Antwort Co patří mezi hlavni cinnost NKÚ? Weitere Antworten – Co patří mezi hlavní činnosti NKÚ
Hlavním posláním NKÚ je zajistit, aby bylo nakládáno hospodárně s prostředky daňových poplatníků, s prostředky vybíranými na základě zákona a s majetkem státu.NKÚ pracuje buď v Kolegiu, nebo senátech složených ze tří a více členů Úřadu. V působnosti NKÚ je kontrola: hospodaření se státním majetkem a finančními prostředky vybíranými na základě zákona ve prospěch právnických osob s výjimkou prostředků vybíraných obcemi nebo kraji v jejich samostatné působnosti.Kolegium se skládá z prezidenta, viceprezidenta a z patnácti členů NKÚ. Senáty tvoří členové NKÚ a jsou minimálně tříčlenné. Prezidenta a viceprezidenta jmenuje prezident republiky na návrh Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, a to na dobu devíti let.
Na jaké sekce se dělí NKÚ : Nejvyšší kontrolní úřad se podle organizačního řádu dělí na dvě sekce – sekci kontrolní a sekci správní.
Kde a jak je zakotvena působnost NKÚ
Existence NKÚ je zakotvena v Ústavě ČR a jeho činnost a pravomoci upravuje zákon č. 166/1993 Sb., o Nejvyšším kontrolním úřadu. NKÚ plní svou funkci samostatně a je nezávislý jak na moci zákonodárné, tak na moci výkonné i soudní.
Co obsahuje věstník NKÚ : Nejvyšší kontrolní úřad (dále také „NKÚ“) publikuje Věstník, který zveřejňuje i na svých internetových stránkách. Věstník obsahuje mj. všechny kontrolní závěry mimo utajovaných, a dále plán kontrolní činnosti (se všemi jeho změnami a dodatky) a výroční zprávu NKÚ.
Pokud přesto NKÚ při kontrole skutečnosti nasvědčující tomu, že mohl být spáchán trestný čin, zjistí, trestní oznámení podává, a to v souladu s oznamovací povinností uloženou státním orgánům v § 8 odst. 1 zákona č. 141/1961 Sb. (trestní řád).
Koho může NKÚ kontrolovat
Subjekt | Ano/ne |
---|---|
Správa železniční dopravní cesty | ANO |
Státní podniky | ANO |
Svazky obcí | NE |
Veřejné výzkumné instituce | ANO |
Jak probíhá kontrola NKÚ
Kontroly NKÚ provádí výhradně podle schváleného plánu kontrolní činnosti sestavovaného na základě podnětů z vlastní kontrolní činnosti, od Parlamentu ČR, jeho orgánů a vlády. Zákonná úprava postavení a kontrolních postupů NKÚ neumožňuje provádět operativní kontroly na základě individuálních vnějších podnětů.Plán kontrolní činnosti
Kolegium NKÚ může v průběhu roku zařadit do plánu kontrolní činnosti na daný rok novou kontrolní akci, musí se na tom však shodnout nadpoloviční většina jeho členů. Plán obsahuje i základní informace o jednotlivých kontrolních akcích a je veřejný.Odbor komunikace
Vyřizuje došlá podání a žádosti o poskytnutí informací podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Odbor komunikace také zajišťuje služby odborné knihovny.
V žádosti musí být uvedeno:
- který povinný subjekt je dotazován;
- kdo žádost podává;
- jakou informaci chce žadatel získat;
- sdělení, že se žadatel domáhá poskytnutí informace podle zákona č.
- Dále se doporučuje uvést, jakou formou by měla být žádost poskytnuta – zde záleží na jednotlivých případech.
Jaké doklady musíte předložit Pokud chcete žádat o informace z registru : Co musíte předložit
Pokud má žádost formu datové zprávy, obyvatel ji po vyplnění podepíše uznávaným elektronickým podpisem nebo dodá prostřednictvím datové schránky fyzické osoby. v případě osobního podání žádosti na příslušném úřadu prokázat totožnost občanským průkazem, popřípadě cestovním dokladem.
Co má obsahovat žádost : Nejdůležitější je, aby adresát obsaženému sdělení v dopise porozuměl.
- Adresa odesílatele. Na prvním místě je Vaše adresa, tj.
- Adresa příjemce.
- Předmět žádosti.
- Oslovení
- Text žádosti.
- Rozloučení a podpis.
Co se zapisuje do registru vozidel
Po registraci vám bude vydáno osvědčení o registraci (malý technický průkaz) a tabulka registrační značky. Do registru se zapisuje jak vlastník přípojného vozidla, tak jeho provozovatel. Je možné požádat o registrační značku na přání. Žádost o zápis do registru vozidel můžete vyplnit také na Portálu dopravy.
Úřední dopis: Žádost
Pokud se pustíte do psaní žádosti, její struktura je taková, že na prvním místě je adresa odesílatele, 2x volný řádek, poté adresa příjemce. Předmět dopisu napíšeme tučným písmem a uvádíme čeho se naše žádost týká. Poté vynecháme dva řádky. Následuje text žádost a závěr, případně přílohy.Pokud píšete konkrétní osobě, začněte slovy Vážený pane/Vážená paní; oslovujete-li celé oddělení nebo příjemce neznáte, použijte oslovení Vážení.
Co potrebuji pro prihlaseni vozidla : Jako kupující budete muset na dopravním inspektorátu doložit:
- Zelenou kartu.
- Velký technický průkaz.
- Malý technický průkaz. Potvrzení o způsobilosti vozidla k provozu – STK.
- Vyplněnou žádost o registraci vozidla.
- Evidenční kontrolu vozu.