Antwort Co ovlivňuje gravitací? Weitere Antworten – Co ovlivnuje gravitací
Ahoj Pavle, v klasické fyzice, která popisuje gravitaci pomocí Newtonova zákona závisí gravitační síla mezi tělesy jen na jejich hmotnosti a vzájemné vzdálenosti.Stejnou silou, jakou je přitahováno jablko k Zemi, působí např. Země na Měsíc, Slunce na svoje planety apod. Příčinou gravitace je tedy jakékoliv hmotné těleso. Země působí na každé těleso přitažlivou silou, která se nazývá gravitační síla.V klasické fyzice je gravitace univerzální pravá gravitační síla, popsaná Newtonovým gravitačním zákonem, podle kterého se dvě tělesa vzájemně přitahují úměrně jejich hmotnosti a vzdálenosti, pro kterou platí zákon superpozice (nezávislého skládání gravitačních sil od více objektů).
Na čem závisí gravitační zrychlení : Gravitační zrychlení nezávisí na hmotnosti padajícího tělesa, jeho hodnota závisí pouze na hmotnosti planety, poloměru a gravitační konstantě.
Jak gravitace ovlivňuje čas
gravitační dilataci času – v místech s vyšší intenzitou gravitačního pole pak plyne čas pomaleji. Černá díra je typicky velmi hmotné a kompaktní těleso, v jejím okolí by proto gravitační dilatace času měla nastávat. Ke gravitační dilataci času dochází i na povrchu Země.
Jaká je přitažlivá síla planety : Teorie
Planeta | Gravitační zrychlení (m/s2) |
---|---|
Venuše | 8,87 |
Saturn | 8,96 |
Země | 9,79 |
Neptun | 11,15 |
Na různých místech zemského povrchu se velikost tíhového zrychlení mírně liší (v řádu setin m·s−2); na rovníku je jeho hodnota menší a směrem k pólům se zvětšuje. To je způsobeno velikostí odstředivé síly vznikající rotací Země, která je největší na rovníku a nejmenší na pólech.
gravitační dilataci času – v místech s vyšší intenzitou gravitačního pole pak plyne čas pomaleji. Černá díra je typicky velmi hmotné a kompaktní těleso, v jejím okolí by proto gravitační dilatace času měla nastávat. Ke gravitační dilataci času dochází i na povrchu Země.
Co je zdrojem gravitačního pole
Zdrojem gravitačního pole jsou všechny hmotné objekty.Proto je velikost tíhové síly nejmenší na rovníku a největší na zeměpisných pólech. Tak jako se mění tíhová síla, mění se i tíhové zrychlení. Nejmenší je na rovníku, největší na zeměpisných pólech (sledujeme-li jeho velikost ve stejné výšce – např. na hladině moře).Každý člověk si myslí že čas je jenom jeden a neutíká nijak, jinak než tak jak jsme na Zemi zvyklí. Ale ve Vesmíru tohleto neplatí. Ve Vesmíru vpodstatě čas ani neutíká. Když vidíte Hvězdu teď vybuchnout, taak ta Hvězda vybuchla třeba před 1000 nebo 100 lety.
1905 Albert Einstein zformuloval speciální teorii relativity a odvodil z ní, že setrvačná hmota tělesa je ekvivalentní energii, E = mc2.
Jak Newton objevil gravitací : Co vlastně Newton objevil Zjistil, že pohyby těles na Zemi se řídí stejnými zákony jako pohyby ve vesmíru. Zjistil, že volný pád jablka u povrchu Země má stejnou příčinu jako obíhání planet kolem Slunce, a tou příčinou je gravitační přitahování.
Jaká je rychlost gravitace : Newtonova klasická teorie předpokládá, že gravitace se šíří nekonečně velkou rychlostí, nicméně z Einsteinem zobecněné gravitační teorie – obecné teorie relativity – plyne, že rychlost šíření gravitace je rovna rychlosti světla ve vakuu.
Kde je nejsilnější gravitace
Nejsilnější je v oblastech zbarvených žlutě, nejslabší v modrých. Geoid, tedy modelový tvar planety, má dokázat, jak gravitace ovlivňuje některé procesy na Zemi. Protože planeta Země není přesnou koulí a distribuce její hmoty je proměnlivá, gravitační zrychlení se liší od 9,78 do 9,83 metrů za sekundu na druhou.
Poznatky odborníků o vlivu vesmíru na naše nechráněné tělo jsou proto velmi kusé a z velké části teoretické. Odhaduje se, že neodvratná smrt ve volném kosmu nastává zhruba po 90 sekundách. Postižený však asi do 15 sekund upadá do bezvědomí, především v důsledku dramatického poklesu množství kyslíku v krvi.“ „Čím víc se člověk pokouší vyhnout utrpení, tím víc trpí, protože ho začínají mučit nepodstatné nebo bezvýznamné věci. “ „Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.
Co je e mc2 : „Podle Einsteinovy slavné rovnice E = mc2 lze veškerou hmotu přeměnit v energii. “ termodynamiky, když v roce 1905 Albert Einstein (1879–1955) dospěl k závěru, že hmota sama je formou energie. Podle snad nejslavnější rovnice na světě E = mc2 je energie rovna součinu hmotnosti a čtverce rychlosti světla.