Antwort Co způsobuje tání ledovců? Weitere Antworten – Co je tání ledovců
Tání ledovců souvisí s oteplováním Země, tedy zejména se zesílením skleníkového efektu. Od roku 1960 do roku 2015 ubylo 10 % veškeré ledové pokrývky Země. Ustupují pevninské i horské ledovce. Zalednění Grónska mizí rychlostí 50 km krychlových za rok.Budoucí oteplování lze omezit (zmírnit) snížením emisí skleníkových plynů a jejich odstraňováním z atmosféry. To zahrnuje větší využívání větrné a sluneční energie, postupné ukončování využívání fosilních paliv a zvyšování energetické účinnosti.teplota, tlak, směr a rychlost větru, oblačnost, srážky).
Co se stane když roztají ledovce : Pokud by většina ledovců opravdu za 100 let roztála, znamenalo by to hlavně pro lidstvo katastrofu. Miliony lidí by musely opustit svá obydlí, některá města by zmizela z povrchu a zanikly by tradiční zemědělské a průmyslové oblasti. V Evropě by nejhůře dopadlo Nizozemsko, které by přišlo o drtivou většinu území.
Co to je telení ledovců
Telení ledovců je přirozený proces, při kterém dochází k deformaci souvislé vrstvy ledu a k odlamování obrovských bloků (icebergů) i menších kusů ledovcového ledu z čel ledovců či z šelfových ledovců.
Proč se mění Klíma : Hlavní příčinou změny klimatu je tzv. skleníkový efekt. Některé plyny v zemské atmosféře se chovají trochu jako skleněné tabulky skleníku – zadržují sluneční teplo a nedovolují mu uniknout ven, v tomto případě zpět do vesmíru. To vede ke zvyšování teploty na povrchu Země.
Aby došlo k trvalému zmírnění změny klimatu, je nutné nahradit zdroje s vysokými emisemi uhlíku jako jsou například tradiční fosilní paliva – ropa, uhlí a zemní plyn – za nízkouhlíkové zdroje energie. V současné době fosilní paliva dodávají lidstvu převážnou většinu energetické potřeby a jejich spotřeba roste.
Podnebí může být charakterizováno jako průměr počasí po určité období, například po dobu několika desetiletí. Podnebí je ovlivněno mnoha faktory, jako jsou geografická poloha, nadmořská výška, oceánské a mořské proudy a další globální klimatické jevy.
Co může ovlivnit počasí
KLIMATICKÉ ČINITELE
nadmořská výška a orientace ke slunci (slunečné jižní vs. stinné severní svahy) vzdálenost od oceánu a moře – rozlišujeme podnebí oceánské (vlhčí, stálejší teploty) a kontinentální (sušší, větší výkyvy teplot) oceánské proudy.Je možné, že se takových vymožeností dočkáme i dříve, ale je také možné, mže se dočkáme méně příjemných věcí. Třeba toho, že roztají všechny ledovce, dojde pitná voda, zmizí lesy, půda a s nimi i mnoho zvířat a lidí. Prostě by došlo všechno nezbytné pro život na Zemi.Ledovce dělíme na pevninské, někdy též kontinentální (štítové), a horské. Pevninské mohou pokrývat celé kontinenty, či velké pevniny v dnešní době Antarktida nebo Grónsko. Horské ledovce mívají oproti kontinentálním většinou mocnost pouze desítek metrů.
Ledovcový kar i údolí utváří erozní činnost ledovce – formují ho spodní, boční a čelní morény – unášený materiál, který obrušuje a hloubí. Kar v Národním parku Glacier, Montana, USA. Po ústupu ledovce bývají kary zaplněné vodou – karová jezera (plesa), často hrazeny čelní morénou.
Jak funguje ledovec : Ledovce vznikají sněžením. Ve vysokých polohách hor napadnou takové vrstvy sněhu, že se spodní vrstvy sněhu se za stálého střídaní teplot a tlaku stlačí, sněhové vločky ztratí svou krystalickou podobu, a vznikne nejprve ledovcový firn (velmi hrubozrnný sníh), a z něj pak ledovcový led.
Kdy se otepluje : Srovnání teplot jednotlivých měsíců dekád 1961–1970 a 2012–2021. Průměrná roční teplota se od roku 1961 zvýšila o 2,0 °C, ale oteplení se v různých měsících liší, například v květnu se teplota zvýšila průměrně o 1,6 °C. Nejvíce se oteplilo v prosinci, lednu, červenci a srpnu.
Co to je podnebí
Podnebí neboli klima je dlouhodobý stav počasí, podmíněný energetickou bilancí, cirkulací atmosféry, charakterem aktivního povrchu a lidskou aktivitou. Změny probíhají v dlouhodobých časových úsecích. Podle měřítka rozsahu, v němž se podnebí uplatňuje, se rozeznává makroklima, mezoklima, místní klima a mikroklima.
Radí: nestrašit a nezahlcovat informacemi. Ukazovat důvěryhodná fakta, souvislosti a především to, že klimatická změna není daleko a za dlouho, ale tady a teď (vyschlé studny, kůrovcové kalamity). Mluvte s žáky o emocích a respektujte také rozdílné názory.Nejsušší místo v Česku je Mostecká pánev, která je ve srážkovém stínu Krušných hor. Vůbec nejsušší místo v Mostecké pánvi jsou Libědice, kde naprší jen 410 mm srážek ročně. Nejdeštivější místo je Bílý Potok, kde spadne 1705 mm ročně.
Co způsobuje změny počasí : Čím je způsobena meteosenzitivita neboli citlivost na počasí Klima a počasí má na člověka vliv, ať už chce nebo nechce. Náš organismus ovlivňuje horko, chlad, vlhkost vzduchu, tlak vzduchu, vítr, ale i elektrické impulsy, elektromagnetické pole a elektricky nabité částice v ovzduší.