Antwort Co vznika Polykondenzaci? Weitere Antworten – Co vzniká Polykondenzací
Polykondenzace byla pro výrobu poprvé použita v roce 1909, kdy byl kondenzací fenolu s formaldehydem vyroben polymer, který dnes známe pod názvem bakelit. Dnes se polykondenzací vyrábějí polyamidy (nylon, silon), polyestery (tesil), polykarbonáty (makrolon), polyfenoly (bakelit), polyimidy (kapton) nebo silikony.Polyadice je reakce, při které podobně jako při polymeraci a polykondenzaci vzniká polymer.Polymerizace je reakce vedoucí ke spojení některých molekul organických sloučenin do delších řetězců nebo sítí. Proces vede ke vzniku makromolekul s molekulovou hmotností nad 10 000 u. Molekuly náchylné k polymeraci se nazývají monomery.
Co je to Polyreakce : Polyadice je chemické propojení jednoduchých chemických spojení (=Monomery) pomocí reakce mezi funkčními skupinami k polymerním molekulám (=Makromolekuly). V protikladu k Polymerzaci nejsou monomery uspořádány podle C=C-zdvojení, nýbrž spojeny vodíkem (H).
Co se vyrábí z polyethylenu
Vyrábí se z něj smrštitelné fólie, roury, ozubená kola, ložiska, textilní vlákna, nejrůznější hračky, sáčky (mikroten) a elektrotechnická izolace. Rozlišují se dva základní druhy polyethylenu: PE-LD (s nízkou hustotou) a PE-HD (s vysokou hustotou).
Co to je polymerizace : Polymerizace (též polymerace) je chemická reakce, při které z malých molekul (monomerů) vznikají vysokomolekulární látky (polymery). Dělí se podle mechanismu na polymerizaci radikálovou, iontovou, polyinzerci, polykondenzaci a polyadici. Podle způsobu provedení se dělí např. na blokovou, roztokovou, suspenzní, emulzní.
Novolak je termoplast, který se dobře rozpouští v organických rozpouštědlech. Využívá se při výrobě laků či lepidel. V závislosti na reakčních podmínkách může docházet k plošnému zesíťování.
Makromolekula vzniká z monomerů (nízkomolekulární látka – samostatné atomy, molekuly či skupiny molekul) složitými chemickými reakcemi, které se nazývají polyreakce nebo polymerizační reakce. Počet monomerů nebo jenom merů (opakující se stavební jednotky v makromolekule) se nazývá polymerační stupeň.
Co je polymer plast
Plasty jsou polymery, u nichž vnější namáhání způsobuje deformace převážně nevratného (trvalého) charakteru. Za běžných podmínek jsou většinou tvrdé, často i křehké, viz obr. 26. Podle chování při zahřívání je dělíme dále na termoplasty a reaktoplasty.Polypropylen se používá zejména ve vodovodním a chemickém průmyslu k výrobě bazénů, nádrží, potrubních systémů atd. Setkáme se s ním také v podobě součástek čerpadel, ventilů, těsnění apod. Používá se také k výrobě lan a provazů – lana mohou totiž díky lehkosti materiálu plavat na hladině.Polypropylen (PP) je chemická sloučenina klasifikovaná jako plast . Patří do skupiny polyolefinů a získává se v procesu polymerace propenu. Pro svou mimořádnou odolnost a tvrdost se polypropylenové výrobky používají v mnoha odvětvích a průmyslových odvětvích.
K výrobě dochází prostřednictvím polymerace ethylenu při teplotě 150–200 °C a tlaku 15 000–20 000 MPa. Hovorově se zažil pro typického představitele této skupiny plastů, tedy LDPE fólií, pojem „igelit“. Tento pojem je však používán ve spojení s LDPE fóliemi nesprávně, protože „igelitem“ byly označovány fólie z PVC.
Co je pojem polymer : Polymer je makromolekula sestavená z molekul jednoho nebo více druhů atomů nebo skupin spojených navzájem v tak velkém počtu, že řada fyzikálních a chemických vlastností této látky se nezmění přidáním nebo odebráním jedné nebo několika konstitučních jednotek.
Co je to monomer : Monomer je nízkomolekulární sloučenina schopná polymerace nebo polykondenzace a tím vytvoření polymeru (makromolekulární látky). Jeho základní vlastností je schopnost vytvářet chemické vazby sám se sebou nebo dalšími látkami.
Co tvoří molekuly
Molekula je nejmenší částice látky, která má všechny fyzikální a chemické vlastnosti dané látky. Molekuly se skládají ze dvou nebo více atomů. Atomy tvořící molekulu mohou být stejné (např. molekula kyslíku má dva atomy kyslíku, O2) nebo různé (molekula vody má dva atomy vodíku a jeden atom kyslíku, H2O).
Polymerní materiál je materiál složený zcela nebo převážně z polymerů, tedy organických látek o vysoké molární hmotnosti. Použité polymery mohou být syntetické, ale i přírodní (např. polysacharidy nebo bílkoviny (proteiny).Prvním plastem vůbec byl parkesin čili umělá slonovina, chemicky nitrát celulózy, který vynalezl Angličan Alexander Parkes v roce 1855. Prvním plně syntetickým plastem byl bakelit – reaktoplast vznikající polykondenzací fenolu a formaldehydu (1909).
Co se vyrábí z polypropylenu : Z polypropylenu se obvykle vyrábí různé desky, tyče a svařovací prvky. V chemickém a vodovodním průmyslu se používá k výrobě bazénů, nádrží, jímek, vodovodních potrubí, různých konstrukčních součástí jako jsou čerpadla, ventily, těsnění a další. PP je mimořádně vhodným materiálem pro tvarovky a armatury.