Antwort Co to je Nuklid? Weitere Antworten – Jak poznat Nuklid
- chemický prvek – látka, jejíž atomy mají v jádře stejný počet Z protonů.
- nuklid – látka, jejíž atomy mají jádra se shodným složením, všechna tedy mají stejné protonové číslo Z a stejné nukleonové číslo A – nuklid je tvořen jediným izotopem.
Nuklid je látka složená z atomů totožného prvku, které mají stejná nukleonová čísla. Prvky se v přírodě vyskytují většinou jako směs různých izotopů (různých nuklidů stejného prvku).Když hovořím o nuklidu 238U, tak mám na mysli daný prvek s příslušným počtem neutronů. Jiný nuklid je např. U. Tyto dva nuklidy náleží stejnému prvku, liší se jen počtem neutronů, a říkáme jim izotopy.
Co to znamená izotop : Atomy, které mají stejný počet protonů, ale liší se v počtu neutronů, se nazývají izotopy. Izotopy daného prvku se liší atomovou hmotností. Relativní zastoupení izotopu říká, kolik procent atomů s danou atomovou hmotností se nachází v přirozeně se vyskytujícím vzorku prvku.
Co je to atom
Atom (z řeckého ἄτομος, átomos – nedělitelný) je nejmenší částice běžné hmoty, částice, kterou už chemickými prostředky dále nelze dělit (ovšem fyzikálními ano – viz např. jaderná reakce) a která definuje vlastnosti daného chemického prvku.
Jak vzniká radioaktivita : Radioaktivita je samovolný děj, při kterém dochází k přeměně nestabilního jádra určitého prvku na stabilnější jádro jiného prvku. Během procesu se uvolňuje radioaktivní záření – uvolněné částice z přeměněného jádra.
Nuklidy prvků, které jsou schopné samovolné radioaktivní přeměny jader, nazýváme radionuklidy. Během této radioaktivní přeměny se uvolňuje radioaktivní záření. Radionuklidů je mnohem více než stabilních nuklidů, v současnosti je jich známo okolo 2000. Každý prvek bývá zastoupen více radioizotopy.
Nukleonové číslo (též hmotnostní číslo, atomové hmotnostní číslo, hmotové číslo, symbol A, z německého slova Atomgewicht – atomová hmotnost) se rovná celkovému počtu nukleonů (tedy protonů a neutronů) v atomovém jádře daného nuklidu. Různé izotopy daného chemického prvku mají rozdílné nukleonové číslo.
Co to je Radioizotop
Radioaktivní izotop (radioizotop) je izotop prvku, který je nestabilní a samovolně se rozpadá (mění) na jiný prvek (či jiný izotop téhož prvku) a při tom vysílá (emituje) ionizující záření.Neutron. Neutron je elektricky neutrální částice rozměrově přibližně stejná s protonem. Počet neutronů v jádře udává neutronové číslo – N' a počet nukleonů v jádře (tzn. protonů + neutronů) udává nukleonové číslo – A.Nukleon je společný název pro proton a neutron, tedy částice, z nichž se skládá jádro atomu.
Ionizační záření totiž útočí přímo na DNA, naši genetickou informaci. V buňkách se postupně rozkládají bílkoviny a vlivem poškozené DNA se buňky nedokáží normálně rozdělovat na další. V případě tak vysokých dávek záření, jaké zažívali například hasiči v Černobylu, umírali do pár dní.
Kde se vyskytuje radioaktivita : Ionizující záření se vyskytuje všude kolem nás již od vzniku naší planety, nezávisle na existenci člověka. K přírodním zdrojům ionizujícího záření patří kosmické záření a záření radioaktivních prvků obsažených v zemské kůře, ale i přírodní radioaktivní látky v nás samotných.
Co je nuklearni : Nukleární rodina či též atomární rodina je pojem užívaný v sociologii a antropologii. Označuje se jím model soužití lidí, kdy v jedné domácnosti žije manžel, manželka a jejich děti.
Co je to Sievert
Sievert (značka Sv) je jednotkou ekvivalentní dávky ionizujícího záření (HT), případně dávkového ekvivalentu (H). Je pojmenována po Rolfu Sievertovi, průkopníkovi radiační ochrany.
S protonovým číslem souvisejí tyto termíny: Tři izotopy vodíku s protonovým číslem 1: * Protium obsahuje jeden proton a jeden elektron * Deuterium jeden proton, jeden neutron a jeden elektron * Tritium jeden proton, dva neutrony a jeden elektron Neutronové číslo (N) – je počet neutronů v jádře atomu.Atomové jádro se skládá z protonů a neutronů. Tyto částice souhrnně nazýváme nukleony.
Co je radionuklidy : Radionuklid, radioaktivní nuklid, radioizotop neboli radioaktivní izotop je nestabilní forma chemického prvku, která se postupně rozpadá a přitom uvolňuje radioaktivní záření. Radionuklidy se mohou vyskytovat v přírodě nebo být vyrobeny v laboratoři.