Antwort Co zkoumá filosofie? Weitere Antworten – Co zkoumá filozofie
Filozofie (ve stylově příznakové podobě také filosofie, původem z řeckého φιλοσοφία, filosofía, „láska k moudrosti“) je systematické, racionální a kritické studium obecných a základních otázek, jako jsou otázky existence, rozumu, poznání, hodnot, mysli a jazyka.Věda si uvědomí, že poznává svět lidskýma očima a lidským rozumem, že vidění a chápání světa je vždy i důsledkem vztahu k tomuto světu a Filosofie díky vědě poznává k čemu má vlastně člověk vztah a jak mnoho je tento vztah člověka k světu determinován světem samotným.Další obory: filosofie výchovy, filosofie náboženství, filosofie práva, sociální filosofie, politická filosofie, filosofie medicíny, filosofie matematiky atd. A. Filosofie není „mudrování“ • hospodské a intelektuálské přemýšlení o tzv. „vyšších otázkách“ (smysl života, smysl vesmíru etc.)
Co je základní filosofická otázka : – ÚLOHU FILOSOFIE vymezil Kant třemi otázkami: Co mohu vědět, Co mám činit, Co je člověk
Co je člověk filosofie
člověk není jen duch, ale také živá bytost, která se rodí, dospívá a umírá; lidská zkušenost je celistvá a přísné dělení na rozum, vůli a cit je jen pomocné; i lidské poznání slouží životu, nikoli naopak; filozofie musí brát na vědomí důležité výsledky věd, zachovat si však svoji samostatnost.
Co dělá filozof : Filozof je člověk, který se zabývá soustavným, racionálním a kritickým zkoumáním skutečnosti, světa a člověka, případně toho, co přesahuje (metafyzika). Hledá pravdivé poznání, smysl a dobrý život prostředky reflexe, racionální argumentace a diskuse.
Studium filozofie vás naučí racionálně přesvědčovat, rozpoznat argumenty a pojmenovat jejich slabá místa. Seznámíte se s tradičními odpověďmi na tradiční otázky o obecné povaze světa a člověka. Budete ale čelit i otázkám netradičním, které mají zdánlivě nepřijatelné, burcující odpovědi.
Slovo filosofie (φιλοσοφία) pochází z řečtiny a vzniklo složením dvou jiných slov – slovesa filein (φιλειν) „milovat“ a podstatného jména sofia (σοφία), tedy „vědění“, „poznání“ či „moudrost“. Proto se také filosofie obvykle překládá jako láska k moudrosti.
Co je předmět filosofie
Ve filosofii se předmětem (objektem) rozumí to, co je předmětem myšlení subjektu, na co je zaměřena jeho pozornost. Objekt je tím, co je od subjektu různé, v užším pojetí se jako předmět označuje jen jsoucno věcné, nepersonální.Filosofie života je způsob, jakým jsme dokázali přivést do souladu všechny složky obsažené v nás nebo jak dokážeme přivést do souladu myšlenky, slova a činy a procházet životem jednou ze čtyř stran pyramidy, ve směru evoluce, tedy k vrcholu.Uplatnění absolventů
Absolventi programu Filozofie se tak uplatňují zejména na komunikačních a analytických pozicích mediálních firem, v marketingových odděleních, v public relations, pracují jako editoři, působí ve vzdělávacích institucích či pracují jako konzultanti.
Typické činnosti a pracovní náplň
- zabývá se vztahem vnímání a života.
- pracuje s pojmy a s lidským vědomím.
- své poznatky publikuje.
- může přednášet filozofii na vysokých školách.
Co může dělat filozof : Filozof je člověk, který se zabývá soustavným, racionálním a kritickým zkoumáním skutečnosti, světa a člověka, případně toho, co přesahuje (metafyzika). Hledá pravdivé poznání, smysl a dobrý život prostředky reflexe, racionální argumentace a diskuse.
Jak se dělí filosofie : Dělení filosofie
rozdělení filosofie bylo různé: filosofie bylo roztříděna na – fyziku („physis“ = přírodní), etiku, logiku. podle Aristotela – první filosofie – týkající se nejzákladnějších problémů a příčin jsoucen – a druhá filosofie – zahrnující přírodní vědy. podle spisů – fyzika a metafyzika (viz část ontologie)
Kdo vymyslel slovo filosofie
n. l.) při popisu tvaru Země poprvé v dějinách vědy uplatnil symetrii. Pythagoras ze Samu (590 – 500 př. n. l.) jako první použil slova filosof a filosofie a poprvé dokázal větu, kterou v praxi používali již Egypťané a další národy a která se v současnosti nazývá Pythagorova věta. Herakleides z Pontu (388 – 315 př.
Studium filozofie vás naučí racionálně přesvědčovat, rozpoznat argumenty a pojmenovat jejich slabá místa. Seznámíte se s tradičními odpověďmi na tradiční otázky o obecné povaze světa a člověka. Budete ale čelit i otázkám netradičním, které mají zdánlivě nepřijatelné, burcující odpovědi.Lásku můžeme chápat jako silný pozitivní cit, jehož objekt může být konkrétní i abstraktní, stejně tak člověk jako vlast, místo nebo božstvo nebo idea. Její kvalitu a povahu určuje, zda v ní převažuje stránka volní, emocionální či instinktivní.
Co to je podstata : Podstata čili substance (z latinského sub-stantia, podloží, základ; kalk řeckého hypo-stasis) je filosofický pojem, který chce zachytit stálou a neměnnou stránku jsoucna, to, co věc činí tím, čím je (lišku liškou, stůl stolem atd.)