Antwort Co to je mr? Weitere Antworten – Co je MR vyšetření
MR vyšetření se provádí na pracovišti ZRIR – Magnetická rezonance. MR je diagnostický přístroj, který za pomoci silného magnetického pole a výkonné výpočetní techniky zobrazuje přesně a věrně struktury ve vyšetřované oblasti pacienta, dle požadavků ošetřujícího lékaře.Zobrazení svalů, kloubů a kostí. Lze tedy odhalit drobné léze – (poranění menisků, vazů, chrupavek), obtížně diagnostikovatelné zlomeniny, detekce zánětlivých i nádorových změn skeletu a v neposlední řadě i vyšetření kloubů – ramenního, loketního, zápěstního, kyčelního, kolenního, hlezenního a malých kloubů ruky.Délka vyšetření závisí na oblasti, kterou je nutné zobrazit. Nejčastěji trvá přibližně 20–30 min, ve výjimečných případech až 60 minut. Po celou dobu je nutné v klidu ležet a vyvarovat se jakýchkoliv pohybů.
Co si obléct na magnetickou rezonancí : Před MR vyšetřením se odloží všechny kusy oděvu, které obsahují kovy, jako jsou kalhoty se zipy a kovovými knoflíku či kroužky, podprsenky s kosticemi apod. Děti většinou vyšetřujeme ve spodním prádle a tričku, lze mít i tepláky bez kovových prvků.
Jak probíhá vyšetření MR
Samotné vyšetření se provádí v tunelu o průměru asi 60 cm, do kterého pacient zajede na pohyblivém lůžku. Je nutné ležet klidně a nehýbat se. Při vyšetření MR se využívají radiofrekvenční cívky, které slouží jako přijímače nebo i vysílače elektromagnetického vlnění. Vyšetření je doprovázeno hlukem.
Jaký je rozdíl mezi CT a MR : Magnetická rezonance (MR, MRI sken) je druh zobrazovacího vyšetření. Na rozdíl od CT nevyužívá rentgenové záření, ale magnetických vlastností atomů ovlivňovaných magnetickým polem přístroje. Výsledkem je obraz podobný jako při CT vyšetření, více však rozlišuje jednotlivé tkáně, včetně různých struktur mozku.
Napijte se před vyšetřením tak, abyste v žádném případě před vyšetřením neměli pocit žízně. Výjimkou je vyšetření v oblasti břicha – např. vyšetření jater, slinivky břišní a zejména žlučových cest (MR cholangiografie – MRCP), kdy byste neměli pít ani jíst alespoň 2 hodiny před vyšetřením.
Největší přínos vyšetření magnetickou rezonancí lze očekávat při onemocněních centrálního nervového systému (mozku a míchy), pohybového aparátu (páteřní kanál, klouby), měkkých tkání (svaly, pojivová tkáň) a některých kardiovaskulárních onemocněních (srdce a cévy).
Kdo nesmí na magnetickou rezonancí
Pacienti, kteří mají implantovaný kardiostimulátor, kochleární implantát (elektronické naslouchadlo voperované ve vnitřním uchu), neurostimulátor, pacienti s kovovými úlomky v oku a s ferromagnetickým materiálem v těle a taktéž pacientky v 1. trimestru těhotenství nesmí podstoupit vyšetření magnetickou rezonancí.Magnetická rezonance je skvělá k zobrazení měkkých tkání, u jejichž vyšetření pak není ani potřeba kontrastní látka. U CT je naopak měkká tkáň spíš taková nevýrazně šedá, takže MR v tom bude vždy lepší. CT je zase lepší na kostěné struktury, plus má výhodu, že je to vyšetření kratší.Celková doba vyšetření na magnetické rezonanci se může pohybovat od 15 min. až do 1 hod., záleží na tom, jaké vyšetřovací sekvence je nutné udělat a zda je potřeba použít kontrastní látku. Samotný přístroj je vlastně “tunel“, do kterého pacient musí být více či méně zavezen pohyblivým vyšetřovacím stolem.
Nejdéle se čeká na magnetickou rezonanci, a to 30 dnů. Dva až tři týdny si počkáte na CT, do 15 dnů jsou lékaři schopni provést sono a do pěti dnů vyšetření mamografem.
Kdy rezonance škodí : Žádné škodlivé účinky magnetické rezonance nebyly prokázány. Na základě předběžné opatrnosti se však vyšetření nedoporučuje provádět u žen v prvním trimestru těhotenství. Závažné alergické reakce na kontrastní látky užívané při MR jsou velmi vzácné a pracoviště je vybaveno ke zvládnutí život ohrožujícího stavu.