování citrusů v bytech je případ, kdy rostlinu držíme ve vytopeném bytě při nedostatku světla a nadbytku vláhy. Výsledkem je obvykle opadávání listů a chřadnutí rostliny.
Jak často hnojit citrusy : Citrusy hnojíme intenzivně v době vegetace, tj. v létě jednou týdně, v zimě jednou za měsíc, vhodným speciálním hnojivem pro citrusy. Hnojivo nesmí obsahovat vápník a musí mít příznivé složení (mimo jiné by mělo obsahovat železo proti žloutnutí listů).
Hnojení citrusů je nezbytné zejména v nádobách, protože zde se zásoba živin rychle vyčerpá. Citrusy potřebují dusík k růstu zelených částí a fosfor a draslík k nasazení květů a plodů. Hnojíme tedy 1x za 14 dní suchým nebo ve vodě rozpustným hnojivem, ideální je hnojivo na citrusy na přírodní bázi, jako je Hnojík.
Při přezimování v teplé místnosti zalévejte podle potřeby, ale vždy teprve po lehkém proschnutí substrátu v nádobě. Při příliš častém a intenzívním zavlažování hrozí poškození kořenů až uhynutí rostliny. To je také nejčastější chyba začátečníků, kteří potom pátrají, proč citrusům žloutnou a opadávají listy.
Kdy se Zastřihávají citrusy
Kdy zastřihnout citrusy
Jako doba řezu je ideální konec zimy, protože je to období, kdy rostliny ještě neraší ani nenakvétají. Nepoužíváme nůžky, ale ostrý nůž, a výhony řežeme na vnější pupen – tj. poslední pupen, který nám zbyde na větvičce směřuje ven.V zimě, kdy je světla nedostatek, je nutné ubrat i na teplotě a závlaze. Největší chybou při pěstování citrusů v bytech bývá nedostatek světla ve vytopeném bytě. Výsledkem pak obvykle je opadávání listů a chřadnutím celé rostlinky. Suché prostředí také podporuje množení roztočů.Citrónová šťáva se přidává do studených a horkých nápojů. Používá se do pečiva a na přípravu polev, slouží na dochucování jídel, hlavně salátových zálivek, omáček, rybích a masových pokrmů. Přebytek citrónové šťávy zamrazíme v malých formičkách na led, podle potřeby je pak odebíráme z mrazničky.
V zimě zálivku omezíme a povrch substrátu necháme před dalším zalitím proschnout. Zaléváme je tedy zhruba jednou za týden až tři týdny – záleží na tom, v jakých teplotách citrusy zimujeme.
Jak dlouho zrají citrony : Od kvetení do uzrání plodů uplyne u nejranějších mandarinek 17 týdnů, u pozdních 5 měsíců, rané pomeranče dozrávají za 6 – 7 měsíců, citroníky za 7 – 8 měsíců, pozdní druhy za 11 – 14 měsíců.
Kdy ostříhat citroník : Jako doba řezu je ideální konec zimy, protože je to období, kdy rostliny ještě neraší ani nenakvétají. Nepoužíváme nůžky, ale ostrý nůž, a výhony řežeme na vnější pupen – tj. poslední pupen, který nám zbyde na větvičce směřuje ven.
Jak střihat citrusy
Kdy zastřihnout citrusy
Jako doba řezu je ideální konec zimy, protože je to období, kdy rostliny ještě neraší ani nenakvétají. Nepoužíváme nůžky, ale ostrý nůž, a výhony řežeme na vnější pupen – tj. poslední pupen, který nám zbyde na větvičce směřuje ven.