Antwort Co to je otorhinolaryngologie? Weitere Antworten – Co je to Otolaryngologie
Otorhinolaryngologie, zkráceně ORL, je chirurgický lékařský obor, který se specializuje na diagnózu a léčbu chorob ušních, nosních a krčních. Kromě toho se zabývá také onemocněními hlavy a krku. Úplný název této lékařské disciplíny je proto otorhinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku.K nejčastějším vyšetřením zde prováděným patří otoskopie, rhinoskopie, inspekce dutiny ústní a laryngoskopie. Při zánětech dutin je pravidelným vyšetřením diafanoskopie (prosvěcování vedlejších nosních dutin).Pokud má ale pacient dlouhodobě přetrvávající obtíže, například časté bolesti hlavy, dlouhodobý suchý kašel, přidávají se teploty, nebo když se objeví náhlá sluchová indispozice či ztráta sluchu, pak je dobré vyhledat ORL specialistu. Také závrativé stavy je dobré konzultovat s odborným lékařem.
Co je v nemocnici ORL : Zabývá se onemocněními uší, nosu, krku, poruchami sluchu, čichu, chuti, hlasu a řeči. Léčí alergická onemocnění nosu, nosních dutin a krku. Ošetřují se zde veškeré úrazy na obličeji a na krku, provádí se zde plastické a kosmetické výkony apod.
Jak vypadá vyšetření na ORL
Vyšetření začíná pečlivou prohlídkou nosu, poté následuje vyšetření zrcátkem a dále se provádí důsledná kontrola nosního vchodu. Pokračuje se tím, že do nosního vchodu se zavede trychtýřovitý konec vyšetřovacího nástroje, tak že je možné prohlédnout dolní a střední část nosního průchodu.
Jak probíhá vyšetření krku na ORL : Při otevřených ústech pohledem lékař hodnotí patrové mandle a horní část hltanu. Pohmatem vyšetří souměrnost tepů krčních cév a štítnou žlázu. K poslechu velkých cév se používá fonendoskopu, lidově řečeno „uší“. U obvodního lékaře se můžete setkat s vyšetřením krku pomocí dřevěné ploché špátle.
Toto vyšetření trvá obvykle několik málo minut a děti ho ve většině případů bez problémů zvládají. Vždy je čeká nějaká malá odměna na kterou se těší. Výsledek vyšetření vyhodnotí ORL lékař a předá rodičům zprávu s výsledkem tohoto vyšetření pro dětského lékaře.
Při vyšetření oblasti vnitřního zvukovodu a mostomozečkové oblasti je vhodné vyšetření magnetickou rezonancí (MRI). Ve srovnání s CT magnetická rezonance dosahuje lepšího rozlišení měkkých tkání a nezatěžuje pacienta radiací.
Jak dlouho trva vyšetření na ORL
Toto vyšetření trvá obvykle několik málo minut a děti ho ve většině případů bez problémů zvládají. Vždy je čeká nějaká malá odměna na kterou se těší. Výsledek vyšetření vyhodnotí ORL lékař a předá rodičům zprávu s výsledkem tohoto vyšetření pro dětského lékaře.Ucho má obrovskou samočistící schopnost, při normální produkci ušní maz stačí vyčistit 1 x týdně. Někdy je produkce vyšší a tak i frekvence čištění zvýšená. Nejčastější čištění vatovými tyčinkami se nedoporučuje, hrozí, že by se ušní maz zatlačil dovnitř.co s sebou do nemocnice nebrat: větší množství peněz, cennosti, velké množství oblečení. Pokud už s sebou máte větší finanční obnos či cennosti, doporučujeme vám uložit si je do úschovy dle pokynů přijímacího personálu.
Co odhalí sonografie krku
Ultrazvukové vyšetření slouží především k diagnostice zúžení nebo uzávěru krčních i mozkových tepen, ukáže lékařům především stav tepen, hlubokých i povrchních žil. Pokud máte jakékoliv podezření na zúžení či uzávěr tepen, neváhejte se na nás obrátit.
Jak probíhá otoneurologické vyšetření : Spočívá v nasazení brýlí se zabudovanou infračervenou kamerou, která snímá pohyb očí. Poté lékař krátkým a rychlým pohybem hýbe pacientovou hlavou a sleduje odpovědi na obrazovce počítače. Proto, aby bylo vyšetření kvalitní, je nutná spolupráce pacienta. V průběhu vyšetření nesmí mrkat a také nemůže mít nalíčené oči.
Jak se léčí zánět vnitřního ucha : Na virovou infekci vám mohou být doporučeny ušní kapky s protizánětlivým účinkem, na počáteční bakteriální infekci se zase předepisují antibiotika. Pokud je však zánět příliš pokročilý, může lékař přejít k propíchnutí ušního bubínku.
Proč mi občas píská v uchu
Tinnitus sám o sobě není nemoc, ale příznak vyvolaný řadou příčin. Mezi ně patří nejčastěji výkyvy krevního tlaku, obtíže s krční páteří, ušní mazová zátka, poranění ucha, aterosklerosa, stres.
pravděpodobně dochází k poranění ušního lalůčku náušnicí (menší poranění uvnitř dírky) a vzhledem k bolestivosti, otoku a začervenání i k zanesení infekce. Zkuste lalůček něčím dezinfikovat (3krát denně po dobu 3-5 dnů). Můžete použít běžnou dezinfekci – Septonex, Dettol, Ajatin, případně dezinfekční mast Betadine.Dodržte následující pokyny
- 6 hodin před plánovaným výkonem nejíst pevnou stravu a nepít mléčné a alkoholické nápoje.
- 4 hodiny před anestezií nepijte.
- Nevhodné je pití nápojů syceným plynem (CO2) a alkoholických nápojů.
- Nekuřte nejméně jeden den před anestezií.
- Před anestezií se pečlivě odličte.
Proč se nesmí před operací pít : Proč bych neměl jíst a pít před operací Jestliže je ve Vašem žaludku během anestezie jídlo nebo tekutiny, může se dostat zpět do krku, odtud do plic a poškodit je. Je normální nejíst 6 hodin před operací, ale menší množství čirých, nealkoholických tekutin je možno ještě 2 hodiny před operací.