Antwort Co to je statický popis? Weitere Antworten – Co je subjektivní popis
SUBJEKTIVNÍ POPIS = LÍČENÍ
– umělecký a barvitý popis vnímaný očima autora (např. popis domu, krajiny, přírody…) – vyplývá ze vztahu autora k dané věci, proto používá slova citově zabarvená (sluníčko, zvířátko…), personifikaci (sluníčko vykukuje, nebe pláče…), přirovnání (oči jako pomněnky…)Popis umělecký: je vždy subjektivně zabarvený, někdy označován jako líčení. Najdeme jej v uměleckých textech, z toho vyplývá i použití jazykových prostředků – všechny vrstvy slovní zásoby, pestrá slovní zásoba, květnatá souvětí. Časté jsou i metafory – obrazná pojmenování, např.POPIS: Cílem popisu je v logicky uspořádaném pořadí vyvolat ve čtenáři představu o předmětu, osobě, ději nebo třeba krajině. Začínáme nejdůležitějšími prvky a snažíme se o maximální výstižnost. Uvádí se podstatné znaky a vlastnosti, používáme spisovný jazyk a neutrální jazykové prostředky.
Co je objektivní popis : Objektivní = věcný, nestranný, neutrální, neosobní, realita existující venku. Subjektivní = osobní, nevěcný, předpojatý, jednostranný, realita popisovaná z vnitřního pohledu.
Jaké jsou druhy popisu
popis prostý – usiluje o co největší názornost. popis odborný – usiluje o co největší přesnost. popis umělecký, líčení (tzv. subjektivně zabarvený popis) – kromě výčtu znaků vyjadřuje též nálady a pocity, tj.
Jak poznat umělecký styl : Umělecký styl – styl spisovatelů, zaměřuje se na funkci poznávací, estetickou a osobitost vyjádření. Administrativní styl – styl informativní a věcné komunikace. Někdy se též označuje jako jednací či úřední. Je zaměřen především na fakta a na jejich sdělení.
Umělecký text navíc obsahuje specifické jazykové prostředky (afektivní pojmenování, figury, tropy, rytmus, rým, přímá řeč, polopřímá řeč…) a specifické kompoziční postupy, díky nimž je text ozvláštňován a vyvolává estetický účinek.
PROSTÝ POPIS – pokud máme ale za úkol popsat předmět, zajímá nás především jeho vzhled, materiál a v některých případech i funkce – píšeme popis, který na rozdíl od charakteristiky nepopisuje psychickou výbavu člověka nebo osobní pocity a bývá odbornějšího rázu.
Co znamená subjektivní a objektivní
Objektivní = věcný, nestranný, neutrální, neosobní, realita existující venku. Subjektivní = osobní, nevěcný, předpojatý, jednostranný, realita popisovaná z vnitřního pohledu.Objektivita (z lat. obiectum, předmět) je kvalita či rys takového poznávání nebo popisu, které se snaží co nejvíce přiblížit svému předmětu, a tedy co nejvíce omezit vliv poznávající osoby. Je žádoucí právě proto, že nezávisí na osobách, a je tedy platný, použitelný a přijatelný pro každého.Popis je slohový útvar, kterým podáváme informace o tom, jak vypadá určitá věc, osoba, objekt…, z čeho se skládá, jaké mají jednotlivé části vlastnosti atd. Popisovat tedy můžeme osoby, zvířata, věci, lidskou činnost nebo přírodní děje. Popis většinou začínáme celkovým pohledem a pak popisujeme jednotlivosti.
Umělecký sloh
- románský sloh.
- gotika.
- renesance.
- baroko.
- rokoko.
- klasicismus.
Jaké jsou styly psaní : Odborný styl – návod, rešerše, pracovní postup, … Publicistický styl – komentář, článek, úvodník, … Prostěsdělovací styl – leták, oznámení, blahopřání, … Umělecký styl – charakteristika, esej, …
Jak poznat umelecky a Neumělecký text : Text neumělecký: Od uměleckého se liší zejména tím, že postrádá tzv. estetickou funkci – to znamená, že nechce působit na čtenářovy city, nechce si „hrát na umění“ není u něj potřeba, aby si čtenář řekl „tak tohle se mi moc líbí/tohle se mi teda vůbec nelíbí“ – subjektivní názor čtenáře je zde nepodstatný
Jak charakterizovat umělecký text
Umělecký text navíc obsahuje specifické jazykové prostředky (afektivní pojmenování, figury, tropy, rytmus, rým, přímá řeč, polopřímá řeč…) a specifické kompoziční postupy, díky nimž je text ozvláštňován a vyvolává estetický účinek.
Zatímco u prostého popisu, který sděluje podstatné informace o vzhledu, vlastnostech…, líčení odhalí vztah autora k jednotlivým popisovaným částem celku. snaž se zapojit všechny smysly (ne jen zrak, ale i ostatní smysly: prostor je evokován sluchem, hmatem i čichem…)Subjektivním právem (právo v subjektivním smyslu) rozumíme míru možného chování oprávněného subjektu. Subjektivní právo je to, co adresát právní normy (objektivního práva) může učinit (jak může jednat), neboť mu to objektivní právo dovoluje. Jedná se o možnost, kterou subjekt (adresát) nemusí využít.
Co je to etický : Výraz "etický" může znamenat: Jsoucí v souladu s etikou, tj. morálkou (např. neetické jednání), nebo týkající/zabývající se etikou (např.