Antwort Jací škůdci mohou napadnout smrk a jedli? Weitere Antworten – Jak říkáme broukům kteří způsobují škody na stromech
Dřevokazný hmyz obecně
dřevokazů. Jedná se o obávané škůdce živého, uskladněného i zpracovaného dřeva. Pro většinu druhů dřevokazného hmyzu představuje dřevo primární zdroj potravy a ideální prostředí pro vývoj larev. Dřevokazní brouci mají orgány uzpůsobené k tomu, aby mohli žvýkat a strávit dřevo.Stromy napadl přemnožený škůdce, a to mšice smrková (Elatobium abietinum). Nepoškozené (nebo jen lehce napadené stromy) lze ošetřit postřikem. Odborníci se přiklánějí k tomu, že se tím úhyn stromu pouze oddálí. Postřikem lze hlavně ochránit smrky, které ještě napadené nejsou.Mšice smrková může na jehlicích za jeden rok vytvořit až deset generací. Parazit je vždy vázaný na jednoho hostitele, nehrozí tak, že by napadal i okolní jehličnany. Méně zasažené stromy lze ošetřit například postřikem proti savému hmyzu. Ten by měl zabránit vzniku dalších generací mšic.
Co napadá jehličnany : Jehličnany jsou zajímavé svým růstem, tvarem i plody – šiškami. A mohou také trpět na nejrůznější choroby a škůdce. Je to houbová choroba, která je příčinou schnutí borovic. Napadá převážně kosodřevinu a borovici černou.
Jak se zbavit brouku v bytě
Odpadky vynášejte v pravidelných intervalech do popelnice. Do oken můžete nainstalovat sítě proti hmyzu. Ucpěte veškeré mezery, skuliny a škvíry, kudy brouci dovnitř lezou. Vždy pečlivě kontrolujte předměty, které si domů přinesete z druhé ruky.
Co ničí dřevo : Škůdci dřeva jsou (i v době zasažené epidemií Koronaviru) poměrně aktuální a vyhledávané téma. Nejedná se pouze o zástupce z řad dřevokazného hmyzu, jako jsou Tesaříci, Červotoči, Dřevokazi nebo obávaní Kůrovci, ale i o dřevokazné houby a v neposlední řadě plísně.
Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.
Napadení škůdci, houbová choroba, nedostatek živin, nedostatek vody, nesprávně zvolené stanoviště nebo nízká teplota. To mohou být důvody hnědnutí jehličnanů.
Co ničí smrky
Žloutnou po tisících. Invaze mšice smrkové má za následek plošné usychání smrku pichlavého, lidově stříbrného.sprejem Zelená síla. Alternativou je postříkat napadená místa křemenitým práškem ve spreji. Odstranit zbytky potravin za lednicí nebo pod kuchyňskou linkou, na kterých mohou larvy přežívat. Jako ochranu skříní umístit kuličky proti molům, které fungují i proti rušníkům.Co odpuzuje brouky májovky
Dobrým odpuzovačem májových brouků je lupina vytrvalá – je pro hmyz jedovatá. Kromě toho je tato květina obecně vhodná pro stanoviště. Na zahradě můžete vysadit také bílý jetel, řepku a hořčici, které vás zbaví škůdců. Tyto rostliny odrazují dospělce a znemožňují kladení larev do půdy.
Napadené dřevo poznáte podle pilin, které se pod ním hromadí. Značí přítomnost larev tesaříka, které se krmí a pomalu vrtají v dřevěném materiálu chodby. Dalším znakem je chroupání a skřípání, které je slyšet především v noci. Tesaříci napadají hlavně neošetřené dřevo jehličnatých stromů, které je poměrně měkké.
Co dělá Tesařík : Tesařík krovový
– působí největší škody na zabudovaném jehličnatém dřevě, a patří proto k nejvážnějším škůdcům stavebního dřeva. Požerky jeho larev se přitom omezují většinou jen na bělové dřevo. Najdeme jej proto na hranách trámů. Miluje teplo, optimální podmínky nachází na půdách v krovech.
Jak poznat borovici od smrku : Na rozdíl od smrku, který má mělký kořenový koláč rozprostřený do šířky, borovice, má tzv. hlavní kůlový kořen a právě svým kořenovým systémem se uchytí i na skále, tam, kde jiný strom zakoření stěží.
Jak se liší jehlice smrku a jedle
Na rozdíl např. od borovice vyrůstají jehlice vždy jednotlivě, na rozdíl od smrku nasedají přímo na větvičku malým terčíkem – jedlové větvičky jsou proto na rozdíl od smrkových hladké, po opadaných jehlicích zbývají pouze okrouhlé listové jizvy.
„Vadnutí a předčasné žloutnutí listů je způsobeno především suchem, které během letošního vegetačního období převažuje. Listnaté dřeviny se v takové situaci brání nadměrnému odparu, proto shazují listy,“ vysvětluje Tomáš Vencálek, kurátor dřevin mírného pásma Botanické zahrady Praha.Mezi hlavní příčiny barevných změn smrkového jehličí patří především poruchy ve výživě, změny v chemismu půdy, okyselování, nedostatek některých živin v důsledku jejich vyplavování, jakož i uvolňování toxických látek z podloží, jako např. hliníku.
Jak rostou šišky smrku : Původně rostou směrem nahoru, ale ještě před opylením se mění na převislé (na rozdíl od šištic jedle bělokoré). Šišky jsou podlouhlé, nerozpadavé, s tuhými šupinami, dozrávají na podzim v prvním roce a po vysemenění opadávají v celku.