Antwort Co Slavime na jare? Weitere Antworten – Kdy se nesmí prát prádlo
Prádlo v Kristově krvi
Podle další ze zvyklostí ženy nesmějí prát prádlo. Jenže této práci by se o Velkém pátku neměli věnovat ani muži. Voda má v ten den totiž duchovní očistné poslání. Lidé dříve vstávali už před východem slunce a dokonce i s dobytkem se chodívali mýt do potoka, aby byli uchráněni před nemocemi.CHARAKTERISTICKÉ ZNAKY JARA:
Den se prodlužuje, noc se zkracuje. Počasí – sluníčko více hřeje, často prší. Kvetou sněženky a bledule (bílé jako sníh, často vylézají i z posledního sněhu). Loučíme se se zimou, vynášíme Moranu.Na Velký pátek se otevírá země s ukrytými poklady. Podle zvyků a tradic se nesmí pracovat na poli, prát, péct ani uklízet. Velký pátek je zároveň také vrcholným dnem půstu. To znamená, že lidé by v tento den neměli jíst žádné maso.
Co souvisí s jarem : Jarní období s sebou přináší i jakousi emocionální, mentální a fyzickou otupělost. Zimní období zahrnovalo hutné jídlo, méně pohybu a více spánku a odpočinku. Jaro nás vybízí k větší flexibilitě a pohybu.
Kdy věšet prádlo ven
Sušení na slunci vyhovuje bílému prádlu i vaší peněžence
Nejvhodnější dobou pro sušení prádla je jaro až babí léto. Prádlo venku díky intenzivním slunečním paprskům a větru rychle schne.
Kdy na Velikonoce neprat prádlo : Nenechávejte velké prádlo na poslední chvíli, ať si můžete v poklidu užít Velikonoční svátky. A pamatujte, že na Velký pátek se nepere!
Po zimě se začíná zahrada pomalu probouzet, a to je ten nejvyšší čas začít s jarními pracemi. Březen a duben je období, kdy vysazujeme stromy a keře, sázíme zeleninu, bylinky i květiny, hnojíme, prořezáváme a odstraňujeme plevel. Sezona klepe na dveře, tak se dejte do práce.
Jarní měsíce jsou březen, duben, květen. Letní měsíce jsou červen, červenec, srpen. Podzimní měsíce jsou září, říjen, listopad. Zimní měsíce jsou prosinec, leden, únor.
Co se nedělá na Velký pátek
V lidových pověrách je tento den spojován s magickými silami. V tento den se měly otevírat hory, které vydávaly poklady; v tento den se nemělo nic půjčovat, protože půjčená věc by mohla být očarována; nesmělo se hýbat se zemí (rýt, kopat, okopávat) ani prát prádlo, protože by bylo namáčeno do Kristovy krve.Charakteristika Bílé soboty v římskokatolické tradici
Během dne se nekonají žádné obřady ani mše svatá. Výjimkou je kromě liturgie hodin obřad Efeta, kterým jsou katechumeni připraveni na samotný křest. V západní církvi je zvykem během Bílé soboty konat tzv. „bdění u Božího hrobu“.Figuru Smrtky vytvářely dívky z došku a oblékaly ji do ženských šatů nebo ovinuly do hadrů, figura byla také různě zdobena, například stuhami nebo kraslicemi. Z barev se používala především bílá a černá. Poté byla nastrčena na tyč, či prostě vzata do rukou. Jinde byla dělána z tyče obalené slámou.
Kočičky s úctou zapíchnuté v kříž za svatým obrázkem nebo za křížem budou celý rok ochraňovat náš domov i úrodu. Na květnou neděli se nesmí nic péct, aby se nezapekly květy na stromech a bylinách a nebylo by ovoce a úrody. Hospodář zapíchne dvě větvičky kočiček křížem do pole s poděkováním za dobrou úrodu.
Kdy podle pověry nemá viset prádlo : Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí.
Jak nejlepe schne prádlo : Nejlépe uschne mokré prádlo v mraze tehdy, když ho pověsíte na šňůru hned ráno. Má pak přes den dost času k sublimaci ledu. Pokud prádlo pověsíte až navečer přes noc už neuschne. Zatímco se v noci snižují teploty, zvyšuje se také relativní vlhkost vzduchu.
Co se nemá dělat na Bílou sobotu
Během dne se nekonají žádné obřady ani mše svatá. Výjimkou je kromě liturgie hodin obřad Efeta, kterým jsou katechumeni připraveni na samotný křest. V západní církvi je zvykem během Bílé soboty konat tzv. „bdění u Božího hrobu“.
Na Boží hod velikonoční, největší křesťanský svátek, zakazuje pověra úklid! Ve slavnostní neděli by také dívky měly darovat kus velikonočního mazance mladíkovi, který se jim líbí. V tento den se má také podle zvyklostí slavit, hodovat a zpívat. Název Velikonoce pochází z Velké noci.Přímo na záhon lze vysévat cibuli, petržel, mrkev, hrách, mangold, ředkvičky a ředkve, vodnice, dokonce už i zelí a salát. V druhé půlce dubna můžeme vysít semínka řepy i semena některých dýní a cuket. V květnu pokračujeme s předpěstováním okurek hadovek, salátů, pórů a zelí.
Co se stříhá na jaře : Na jaře se soustřeďte na jabloně, hrušně, třešně, broskvoně a další ovocné stromy. Ochránit budou potřebovat i okrasné dřeviny, jako jsou třeba dřín, magnólie, šeřík, azalka a rododendron.