Antwort Co to je Pýchavka? Weitere Antworten – Jak vypadá pýchavka
Jak vypadá
Pýchavka dlabaná dorůstá v průměru až 15 centimetrů. Tvar připomíná spíše hrušku než kouli – směrem k zemi se mírně zužuje, na vršku je houba mírně zploštělá. Tuto bělavě zbarvenou houbu pokrývají v mladí pyramidovité ostny. Časem ale mizí a pokožka pýchavka začíná šupinatět a praskat.Pýchavka. Název houby pýchavky, jejíž zralé plodnice po zmáčknutí vyfouknou žlutohnědý oblak s výtrusy, je odvozen z již neužívaného slovesa pýchati s významem ‚dout, foukat'. Stejný původ má i podstatné jméno pýcha, k němuž je v současných PČP pýchavka přiřazena.Pýchavka obecná je dobrá jedlá houba, použitelná jen v mládí, kdy je teřich (vnitřek plodnice) čistě bílý, pružný a měkký. Použít se dá do omáček či polévek. Plodnice se dají opražit na škvarky nebo připravit jako mozeček.
Co se dá udělat z pýchavky : Je-li vlhko a příjemné teplo, můžeme na loukách i v zahradách objevit pýchavky. Ne každý je sbírá, ale přitom jsou to houby jedlé, které se mohou použít do omáček, gulášů a polévek. Připravíme je také na mozeček a zvlášť chutné jsou pýchavky smažené jako řízky.
Jak dlouho vydrží pýchavka
Proto nepropadejte skepsi, když sadba nezačne plodit první rok výsadby. Plodnice se objeví v okamžik, kdy je nejméně čekáme. Jakým způsobem sadbu uchovávat: Nejlépe v lednici. Při těchto podmínkách vydrží 2 – 4 měsíce.
Kde nejčastěji rostou pýchavky : Pýchavka / vatovec / roste na pastvinách, zahradách, sadech nejradeji na vlhkých humózních živinami bohatých půdách, často v porostech kopřiv. Zatím není k dispozici metodika pro intenzivní pěstování v domácích kulturách. Proto pýchavku vysazujeme na vhodná přirozená stanoviště.
Mezi největší úlovky, co si lze z přírody přinést, patří pýchavka obrovská, lidově též vatovec. S ničím nezaměnitelná houba, jejíž přezdívka vysvětluje její podobu (zdálky působí jako kupa vaty), je královským úlovkem, při jehož nálezu se rozbuší srdce nejednomu houbaři. Málokdy roste osamoceně, což radost násobí.
Pýchavka obrovská (Langermannia gigantea (Batsch: Pers.) Rostkovius, 1839, syn.: Calvatia gigantea (Batsch ex Pers.) Lloyd), též vatovec obrovský, je jedlá houba z čeledi pýchavkovitých, která se koncem léta a na podzim běžně vyskytuje po celém světě na polích, loukách a lesích.
Kdy roste Pichavka
Kde a kdy roste
Vyskytuje se od srpna do října. Je to jedlá houba za podmínky, že má bílou dužinu. Patří mezi velmi chutné houby.Vnější slupka je velmi tenká, lámavá, hladká nebo jemně pomoučená, nejdříve bílá, stářím získává žloutnoucí až hnědnoucí odstín. V době zralosti výtrusů praská ve velkých plátech a odlupuje se. Maso pýchavky je označováno jako velmi chutné, vhodné na řízky. Chuť bývá popisována jako podobná tofu či taveným sýrům.Vatovec oloupeme a nakrájíme na 1-1,5 cm silné plátky. Nachystáme si ingredience na obalování: strouhanka, hladká mouka a vejce prokvedlané se solí. Rozpálíme si sádlo, obalujeme plátky vatovce a smažíme je do zlatova.
Dobrým indikátorem výskytu je hustý porost kopřiv. Máte–li v blízkosti či znáte-li místo, kde je kravín, teletník nebo vepřín a kam se vyváží hnůj, tak prozkoumejte jeho okolí, kde je porost kopřiv. Úspěch bývá v tomto případě zhruba 50 na 50.
Jak zpracovat Píchavku : „Nejlepší recept z vatovce je úprava jako klasický řízek. Pýchavku nakrájíme na 2cm plátky a oloupeme tvrdou slupku. Plátky obalíme v trojobalu – mouka, vejce, strouhanka. Výborné je přidat do mouky nastrouhaný sýr.
Jak zpracovat vatovce : „Nejlepší recept z vatovce je úprava jako klasický řízek. Pýchavku nakrájíme na 2cm plátky a oloupeme tvrdou slupku. Plátky obalíme v trojobalu – mouka, vejce, strouhanka. Výborné je přidat do mouky nastrouhaný sýr.
Kde roste pýchavka obrovská
Pýchavka / vatovec / roste na pastvinách, zahradách, sadech nejradeji na vlhkých humózních živinami bohatých půdách, často v porostech kopřiv. Zatím není k dispozici metodika pro intenzivní pěstování v domácích kulturách. Proto pýchavku vysazujeme na vhodná přirozená stanoviště.
Kde se vyskytuje
Narazit na ni můžete od června do listopadu v sadech, zahradách, na pasekách, v listnatých a méně často i v jehličnatých lesích, častěji však mimo les. Daří se jí zejména na travnatých stanovištích a za deštivého počasí. Roste jednotlivě nebo ve skupinách.Jak provést výsadbu Výsadbu provedete tak, že motykou se nadzvedne drn trávy, ke kořínkům se nasype sadba z jednoho balení a drn se přimáčkne zpět. Osázené místo zalejeme odraženou vodou. Vysazujeme-li na více míst, tak do sponu 1m x 1m.