Antwort Co to je plsť? Weitere Antworten – Jak se dělá Filc
Výroba filcu (plsti)
Vyrábí se speciální metodou, která kombinuje použití vlhka teploty a tlaku. Nejčastěji se vyrábí technikou valchování či plstění, kdy mokrým procesem dochází k propojování vláken.Základem pro plstění je kulička. Vezmeme si tedy kousek vlny, v rukách trochu zmačkáme, položíme na molitan a několikrát propíchneme jehlou. Vlnu pootočíme a opět několikrát propíchneme (budeme ji vlastně po molitanu koulet a přitom propichovat). Po chvíli se nám začne kulička tvarovat.Plst či plsť (nebo též z němčiny filc) je plošná textilie ze vzájemně zaklesnutých vláken. Prolnutí a propojení vláken se dá dosáhnout: valchováním (plstěním za mokra) vpichováním (suchým plstěním)
Jak žehlit Filc : Filc obecně nepotřebuje žehlení, díky svému pevnému a hutnému charakteru. Pokud je však nutné odstranit nějaké vrásky, mělo by se žehlit na nízkou teplotu, a to přes vlhký utěrku, aby se zabránilo přímému kontaktu mezi žehličkou a filcem.
Jak prát plsť
Plsť je možno prát do 30°C na jemný program a žehlit na 1. stupeň – vlažné žehlení. Nabízíme dvě varianty tloušťky 1 mm (140g/m2) a 3 mm (500g/m2) a více jak 15 druhů barev. Velkou oblibu našly v macramé, kde se používají na podlepování drhaných výrobků.
Co ušít z filcu : Jak vidíte, filc je materiál, který nabízí širokou škálu možností. Nemusíte vyrábět jenom zvířátka a postavičky, ale také věnečky na dveře, zápichy do dortů, záložky do knih, girlandy na stěnu, kolotoče nad postýlku, prstové loutky, dekorace na vánoční stromeček,…. tady se opravdu fantazii meze nekladou.
Lepidlo na filc Rayher je bílé lepidlo bez zápachu a rozpouštědel, které se používá pro lepení textilu, zejména filcu na filc a filcu na jiné materiály. Doporučujeme použít při dekoračních a ručních pracích.
Plsť je možno prát do 30°C na jemný program a žehlit na 1. stupeň – vlažné žehlení. Nabízíme dvě varianty tloušťky 1 mm (140g/m2) a 3 mm (500g/m2) a více jak 15 druhů barev. Velkou oblibu našly v macramé, kde se používají na podlepování drhaných výrobků.
Co se Zatuchlým prádlem
Zatuchlé prádlo dejte do pytle a přisypte k němu jedlou sodu. Nechte působit přes noc, nebo alespoň několik hodin. Až prádlo vytáhnete, oprašte ho a dejte vyprat. Klidně přidejte kypřící prášek nebo ocet, abyste dosáhli silnějšího účinku.Použijte prací prostředek určený na přikrývky a polštáře s přírodní náplní, který neobsahuje enzymy. Běžné prací prostředky obsahují enzymy, které ničí vlastnosti peří a prachového peří tím, že z nich odstraní přirozenou vrstvu tuku. Na přikrývky z umělých vláken můžete používat běžné prací prostředky.Flanel je lehký a hřejivý. Šijí se z něj košile, pyžama, domácí oděvy, ale i povlečení a jiný bytový textil. Z flanelu si s námi můžete ušít třeba: pyžamo nebo povlečení a mantinel.
Toto speciální lepidlo Pattex je ideální volba, pokud chcete slepit gumu se všemi ostatními druhy materiálů.
Čím lepit Pěnovku : 1 při lepení pěnovky je tavná pistole. Foamiran má možností víc. Tavná pistole pro úplného začátečníka ideální, vteřinové lepidlo pro pokročilé a pro ty co už opravdu nějakou květinu vytvořili je nové lepidlo UHU POR. Izolon je v tomto jedinečný, tím čím ho natvarujete, tím ho také slepíte.
Jak vytahnout saty : Sražené oblečení ponořte do vody a nechte namočené asi půl hodiny. Pak ho vyždímejte, přebytečnou vodu můžete vymačkat i mezi dvěma ručníky. Prádlo rozhodně neoplachujte studenou vodou! Snažte se oblečení co nejvíc roztáhnout a zatížit, po chvíli ho nechte na vzduchu přirozeně uschnout.
Proč prádlo po vyprání smrdí
To, že prádlo zapáchá už při vyndávání z pračky, může mít hned několik příčin: špatné dávkování pracího přípravku nebo jeho nevhodný výběr, nedostatečně udržovaná pračka a časté praní na nízké teploty. No a samozřejmě to, že prádlo zapomenete včas vyndat a necháte ho v bubnu vlhké několik hodin.
Kromě starého známého větrání vyzkoušejte misku s octem, který je známý svou schopností pohlcovat pachy, popřípadě levandulový olej (postačí několik kapek), který po smíchání s vodou umístěte do skříně a nechte ho, ať skříň krásně provoní.Peří perte na speciální, pro tento účel vytvořený program. Pokud ho vaše pračka nemá, využijte program na jemné prádlo s teplotou do 40 °C a sáhněte po pracím prostředku přímo na peří. Do sušičky pak vložte spolu s polštářem dva tři tenisáky, které budou při procesu poskakovat a materiál vám krásně "naklepou".
Jak casto menit peřinu : Proč by se měly peřiny a polštáře prát
Nosnost náplně přikrývky udržíte tak, že ji alespoň jednou za rok vyperete. Ideálně by se měla prát dvakrát, ale maximálně čtyřikrát do roka. Přílišné praní přikrývku zbytečně opotřebuje. Polštáře také doporučujeme prát dvakrát za rok.