Antwort Co vše zjisti na imunologii? Weitere Antworten – Jak probiha vyšetření na imunologii
Jak to probíhá
Imunolog se nejprve bude zajímat o průběh vašeho onemocnění, o vaše pocity a stesky. Dalším krokem bude prostudování vašich dosavadních výsledků a lékařských vyšetření. Pravděpodobně si vás bude chtít sám alespoň orientačně fyzikálně vyšetřit. Nakonec vás pozve na odběry krve.Imunologie je vědní a lékařský obor, který se zabývá výzkumem imunitního systému a jeho reakcemi na patogeny, a zejména diagnostikou a léčbou poruch imunitního systému (autoimunitní onemocnění, alergie, obranné reakce na transplantované orgány, imunodeficience.Některé jsou hotové během jednoho až dvou dnů, na jiné se čeká i několik týdnů. Je to dáno nákladností vyšetření. Laboratoř většinou provádí dané vyšetření jen jednou za čas, když má k dispozici vzorky od většího množství pacientů, a analýza pak proběhne najednou.
Čím se zabývá imunologie : Je to imunologie. Zabývá se obranyschopností lidského organizmu, která hraje v dnešním světě čím dál větší roli. Člověk může mít všechny kosti i svaly v pořádku, ale když nefunguje jeho imunita, nezmůže nic ani deset chirurgů.
Kdy navstivit Imunologa
Stále se opakující virózy, nepřetržitě ucpaný nos, přetrvávající kašel, záněty vedlejších dutin, časté angíny spojené s nepříliš vysokou horečkou. Opakují-li se více než desetkrát za rok, je s vaší imunitou něco špatně a váš praktický lékař vám doporučí návštěvu imunologa.
Jak se pozná oslabená imunita : Oslabená imunita a její příznaky
- Nadměrná únava a nevyspání
- Nechutenství a snížená chuť k jídlu.
- Různé ekzémy a opary nebo vyrážky.
- Pocit, že brzy onemocníte – necítíte se „ve své kůži“
Ceník vyšetření pro samoplátce
NÁZEV METODY | SMLUVNÍ CENY V KČ |
---|---|
Borrelia (IgM, IgG) | 1000,- Kč |
Borrelia Blot (IgG, IgM) | 5 500,- Kč |
Chlamydia pneumoniae (IgA, IgM, IgG) | 1 200,- Kč |
Mycopl. pneumoniae IgG, IgM | 1 000,- Kč |
Oslabená imunita a její příznaky
- Nadměrná únava a nevyspání
- Nechutenství a snížená chuť k jídlu.
- Různé ekzémy a opary nebo vyrážky.
- Pocit, že brzy onemocníte – necítíte se „ve své kůži“
Jak se projevuje snížená imunita
Že s organismem není něco v pořádku se odráží i na vzhledu. Pacienty se sníženou imunitou častěji trápí ekzémy, rozpraskané koutky úst nebo opary. Problémy s imunitou často stojí na pozadí celé řady kožních problémů jako jsou například lupy, bradavice či plísňové onemocnění nehtů.Buňky nespecifické imunity představují první rychlou obrannou linii při zásahu těla proti patogenům. K buňkám vrozené imunity patří především granulocyty (neutrofilní, bazofilní a eozinofilní), mononukleáry (monocyty a tkáňové makrofágy), dendritické buňky a NK buňky.Oslabený imunitní systém může mít řadu příčin, nejčastěji je však na vině špatná životospráva. Obranyschopnost snižují civilizační choroby způsobené špatným životním stylem, jako je chronický stres nebo obezita. Oslabovat imunitu může také špatná strava, nedostatek spánku, kouření či alkohol.
Postup vyšetření
Pokud existuje podezření na poruchu imunity, pediatr může vyšetřit krevní obraz (s důrazem na stav bílých krvinek, které jsou nositeli imunitních funkcí) a provést mikrobiologické vyšetření k určení původu infekcí.
Co vše ukáže krevní obraz : Krevní obraz obsahuje několik složek, konkrétně erytrocyty, červené krvinky, leukocyty, bílé krvinky, trombocyty, krevní destičky, hemoglobin neboli červené krevní barvivo a hematokrit, což je poměr objemu erytrocytů k celkovému objemu krve.
Kdy jít na imunologii : Žádat podrobnější vyšetření imunity má smysl až v případě, kdy nemoci probíhají u dítěte dlouze a komplikovaně, na původně lehčí virové onemocnění se nabaluje závažnější bakteriální infekce a dá se říct, že malý pacient jde z jedné nákazy do druhé, přičemž často, minimálně šestkrát ročně, dostává antibiotika.
Jak zjistit stav imunity
Základní informaci o kvalitě imunitního systému poskytnou testy v imunologických laboratořích. V laboratoři se nejprve odebere krev. Vyšetření krevního vzorku trvá obvykle několik dnů. Rozborem lze zjistit: a) sníženou imunitu, b) různé typy alergií, c) přítomnost či riziko rozvoje autoimunitních chorob.
Imunita je schopnost organismu rozpoznávat cizorodé makromolekulární látky, bránit jejich vniknutí do organismu a zajišťovat jejich likvidaci v organismu. Rozlišujeme imunitu látkovou (humorální) a buněčnou.pití alkoholu, nedostatek vitaminů a minerálů ze stravy, nadužívání léků a. nesprávné užívání antibiotik.
Jaké jsou příznaky leukémie : Nedostatek červených krvinek se projevuje chudokrevností, nedostatek funkčních bílých krvinek se projeví oslabením imunity a opakovanými infekcemi. Nedostatek krevních destiček se projeví zvýšenou krvácivostí (tvorba petechií, modřin, krvácení z nosu, nález krve ve stolici, nález krve v moči apod.).