Antwort Co způsobuje gravitační síla měsíce? Weitere Antworten – Co způsobuje na Zemi gravitační působení Měsíce
Příliv na Zemi postupuje od východu na západ, tj. proti smyslu rotace Země. Příliv a odliv vzniká působením především gravitace Měsíce a částečně i Slunce. Přitažlivá síla těchto těles působí na celou Zemi, vodní masy oceánů a moří jí ale podléhají nejvíce.Příčinou gravitace je tedy jakékoliv hmotné těleso. Země působí na každé těleso přitažlivou silou, která se nazývá gravitační síla. Směr, ve kterém Země působí, nazýváme svislý směr (do středu Země).Mezi Zemí a každým tělesem, tedy i člověkem, působí síla, která zapříčiňuje pohyb tělesa směrem k Zemi. Na zemském povrchu jsou gravitační síly charakterizované tíhovým (gravitačním) zrychlením g, které je dáno vztahem: g = κ M R 2 {\displaystyle g=\kappa {\frac {M}{R^{2}}}}
Jaká je gravitační síla na Měsíci : 1,62 m/s²Měsíc / Gravitace
Například tíhové zrychlení je na Měsíci přibližně šestkrát nižší než na Zemi (tíhové zrychlení na Měsíci je přibližně 1,6236 m/s2). Na Marsu má tíhové zrychlení hodnotu 3,725 m/s2 (což je tedy 2,6krát menší než na Zemi).
Co by se stalo kdyby nebyl Měsíc
Bez něj by se moře a oceány jen tiše vlnily vlivem slabé gravitace mohutného, zato vzdáleného Slunce. Příliv a odliv pomáhají odnášet teplejší vodu od rovníku k pólům. Pokud by Země neměla Měsíc, byly by rozdíly teplot mezi rovníkem a póly výraznější a počasí by bylo divočejší – se silnějšími větry, lijáky a bouřemi.
Jak Měsíc obíhá Zemi : Obíhá po kruhové dráze kolem Země. Měsíc oběhne Zemi za 28 dní. Stejně tak dlouho trvá, než se Měsíc otočí kolem své osy. => že vidíme stále stejnou stranu Měsíce.
Gravitační čočka
Světlo se mezi dvěma místy šíří tak, aby danou vzdálenost urazilo co nejrychleji. V nezakřiveném prázdném prostoru se šíří po přímce. V zakřiveném prostoru kolem hodně hmotných těles je nejkratší spojnicí zakřivená čára, takže gravitace ohýbá směr šíření paprsků – chová se jako spojná čočka.
gravitační dilataci času – v místech s vyšší intenzitou gravitačního pole pak plyne čas pomaleji. Černá díra je typicky velmi hmotné a kompaktní těleso, v jejím okolí by proto gravitační dilatace času měla nastávat. Ke gravitační dilataci času dochází i na povrchu Země.
Kde je největší gravitace
Na různých místech zemského povrchu se velikost tíhového zrychlení mírně liší (v řádu setin m·s−2); na rovníku je jeho hodnota menší a směrem k pólům se zvětšuje. To je způsobeno velikostí odstředivé síly vznikající rotací Země, která je největší na rovníku a nejmenší na pólech.Rozdíl mezi nimi je způsoben tím, že v průběhu oběhu urazí Země i Měsíc určitou vzdálenost na orbitě kolem Slunce. Gravitační přitažlivost, kterou Měsíc ovlivňuje Zemi, je příčinou slapových jevů, které jsou nejlépe pozorovatelné na střídání mořského přílivu a odlivu.Bez Měsíce by vypadalo zcela jinak i pozemské počasí.
Měsíční gravitace vytváří ve vazbě na otáčení Země i Měsíce tah, a tím také tření zpomalující rotaci naší planety. Jednoduše řečeno: bez své družice by se Země točila rychleji a vznikaly by na ní silné větry, které by zhoršovaly životní podmínky.
Pokud se ale rotace Země zpomalí, moře a oceány se začnou stahovat blíže k pólu, neboť je rotace přestane držet na rovníku. Jako první proto začnou státy evakuovat polární oblasti, kde stoupne hladina moří. Postupně by ale mizely i další státy. Pod vodou by byla většina Evropy, Ameriky i Asie.
Co je vlastně Měsíc : Měsíc, též přirozený satelit či přirozená družice (zastarale trabant nebo souputník) je kosmické těleso přirozeného původu pohybující se po oběžné dráze kolem jiného (většího) vesmírného tělesa, kterým může být planeta, trpasličí planeta nebo planetka.
Kde končí zemská gravitace : Nyní se zdá, že byla záhada konečně rozluštěna. Oblast kolem Hudsonova zálivu v Kanadě je známá vědcům z celého světa. Už desítky let se snaží přijít na to, proč je v tomto místě jiná gravitace, než kdekoliv jinde na světě. A řešení stále nepřicházelo.
Jak plyne čas ve vesmíru
Každý člověk si myslí že čas je jenom jeden a neutíká nijak, jinak než tak jak jsme na Zemi zvyklí. Ale ve Vesmíru tohleto neplatí. Ve Vesmíru vpodstatě čas ani neutíká. Když vidíte Hvězdu teď vybuchnout, taak ta Hvězda vybuchla třeba před 1000 nebo 100 lety.
Zajímavost z astronomie:
Planeta | Tíha jednoho kilogramu |
---|---|
Venuše | 0,90 |
Saturn | 0,92 |
Země | 1,00 |
Neptun | 1,14 |
Newtonova klasická teorie předpokládá, že gravitace se šíří nekonečně velkou rychlostí, nicméně z Einsteinem zobecněné gravitační teorie – obecné teorie relativity – plyne, že rychlost šíření gravitace je rovna rychlosti světla ve vakuu.
Jaké tři pohyby vykonává Měsíc : Měsíc vykonává dva základní pohyby: Oběh kolem Země – proti směru hodinových ručiček. Jeden oběh trvá 27 dní a 8 hodin (1 měsíc). Rotace kolem vlastní osy – trvá stejně jako oběh kolem Země, což zapříčiňuje, že ze Země vidíme stále jen jednu stranu Měsíce.