Antwort Co tvoří páteř u paryb? Weitere Antworten – Co tvoří páteř paryb
Tělo paryb je kryto zvláštním typem šupin, tzv. plakoidními šupinami. Jde o zahrocené šupiny se stavbou silně připomínající stavbu zubu: na povrchu je vrstvička skloviny (někdy zvané vitrodentin) ektodermálního původu, pod ní se nachází zubovina (dentin), uvnitř je dutina s dobře prokrvenou dření.Ústní otvor mají na spodní straně hlavy. Je známo asi 850 druhů, jejich velikost se pohybuje mezi 50 cm až 18 metry. -Vnitřní kostru mají chrupavčitou, jen v neurálních obloucích obratlů jsou stopy kostní tkáně, lebku mají celistvou beze švů.Plakoidní šupiny jsou typické jen pro paryby, u ryb se s nimi nesetkáme. Dobře se to pamatuje – „p jako paryby, proto p jako plakoidní“. Plakoidní šupiny mají velmi neobvyklou stavbu připomínající zuby. Jsou podobně jako zuby složeny hlavně ze zuboviny a na povrchu jsou kryty sklovinou.
Čím je tvořena kostra žraloka : Žraloci mají hydrodynamický tvar těla. Jejich kostra je lehká, převážně chrupavčitá. Kůže je krytá tvrdými, lehce vystouplými šupinami se sklovinou na povrchu. Téměř lze tvrdit, že jejich tělo je pokryto zuby.
Co tvoří páteř
Páteř se skládá z 33–34 obratlů (vertebrae), které jsou navzájem spojeny pevnými, avšak pohyblivými spoji. Podle toho v jaké oblasti se obratle nachází, vytváří části − segmenty (krční C1–C7, hrudní Th1–Th12, bederní L1–L5, křížový S1–S5 a kostrční Co1-Co4(Co5).
Co umožňuje páteř : Páteř umožňuje pohyby těla ve všech směrech. Pohyblivost páteře zajišťuje vzájemná souhra meziobratlových plotének, meziobratlových kloubů, vazů a svalů. Různé úseky páteře se vyznačují různou pohyblivostí: největší rozsah pohybů má krční páteř.
Kost je tvořena z jedné třetiny organickou základní vrstvou – matrix a ze dvou třetin kostním minerálem. Kostní matrix se skládá z bílkovin. Hlavní složkou je šroubovitá bílkovina kolagen typu I, další složkou jsou tzv. nekolagenní bílkoviny osteokalcin, osteonektin, osteopontin a kostní sialoprotein.
U člověka je předloktí tvořeno dvěma kostmi: vřetenní kost (radius) loketní kost (ulna) – horní část je zakončená výběžkem zvaným okovec (olekranon) a dolní část končí hmatným bodcovým výběžkem.
Čím se orientují paryby
elektromagnetické indukce orientují žraloci, rejnoci a další paryby (Chondrichthyes).pravých ryb neboli kostnatých ryb. Zásadní rozdíl mezi parybami a rybami je ve stavbě kostry. Všechny paryby mají vnitřní oporu těla z pružné chrupavky, zatímco u ryb je kostra tvořena pevnými kostmi. Jedinou výjimkou mezi kostnatými rybami jsou jeseteři, kteří mají kostru rovněž chrupavčitou.Typicky se rodí kolem deseti mláďat, ale běžná jsou i dvojčata nebo naopak větší vrhy, vajec bývá průměrně snášeno postupně až několik desítek ročně. Žraločí vejce bývají vybavena různými výběžky a přívěsky, které je fixují na dně, ve spleti řas apod. Vývoj embrya ve vejci trvá poměrně dlouho, někdy i přes rok.
Hákarl (celým názvem kæstur hákarl, nakládaný žralok) je islandský pokrm připravovaný ze žraločího masa. Podává se jako součást obložené mísy zvané Þorramatur a zapíjí kmínovou pálenkou brennivín. Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kolik kostí má páteř : Obsah. Obratle (vertebrae) jsou kosti, ze kterých se skládá páteř. Navzájem jsou spojeny pevnými a zároveň pohyblivými spoji. Páteř člověka má celkem 33–34 obratlů.
Jaké jsou základní funkce páteře : Páteř je základní nosná struktura těla. Udržuje vzpřímenou polohu, podpírá hlavu a je spojovacím prvkem trupu, hrudníku, žeber, ramen, paží, pánve a nohou. V páteřním kanálu je uložena a páteří chráněna mícha. Ta spolu s mozkem tvoří centrální nervový systém.
Jak je prohnutá páteř
Páteř je fyziologicky dvojesovitě prohnutá. Zakřivení konvexní dopředu se nazývá lordosa a nachází se v krční a bederní oblasti. Zakřivení konvexní dozadu se nazývá kyfosa a nachází se v hrudní a křížové oblasti. Vybočení páteře do stran se nazývá skolióza.
Kostru trupu tvoří páteř sestavená z obratlů, žebra a hrudní kost.Páteř je složena z menších kostí – obratlů. Obratle se navzájem liší tvarem a velikostí jsou položeny na sebe a společně vytvářejí osu celé kostry.
Co tvoří kostru ruky : Ruka (manus) je tvořena několika skupinami drobných kostí: karpální kůstky – (os scaphoideum, os lunatum, os triquetrum, os pisiforme, os trapezium, os trapezoideum, os capitatum, os hamatum) metakarpální kosti – (pět metakarpálních kostí, číslovaných 1 až 5 z radiální na ulnární stranu)