Antwort Co to je elektromagnetické vlnění? Weitere Antworten – Co to je elektromagnetické záření
Elektromagnetické záření (viz též elektromagnetické vlny) je příčné postupné vlnění magnetického a elektrického pole tedy elektromagnetického pole. Vztahy a zákonitosti obou polí popisují Maxwellovy rovnice, ze kterých plyne, že elektromagnetické pole je přenašečem elektrické energie.V oscilačním obvodu nastává tlumené elektromagnetické kmitání. Z předchozího pokusu je zřejmé, že při kmitání elektromagnetického obvodu dochází k přeměně elektrického a magnetického pole na jiné formy energie. Pokud tento úbytek energie periodicky dodáváme z vnějšího zdroje, mluvíme o kmitání netlumeném.Elektromagnetické vlny se používají v mnoha aplikacích, jako jsou například komunikace, lékařství a zobrazovací technologie. Rádiové vlny se používají pro přenos signálů v bezdrátových sítích, zatímco rentgenové záření se používá k léčení nádorů a k zobrazování vnitřních orgánů.
Co je elektromagnetický dipól : Elektromagnetické vlnění, které se šíří dvouvodičovým vedením je s vedením těsně spjato a jeho energie je soustředěna převážně mezi vodiči.
Co je to vlnění
Jako vlnění se označuje šíření určitého rozruchu, zpravidla kmitů, prostorem. Může se jednat o rozruch nejen mechanický (příčná či podélná výchylka, změna tlaku či hustoty) ale i elektromagnetický (změna intenzity elektrického pole, změna magnetické indukce, změna hustoty elektrického proudu) či jiné povahy (např.
Kde se šíří elektromagnetické vlny : Elektromagnetické – například rádiové vlny, mikrovlny, světlo, rentgenové záření aj. Může se šířit nejen v hmotném prostředí, ale i ve vakuu. Rychlost elektromagnetického vlnění ve vakuu (c = 300 000 km/s) je podle Einsteinovy teorie relativity nejvyšší dosažitelnou rychlostí ve vesmíru.
Při přenosu elektromagnetické energie dvouvodičovým vedením vzniká v prostoru mezi vodiči časově proměnné silové pole, které má složku elektrickou a magnetickou a nazývá se elektromagnetické pole. Energie není přenášena samotnými vodiči, ale elektromagnetickým polem mezi nimi. Tento děj má charakter vlnění.
Elektromagnetické vlny nebo vlnění (viz též elektromagnetické záření) je děj, při němž se prostorem šíří příčné vlnění elektrického a magnetického pole. Elektrickou složku charakterizuje vektor intenzity elektrického pole E a magnetickou složku vektor magnetické indukce (hustota magnetického toku) B.
Co způsobuje elektromagnetické záření
Elektromagnetické záření vzniká při výrobě a přenosu elektrické energie, používáním elektrických přístrojů, v telekomunikaci, v mobilních sítích, ale i při rozhlasovém a televizním vysílání. O vlivu tohoto průmyslového vyzařování na lidský organismus vedou odborníci dlouholeté spory.Po připojení kondenzátoru k cívce začne oscilačním obvodem procházet proud, kondenzátor se vybíjí a energie elektrického pole se zmenšuje. Současně se zvětšuje proud procházející cívkou a kolem ní se vytváří magnetické pole. Energie elektrického pole kondenzátoru se tedy mění na energii magnetického pole cívky.Mechanické vlnění vzniká v látkách všech skupenstvích a jeho příčinou je existence vazebných sil mezi částicemi látky – kmitání jedné částice se vzájemnými vazbami přenáší na částice další. Současně se na částice přenáší energie kmitavého pohybu.
Vlny jsou vyvolávány především větrem (eolické vlny) a mořskými proudy. Mimoto mohou být vyvolány i zemětřesením, sesuvem půdy nebo části ledovce do vody apod.
Jak rychle se šíří elektromagnetické vlny : Elektromagnetické – například rádiové vlny, mikrovlny, světlo, rentgenové záření aj. Může se šířit nejen v hmotném prostředí, ale i ve vakuu. Rychlost elektromagnetického vlnění ve vakuu (c = 300 000 km/s) je podle Einsteinovy teorie relativity nejvyšší dosažitelnou rychlostí ve vesmíru.
Proč se tvoří vlny : Mořská vlna je pohyb částí vody. Vlny jsou vyvolávány především větrem (eolické vlny) a mořskými proudy. Mimoto mohou být vyvolány i zemětřesením, sesuvem půdy nebo části ledovce do vody apod.
Čím a jak vzniká vlnění
Mechanické vlnění vzniká v látkách všech skupenstvích a jeho příčinou je existence vazebných sil mezi částicemi látky – kmitání jedné částice se vzájemnými vazbami přenáší na částice další. Současně se na částice přenáší energie kmitavého pohybu.
Zdrojem jsou i výbojové trubice, ve kterých vzniká záření průchodem elektrického proudu rtuťovými parami. Fotony rentgenového záření mají velkou energii, a proto má toto záření značnou pronikavost. Zemská atmosféra rentgenové záření přicházející z vesmíru nepropouští a chrání nás před jeho účinky.Časově proměnlivý elektrický proud vyzařuje elektromagnetické vlny. V nejjednodušším případě se jedná o vysokofrekvenční střídavý proud v přímém elektrickém vodiči (Hertzově dipólu). Zdrojem elektromagnetických vln může být elektrický náboj, který se pohybuje zrychleně (například elektrická jiskra, blesk).
Co dělá oscilátor : Oscilátory tvoří samostatnou skupinu elektrických obvodů, které nezpracovávají žádný vstupní signál. Naopak jsou samy zdrojem – generátorem střídavého elektrického signálu pro další obvody. Oscilátory jsou označovány za autonomní obvody, tzn. obvody, které vytvářejí signál bez vnějšího buzení.