Antwort Co se stane kdyz snim okrasnou dýní? Weitere Antworten – Co se stane kdyz snim okrasnou dýni
Rostliny z čeledi tykvovité mohou obsahovat cucurbitacin, toxickou sloučeninu, která se vyznačuje hořkou chuť. U domestikovaných tykvovitých byla hořkost šlechtěním odstraněna. Někdy však hmyz, který se pohybuje z jednoho pole na druhé, může přenést na kultivovanou rostlinu pyl z divoké nebo okrasné rostliny.Můžete se setkat s dýní Hokaido, máslovou dýní, muškátovou dýní, špagetovou dýní a velkoplodou dýní Goliáš – to jsou ty jedlé. A pak existují ještě nejedlé – Andělská křídla, labutěnky (podlouhlé), Sweet dumplings (zeleně pruhované).Nezralé dýně jsou prý jedovaté. Je 12. červevec a pod rostlinou už je asi 5-6 plodů v různém stupni zralosti. Ten nezralejší už má světle oranžovou barvu.
Co s okrasnou dýni : Okrasné dýně lze pěstovat na záhonu, kde se plazí jako půdopokryvné rostliny. Zrovna tak se mohou pnout po oporách, což šetří místo na zahrádce a působí velmi pěkně. Dýně mají dekorativní, husté listy a květy, a když se na sklonku léta začnou vybarvovat plody, slouží jako dokonalé okrasné rostliny.
Jak poznat okrasnou dýni
Jedlá dýně není hořká. Má-li plod hořkou chuť, nekonzumujte jej. Obdobné je to u cuket. Po rozkrojení můžete okrasné dýně poznat také podle malého množství dužiny, její přílišné vláknitosti, tuhosti nebo naopak vodnatosti.
Jak chutná dýně : V závislosti na odrůdě chutná neutrálně, jemně ovocně, mírně sladce až oříškově. Dýně je všestranná: lze z ní připravit polévku, přílohu, ale také hlavní chod (např. dýňový guláš, kari atd.). Dýně je také velmi vhodná k nakládání.
Rozeznat jedlou dýni od nejedlé není vždy jednoduché, protože jsou si velmi podobné tvarem i barvou. Snadným vodítkem je chuť. Jedlá dýně není hořká. Má-li plod hořkou chuť, nekonzumujte jej.
Hokaido se nemusí loupat, dýni stačí rozpůlit, odstranit prostřední část obsahující semínka a zbytek dýně pokrájet na větší či menší kusy (nebo půlky nechte vcelku). Podobně jako třeba kořenové zelenině, i dýni velmi prospěje, když ji napřed upečete v troubě, zvýrazní se tak její chuť.
Které dýně jsou jedlé
Jedlé dýně
- Špagetová dýně V rámci druhu dýně obecné patří mezi největší plodící dýně s hmotností plodu kolem 1–3 kg.
- Chioggia neboli Marina di Chioggia. Jak už název napovídá, vyšlechtěná byla v Itálii a to do velikosti 4–6 kg.
- Dýně žaludová
- Máslová dýně
- Tykev muškátová
- Velkoplodá dýně Goliáš
Jak doma sušit tykev z lahve. Pokud byla dýně pěstována speciálně pro výrobu pokrmů nebo jiných produktů, musí být řádně vysušena. Když se dýně suší, je potřeba jí zajistit přístup vzduchu ze všech stran, proto se buď zavěsí, nebo položí na mřížkovou plochu. Lagenaria se suší na čerstvém vzduchu.Jsou malé, hrubě strukturované a jejich dužina není příliš bohatá. Známe okrasné dýně zvané Andělská křidélka, hvězdicové Galaxy of stars F1, oranžové Jack be little, dlouhokrké Crookneck (labutěnky), zeleně pruhované Sweet dumplings, dýně zvané Trnová koruna se špičatými výrůstky a jiné.
Dýně obsahuje velké množství rozpustné vlákniny – zahání hlad. Snižuje krevní tlak a má protirakovinné účinky. Rozmixovaná s mlékem se doporučuje při poruše trávení a žaludečních vředech. Působí jako slabé diuretikum, podporuje tvorbu moči.
Co dělat s vnitřkem dýně : Kromě tradiční dýňové zahuštěné omáčky nebo pečené hokkaidó dýně si z dužiny halloweenské dýně uvaříte hned několik dobrot. Nevěřili byste, ale z dýňového vláknitého vnitřku s jádry uvaříte polévku, k nerozeznání od pravé masové. Akorát že do ní nedáte ani kousek masa, ale právě vnitřek dýně, který jinak vyhazujete.
Kdy Zaštipovat dýně : Nároky a péče o rostlinu
Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.
Kdy se sklízí tykev
Okrasné tykve lze sklízet v září i říjnu. Měly by však být dobře vyzrálé, jinak začnou brzy hnít. Slupka zralých plodů je velmi tvrdá, již se neleskne. Na stonku se tvoří suché praskliny a postupně zasychá.
Dýně je lidový název nejčastěji pro tykev obecnou (nazývanou také tykev turek nebo dýně obecná. latinsky: Cucurbita pepo, nejčastěji varieta pepo) nebo tykev velkoplodou (nazývanou také dýně velkoplodá, latinsky: Cucurbita maxima). Některá data mohou pocházet z datové položky.Dýně má vysoký obsah vitamínů A a C, které mohou pomoci posílit náš imunitní systém. Lutein a zeaxanthin jsou prevencí věkem podmíněné makulární degenerace a katarakty. Dýně je také dobrým zdrojem draslíku, vitaminu C, vlákniny a antioxidantů, které jsou spojeny s přínosy pro zdraví srdce.
Jak poznat jedlou dýni : Rozeznat jedlou dýni od nejedlé není vždy jednoduché, protože jsou si velmi podobné tvarem i barvou. Snadným vodítkem je chuť. Jedlá dýně není hořká. Má-li plod hořkou chuť, nekonzumujte jej.