Antwort Co se nesmí k warfarinu? Weitere Antworten – Co se nesmí jíst při užívání warfarinu
Nevhodné potraviny
- listová zelenina – zelí, špenát, kapusta, salát, …
- maso – kuřecí, krůtí
- játra.
- olivový, sojový olej.
- kopřivový, zelený čaj.
- některé druhy ovoce – maliny, ostružiny, mango, kiwi.
Enzymatickým induktorem je také alkohol (etanol). Jednorázové podání zvyšuje účinek warfarinu. Mírná konzumace alkoholu (1 drink, t. j. 20–30 g alkoholu, odpovídající 0,5 l piva, 2 dl vína, 0,5 dl destilátu) je povolena. Naproti tomu týdenní či kvartální excesy v konzumaci alkoholu se nedoporučují.Kapusta, špenát, brokolice či zelný salát obsahují vitamin K, přičemž úkolem warfarinu je právě blokace tohoto vitaminu, aby se snížila srážlivost krve.
Jak dlouho se může užívat warfarin : Nejčastěji užívaný lék pro antikoagulační léčbu se jmenuje warfarin. Tato látka působí tak, že blokuje účinek vitaminu K, který je v těle nezbytný pro tvorbu látek, které se podílejí na srážení krve. Doba podávání warfarinu odvisí od důvodu jeho nasazení, může se jednat o několik měsíců až po doživotní užívání.
Co zvyšuje INR
Zelená listová zelenina (kapusta, špenát, brokolice, růžičková kapusta, brukev zelná), petržel, hořčičné listy a podobně jsou bohaté na vitamin K, který může významnou měrou ovlivnit hladinu INR.
Jaké potraviny ředí krev : Omega-3 mastné kyseliny: Omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí v mastných rybách, jako je losos, sardinky a makrela, mohou pomoci zvýšit pružnost krevních cév a ředit krev. Kurkuma: Kurkuma, a zejména její aktivní složka kurkumin, může mít antikoagulační účinky.
Čím vyšší je hodnota INR, tím vyšší je účinnost léčby. Pro většinu pacientů je optimální rozmezí INR mezi 2-3, ale v některých indikacích může být i mezi 2,5-3,5. Pokud se Vaše hodnoty INR budou nacházet mimo léčebné rozmezí, lékař Vám dávku warfarinu upraví. Nejzávažnějším nežádoucím účinkem warfarinu je krvácení.
Vážné krvácení u pacientů na warfarinu je nejúčinněji zajištěno rychlým a kompletním zrušením antikoagulačního efektu léku pomocí koncentrátu protrombinového komplexu a pomalé i.v. infuze vitaminu K1 nezávisle na důvodu pro antikoagulaci. Tento přístup může zajistit minimalizaci následků krvácení.
Co brát místo warfarinu
Desítky tisíc lidí, kterým kvůli jejich nemoci hrozí mrtvice, plicní embolie nebo třeba žilní trombóza, mohou nově využít místo warfarinu tzv. NOAC léky. Ty jsou podle lékařů bezpečnější, odpadá navíc starost s testováním.Je dobré vědět, že vzhledem k užívání warfarinu je nevhodné užívat léčivé rostliny, které snižují srážlivost krve a v kombinaci s tímto lékem mohou zvyšovat riziko krváceni – ginkgo biloba, panax ginseng, brusinky, česnek, ploštičník hroznovitý, zázvor, lékořice..Heparinoidum S napomáhá k rozpuštění malých krevních sraženin, urychluje vstřebávání krevních výronů, snižuje tvorbu otoků a působí protizánětlivě. Čtěte pozorně příbalový leták.
Omega-3 mastné kyseliny: Omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí v mastných rybách, jako je losos, sardinky a makrela, mohou pomoci zvýšit pružnost krevních cév a ředit krev. Kurkuma: Kurkuma, a zejména její aktivní složka kurkumin, může mít antikoagulační účinky.
Jak často kontrolovat INR : „Při každé změně dávky a při každém výkyvu mimo rozmezí je třeba dostatečně často kontrolovat INR. Pokud jsme změnili dávku málo, stačí kontroly do 14 dnů, při větší změně do týdne. Stejně tak při malém výkyvu mimo rozmezí kontrolujeme INR nejpozději do 14 dnů, při větším výkyvu do týdne.
Co dělat při krvácení : Nechte raněného, aby si stlačil a držel měkké části nosu aspoň 5 minut. Na zátylek nebo kořen nosu můžete přiložit studený obklad. Postižený by se měl po zástavě krvácení vyhýbat náročné fyzické činnosti. Pokud krvácení nepřestane do 20 minut, vyhledejte lékařskou pomoc nebo volejte 155.
Co jíst na ředění krve
Bez problému lze jíst kořenovou zeleninu (mrkev, celer, petržel, ředkvičky), rajčata, papriky, okurky, brambory, houby.. Ovoce lze až na výjimky konzumovat (výjimkou je kiwi, sušené švestky, mango, maliny,ostružiny). Co se týká masa, vyšší obsah vitamínu K má hovězí, kuřecí a krůtí maso.
Jaké léky si lze pod daným pojmem představit Často ordinovaným lékem je warfarin. Krevní srážlivost může být ovlivňována také kyselinou acetylsalicylovou, klopidogrelem, prasugrelem, ticagrelolem, apixabanem, indobufenem, dabigatranem, ticlopidinem, rivaroxabanem nebo kombinací kyselina acetylsalicylová/dipyridamol.Nevhodné jsou zejména kombinace léčiv, které mají řešit stejný problém (např. pokud berete léky na úzkost, není vhodné brát léky na spaní). Nikdy proto nezapomeňte vašemu lékaři nebo lékárníkovi či lékárnici sdělit, jaké léky užíváte. Ať už pravidelně nebo zrovna jen v tuto chvíli.
Jak poznat krevní sraženinu v těle : Příznaky krevních sraženin se odvíjejí od toho, která céva je postižená. Mezi příznaky nejčastěji patří dušnost, silné bolesti hlavy, bolest na hrudi, potíže s mluvením a zmatenost, teplé a citlivé místo v okolí cévy, otoky na končetinách, bolest nohy při došlápnutí nebo pocit pnutí v lýtku.