Antwort Co s cerstvym chlebem? Weitere Antworten – Co udělat s tvrdým chlebem
Krajíce chleba opékáme nasucho nebo na tuku a potíráme česnekem, pestem nebo různými pomazánkami s česnekem, výborné jsou sýrové nebo zeleninové. Krajíčky chleba lze i namočit do rozšlehaného vejce, usmažit a pak obložit zeleninou.Starší pečivo nemusíte vyhazovat, ale jednoduše ho proměníte ve výbornou večeři. Nápadů, jak na to, pro vás máme požehnaně. Dobrá pomazánka, kabátek z rozšlehaného vajíčka, rozpečený sýr, orestovaná jatýrka, nakrájené či natrhané maso… Zkrátka dobrý sendvič nebo topinka je vždycky dobrý nápad!Starší chléb se dá využít také do nádivky, karbanátků, masových kuliček nebo sekané. Jen je potřeba jej předem trochu navlhčit vodou, vývarem nebo mlékem. A na závěr veškerého vaření si z chleba můžete uvařit i „kafe“. Ideální je použít kváskový žitný tmavý chléb, který rozdrobte a opečte dokřupava nasucho v troubě.
Co s přebytkem chleba : Zahušťování
Starý chleba využijete i k zahušťování a zároveň dochucení polévek a omáček. Například do kysela se chleba hodí dokonce líp než mouka, právě pro svou kyselost. I kulajdě dodá vyzrálý chléb hutnější chuť. „Skvělý je i do omáček, třeba do guláše, který se navíc často jí s chlebem,“ přidává Honza.
Jak zpracovat tvrdé pečivo
Využít můžete i zbytkové teplo v troubě po pečení. Z tvrdých rohlíků, housek, baget i toastového chleba pak na mlýnku nebo v robotu udělejte strouhanku, která se vždycky hodí. Uložte ji do dobře uzavíratelné nádoby. Strouhanku můžete udělat i z tvrdého chleba, hodí se na zahuštění gulášů a ragú.
Jak změkčit tvrdý chleba : Co když ovšem máte chuť na shora křupavý a uvnitř vláčný krajíc Jde to a existuje jeden trik, s nímž to zvládnete: Dejte suchý chléb (nebo bagetu) pod kohoutek, pusťte na něj trochu studené vody, pak jej zabalte do alobalu a vložte do trouby. Tam pečte při teplotě 150 stupňů asi 15 až 20 minut.
Pokud si pečete chléb doma nebo si ho z obchodu přinesete ještě teplý, nejdříve ho nechte vychladnout na vzdušném místě. Teprve pak ho můžete zabalit do utěrky a igelitu. Skladujte ho při teplotách 20–25 °C. Takto by vám měl vydržet minimálně týden.
Chybí vám dát si někdy pečivo, těstoviny nebo třeba kuskus. V tom případě se také může stát, že tělo začne mít problém s trávením lepku. Střeva se totiž přizpůsobí současnému příjmu potravy a látek. Jakmile ji z jídelníčku vyřadím, střeva přestanou produkovat látky nezbytné pro jejich trávení.
Jak oživit starý chleba
Dejte mu nový život!
Co když ovšem máte chuť na shora křupavý a uvnitř vláčný krajíc Jde to a existuje jeden trik, s nímž to zvládnete: Dejte suchý chléb (nebo bagetu) pod kohoutek, pusťte na něj trochu studené vody, pak jej zabalte do alobalu a vložte do trouby. Tam pečte při teplotě 150 stupňů asi 15 až 20 minut.V papírovém sáčku si sice uchová svou křupavou kůrku, ale bude velmi rychle tvrdý. Aby si chléb zachoval svou přirozenou vlhkost a rychle neztvrdl, volte raději alobal nebo igelitový sáček. Podle pekařů je však nejvhodnější chléb nejdříve zabalit do látkové utěrky a pak do igelitového sáčku nebo ho zavřít do chlebníku.Chléb, rohlíky, housky a kaiserky
Vložte jej do trouby, předehřáté na 150-180 stupňů na 8-15 minut, záleží na velikosti a množství pečiva. Teplé vlhké prostředí obnoví křupavost kůrky a měkkost střídky a vy si po vyndání z trouby užijete pečivo chutnající jako čerstvé.
Doporučujeme chléb zabalit do čisté utěrky nebo plátýnka, aby mohl dýchat. Skladování pečiva v igelitovém sáčku není optimálním řešením, pokud už sáhnete po pytlíku, tak po tom papírovém. V mikrotenovém sáčku pečivo sice pomaleji tvrdne, ale rychleji tzv. gumovatí.
Jak oživit tvrdé pečivo : Pečivo navlhčete kuchyňskou utěrkou, namočenou do vody, nebo ho lehce postříkejte vodou, a pak ho zabalte do alobalu. Vložte jej do trouby, předehřáté na 150-180 stupňů na 8-15 minut, záleží na velikosti a množství pečiva.
Co s tvrdým pečivem : Využít můžete i zbytkové teplo v troubě po pečení. Z tvrdých rohlíků, housek, baget i toastového chleba pak na mlýnku nebo v robotu udělejte strouhanku, která se vždycky hodí. Uložte ji do dobře uzavíratelné nádoby. Strouhanku můžete udělat i z tvrdého chleba, hodí se na zahuštění gulášů a ragú.
Proč nedávat chleba do ledničky
Ani chleba vám v ledničce nevydrží déle čerstvý. V chladném prostředí rychleji tvrdne a vysychá, pakliže ho navíc dáte dovnitř v sáčku, zplesniví. Chleba je nejlepší skladovat v v dřevěné krabici s poklopem. Pokud ji nemáte a pořizovat si ji nechcete, dejte chleba do mrazáku.
Možná je pro vás překvapením, že kaloricky se mezi sebou jednotlivé druhy příliš neliší. Obyčejný bílý rohlík (42 g) má přibližně 130 kcal, zatímco krajíc (60 g) žitného chleba cca 140 kcal. Tento fakt vyvrací tvrzení zapřisáhlých dietářek, že po bílém pečivu zaručeně přiberete a po tmavém zhubnete.Odbouráním sacharidů totiž mozek přichází o přirozený zdroj energie a vy jste unavená a podrážděná. Další příznaky tzv. Ketozy (v této fázi už tělo spaluje tuky) jsou: nepříliš voňavý dech, sucho v puse, slabost, nespavost, nevolnost a psychická nepohoda.
Jak využít staré pečivo : Využít můžete i zbytkové teplo v troubě po pečení. Z tvrdých rohlíků, housek, baget i toastového chleba pak na mlýnku nebo v robotu udělejte strouhanku, která se vždycky hodí. Uložte ji do dobře uzavíratelné nádoby. Strouhanku můžete udělat i z tvrdého chleba, hodí se na zahuštění gulášů a ragú.