Antwort Co zpusobuje tupozrakost? Weitere Antworten – Co způsobuje tupozrakost
Příčinou tupozrakosti bývá většinou dioptrická vada oka (nejčastěji dalekozrakost, někdy i astigmatismus) nebo velký rozdíl v dioptrických vadách obou očí. Někdy je příčinou tupozrakosti také vrozený šedý zákal či jiná onemocnění oka, která brzdí nebo úplně znemožňují správný vývoj zrakových funkcí.Tak jak jsme již zmínili, tupozrakost není anatomickým poškozením oka, a ne každé vyšetření, které nabízí například oční optika jej musí odhalit. Typickými znaky tupozrakosti jsou špatné odhadování vzdálenosti, horší prostorová orientace, časté zakopávání či narážení do věcí, zhoršená kvalita vidění přes postižené oko.Dá se tupozrakost odstranit operací Tupozrakost se nedá odoperovat. Ani laserem či jiným způsobem, jak si mnozí mylně myslí. Můžeme ji ale úspěšně léčit konzervativně – pravidelným cvičením, okluzí, tedy zakrýváním zdravého oka, a samozřejmě velmi přesnou a správnou korekcí případné dioptrické vady.
Kolik lidí má tupozrakost : Přibližně tři procenta populace postihuje tupozrakost, neboli amblyopie. Jde o funkční vadu, při které je většinou jedno oko postižené snížením zrakové ostrosti.
Proč Šilhám
Šilhání (strabismus, heterotropie) je funkční porucha vidění, která je navenek provázená asymetrickým postavením očí. Příčinou šilhání je nespolupráce očí daná různými překážkami. Vzniká u dioptrických vad, především vysoké dalekozrakosti, astigmatismu a rozdílných dioptrických hodnot obou očí.
Jak cvičit tupozrakost : Vhodné způsoby cvičení vám doporučí lékař, jeho cílem je co nejvíce zapojovat tupozraké oko. K činnostem, které lze doma provádět patří modelování, různé stolní hry, pexeso, stavebnice, skládačky, zapínání knoflíků, ale také obkreslování obrázků, vystřihování nebo házení na cíl, chůze po čáře apod.
Aby bylo vůbec možné oči dítěte řádně vyšetřit, používají se oční kapky rozšiřující zornice. Tyto kapky na přechodnou dobu vyřadí z provozu sval, který oko zaostřuje na různé vzdálenosti (tento proces se nazývá akomodace). Pokud by lékař kapky nepoužil, bylo by prakticky nemožné oči důkladně vyšetřit.
Po 40. roce věku se zrak většiny z nás začíná zhoršovat, významně stoupá také riziko vzniku očních onemocnění jako je šedý zákal, zelený zákal nebo makulární degenerace sítnice.
Jak vyléčit šilhavost
Léčba šilhání
Může být buď konzervativní, nebo chirurgická. Konzervativní terapie spočívá v úpravě šilhání speciálními skly, prizmaty, která mají tu vlastnost, že dokážou lámat světelné paprsky tak, aby směřovaly do místa nejostřejšího vidění a oko si tak nemuselo „vypomáhat“ šilháním.Pokud jsou oči zdravé, mozek slučuje obrazy z obou očí do jednoho obrazu. Při šilhání se jedná o stav, kdy oči nesledují předměty rovnoběžně, jedno nebo střídavě obě oči se stáčejí jiným směrem. Při šilhání tedy mozek zpracovává dva různé obrazy a vzniká dvojité vidění.Frekvence. Zdravý dospělý by měl věnovat nejméně 150 minut týdně aktivnímu pohybu o střední intenzitě, ideálně rozděleného do 3-5 cvičebních jednotek. Rutinní pohyb (běžný) by se měl zařazovat každý den. Jestliže občas cvičení vynecháte, neznamená to konec světa.
Vyšetření zraku
Vyšetření provádí lékař pomocí přístroje zvaného oftalmoskop. V tomto případě je vyšetření rychlé (cca 5 minut) a nejsou poté žádná omezení. Oční pozadí je také možné vyšetřovat prostřednictvím štěrbinové lampy, kdy je cca 20 minut před samotným vyšetřením nutné obě oči tzv. rozkapat.
Kdy jít k očnímu lékaři : K očnímu lékaři se objednejte na kontrolu pravidelně minimálně 1x za 2 roky. Je to možné bez doporučení praktického lékaře a i pokud nepociťujete žádné problémy se zrakem. Po 50. roce života pak doporučujeme kontroly u očního lékaře 1x za rok.
Jak vrátit zrak : Zrak lze navrátit v případě, pokud je poškozená rohovka, ale sítnice a oční nerv je v pořádku. Například po poleptání chemikálií, kdy většinou dojde k velkému poškození celé rohovky. Na řadu pak přichází implantace umělé rohovky, která zrak může pacientovi vrátit.
Kolik dioptrií je hodně
Nejčastější korekce se pohybují v rozsahu cca do 3 dioptrií oběma směry. Pro tzv. střední krátkozrakost (myopia modica) je typická korekce –3 až –6 dioptrií, jako vysoká (gravis) se hodnotí –6 až –10. Těžká myopie může nabývat hodnot korekce okolo –15 nebo –20 dioptrií, výjimečně ještě více.
Příčiny šilhání
Existuje mnoho faktorů, které vedou k vývoji šilhání. Mezi hlavní příčiny patří dioptrické vady, poruchy inervace okohybných svalů, genetické predispozice nebo vrozené oční nemoci. Dalšími mohou být nervové choroby nebo psychické vlivy ovlivňující zrakovou dráhu v mozku.Šilhání může být patrné brzy po narození, pak mluvíme o vrozeném nebo infantilním strabismu, ale nejčastěji je získané, které vzniká kolem druhého třetího roku věku. Podle směru úchylky může dítě šilhat k nosu, nebo zevně, ale také nahoru a dolů. Čtěte také: Vše o rané péči.
Jak vidí clovek se Zakalem : U katarakty je zakalena oční čočka, odtud pochází i název „šedý zákal“. Jednou z nejčastějších příčin katarakty je pokročilý věk. Člověk postižený šedým zákalem vidí čím dál rozmazaněji a méně ostře, jako kdyby měl před očima závoj.