Antwort Co se šipky? Weitere Antworten – Co se dá udělat ze šípků
Lidí, kteří rádi posilují svou imunitu přírodně a ještě nevyzkoušeli šípkový čaj, nebude mnoho. Tento rudý plod keříkové růže je jedním z nejužitečnějších plodů podzimu a rané zimy a jeho využití se neomezuje pouze na čaj z plodů. Stejně tak se i účinky šípku neomezují pouze na posílení imunity.Kromě čaje si ze šípků můžete připravit právě i marmeládu. Tu můžete využít na koláče, do cukroví, na chleba, výborná je i k masu, obzvláště k divočině, speciálně na šípkovou omáčku.„Šípky sušíme celé, potom je rozmixujeme na malé kousky a skladujeme. Bereme po lžičkách, po lžících, do hrnečku, do konvice. Anebo sušíme celé a skladujeme celé, ty pak bez drcení nebo i s drcením můžeme povařit.
Na co se používá šípek : I díky tomu je šípek ideálním pomocníkem při posilování imunity a boji proti nachlazení. Vedle vitamínu C vám pomůže do těla dostat také vitamíny B a K, které pomáhají udržovat zdravý metabolismus a správnou srážlivost krve. Nechybí ani hořčík, fosfor, vápník, draslík a spousta dalších tělu prospěšných látek.
Co s měkkými šípky
Ty měkké, obvykle přešlé mrazem, jsou zase lepší na marmelády, pyré (vložit odkaz), omáčku či sladké pomazánky. Vyrábí se z nich také víno a skvěle chutnají a léčivě působí naložené v medu. Mnohé od zpracování šípků odrazuje jeho pracnost, je totiž třeba pečlivě odstranit všechna semínka a chloupky.
Jak uchovat šípky na zimu : Tradiční cesta uchování zdraví z šípků je jejich sušení. Standardně se suší celé plody zbavené černého bubáku a stopky, rychleji však budou usušené očištěné poloviny. Můžete je pozvolna sušit na vzduchu, když je rozprostřete v jedné vrstvě na plech a umístíte do dobře větrané místnosti na několik týdnů.
Jak se jí šípky
Není to žádná věda – měkký šípek má po utržení v místě stopky dírku, kterou se jednoduše vysaje kašovitá hmota, která obaluje semínka. Semínka pěkně škrábou, proto je nejíme.
Půl litrem vroucí vody zalijeme hrst sušených šípků a necháme 10 minut luhovat. Tak vznikne to, čemu bylináři říkají nálev, tedy přelití bylin horkou či vroucí vodou. Šípkový nálev po deseti minutách scedíme. Plody šípku ze dna nádoby nevyhazujeme, ale vsypeme do vroucí vody a necháme povařit asi 5 minut.
Jak vypadá usušený šípek
Správně usušené plody mají červenou až tmavou barvu a při doteku se drolí nebo praskají. Po dokončení sušení nechte šípky vychladnout a skladujte v uzavíratelné nádobě.Šípkový čaj z čerstvých šípků není nutné vařit – lepší je nechat oloupané šípky (zhruba 80 šípků na litr vody) louhovat ve studené vodě přes noc. Povařit pak můžete až ráno bezprostředně před tím, než se rozhodnete čaj pít. Snažte se ale nepřekročit teplotu 70°C a před konzumací nechejte čaj ještě pár minut odstát.Není to žádná věda – měkký šípek má po utržení v místě stopky dírku, kterou se jednoduše vysaje kašovitá hmota, která obaluje semínka. Semínka pěkně škrábou, proto je nejíme.
Nálev a chuť čaje
Čaj z šípků má světle narůžovělou barvu a chutná příjemně sladkokysele. Vůně je jemná, méně nápadná, mírně sladká.
Jak se zbavit chloupků z šípků : Nejspolehlivější je zároveň nejpracnější způsob, kdy šípky rozpůlíte a jadérka a chloupky odstraníte. Rychlejší je šípky ponořit do vody, povařit je celé 30 minut a pak je rozmixovat a několikrát propasírovat. I přes ten nejjemnější cedník se však některé chloupky dostanou do zavařeniny a jsou v ní cítit.
Kdy se trhají šípky : Ideální čas je během září do zhruba poloviny října. Zásadnějším ukazatelem správné doby sklizně je však vzhled a stav samotných plodů. Při sběru je klíčové sbírat tvrdé a lesklé plody jasně červené barvy (světle oranžová nebo naopak nahnědlá barva není žádoucí).
Jak chutná šípek
Nálev a chuť čaje
Čaj z šípků má světle narůžovělou barvu a chutná příjemně sladkokysele. Vůně je jemná, méně nápadná, mírně sladká.
Plody růže šípkové rostou v hojném počtu podél polních a lesních cest. Nezapomeňte je přinést papouškům. Šípek (Růže šípková, Rosa canina) je keř, který může dosahovat výšky až 3 metry.Šípky rozdrťte a přes noc je nechte ve studené vodě. Doporučuje se použít dvacet gramů šípků na jeden litr vody. Krátce před použitím nálev zlehka zahřejte, kousek pod bod varu.
Proč pít šípkový čaj : Šípkový čaj pomáhá s problémy jako jsou žaludeční křeče, nedostatek žaludeční kyseliny nebo podráždění žaludku a střev. Navíc, plody obsahují pektin, které jsou přírodními probiotiky, mají mírný projímavý účinek, a proto pomáhají s léčbou chronické zácpy.