Antwort Co tvoří pojidlo v olejomalbě? Weitere Antworten – Čím nahradit Šeps
Jako šeps můžeme použít různé značky, jako Lefranc, Pebeo, Liqutex (americký), Koh-i-nor, Gesso, Umpton, Cheps a také Primalex.Na olej většinou potřebujete víc pomůcek: barvy, oleje, ředidla atp. Akryl zvládnete (možná) i bez médií, pouze s barvami. Olejové barvy se ředí terpentýnem, přidává se i olej. Akrylu stačí voda.Olejové barvy schnou i několik měsíců. Malbu nenechávejte uschnout v prašném prostředí a ve tmě. Po zaschnutí malby (podle tloušťky nanesené vrstvy zasychání může trvat až 1 rok) obraz očistěte a přelakujte lakem. Lak slouží jako ochranná vrstva, napomáhá vyniknout barvám a malbě dodává lesk.
Kdy lakovat olejomalbu : 1.) Vyčkejte do doby, než bude obraz dokonale suchý. U olejomalby je min. doporučená doba schnutí uváděna 6 měsíců, před závěrečným lakováním.
Jak si vyrobit šeps
Na předem naklíženou a obroušenou podložku se nanáší šeps z 1 dílu plavené křídy, 1 dílu zinkové běloby a 1 dílu klihové vody. Do této směsi se po kapkách přidává lněná fermež a to 1/3 – 2/3 obsahu klihové vody. Množstvím oleje v šepsu se řídí jeho savost (čím více oleje, tím šeps méně saje).
Jak dlouho schne akrylový šeps : Bílý akrylový šeps pro úpravu povrchu před malbou akrylovými či olejovými barvami. Nanášejte štětcem ve 2-4 vrstvách. Šeps zasychá do 24 hodin, následně můžete nanést další vrstvu / malovat.
V zásadě máte 2 možnosti, buď si připravit si vlastní rám a plátno nebo koupit již plátno natažené a natřené podkladovou vrstvou. Já volím variantu druhou (ušetří vám čas, který místo přípravy plátna můžete věnovat malování). Přesto že je zakoupené plátno již našepsované stále nemá potřebnou kvalitu a jakost povrchu.
Pro Ty, kteří reagují alergicky na terpentýn, nesnesou jeho silný zápach, je k dispozici – bezzápachový terpentýn. Jsou to suché minerální lihy, které dokážou terpentýn plnohodnotně nahradit. Saflorový olej – ředící médium, které je světlejší a pomaleji zasychá a především nežloutne.
Jak vyčistit štětce od olejových barev
U olejových barev používáme pro vyčištení ředítka, která používáme při malbě. Každopádně pro kvalitní dočištení používáme kombinaci teplé vody, suché utěrky, přírodního mýdla a kvalitního vysušení.Uvědomte místní nouzové středisko (hasiči, policie). Pokud možno zdržovat se mimo zamořený prostor, používat ochrannou masku s filtrem proti org. plynům a parám, zákaz kouření, odstranit všechny možné zdroje vznícení, vykázat z místa všechny osoby, které se nepodílejí na záchranných pracích.Olejový obraz můžete také šetrně otírat rozpůleným syrovým bramborem nebo ho čistit poklepáváním měkkých částí čerstvého bílého chleba. Jiná vyzkoušená možnost,jak ošetřovat olejové obrazy, spočívá v tom, že do teplého mléka namočíte měkký hadřík a obraz jím opatrně otřete. Nakonec obraz vysušíme hedvábným hadříkem.
Rektifikovaný terpentýn:
Je silným ředidlem s poměrně krátkou dobou schnutí – počítejte však několik dní. Hodí se zejména pro práci s lazurou. Je také vhodný na vymývání štětců a čištění palet.
Na co je šeps : Šeps je nátěrová hmota používaná pro přípravu malířského plátna i samotná výsledná vrstva podkladového nátěru. Tato vrstva je součástí podmalby, nachází se mezi spojovací mezivrstvou a izolační vrstvou. Jejím cílem je zabránit přílišnému sání a změnám barev v čase.
Jak dlouho schne šeps : 279 Kč Černý akrylový šeps pro úpravu povrchu před malbou akrylovými či olejovými barvami. Nanášejte štětcem ve 2-4 vrstvách. Šeps zasychá do 24 hodin, následně můžete nanést další vrstvu / malovat.
Na co kreslit akrylem
Na co malovat
Můžete malovat na silnější papír, ale i na plátno, dřevěné desky, lepenky potažené plátnem atp. – v zásadě tedy na všechno, na čem budou akrylové barvy držet (zkuste třeba i nástěnnou fresku:-)). Většina prodávaných pláten či lepenek už bývá upravena pro malbu akrylem.
Akrylové fixy Vám pomohou podpořit Vaši představivost, kreativitu a přenesou všechny Vaše nápady na různé materiály. Jsou vhodné pro spontánní kreativitu na světlých i tmavých površích materiálů, jako je třeba plátno, malířský papír, hladké dřevo nebo kámen.Připravte zdi na výmalbu: škrábání, broušení a penetrace. Před samotným malováním zkontrolujte stav zdí. Základní „malířské pravidlo“ totiž zní: Podklad musí být pevný, suchý, odmaštěný, čistý, bez prachu a nesoudržných vrstev. Ze všeho nejdřív proto namočte váleček do vody a několikrát s ním přijeďte po zdi.
Čím se dá malovat na plátno : Každá barva vyžaduje jiný typ podkladu. Tempera, kvaš a akvarel si nejvíce rozumí s papírem, ale lze s nimi malovat i na plátno. Akrylové barvy snesou jakýkoli podklad a olejové barvy si zaslouží kvalitní plátno, případně dřevěnou desku.