Antwort Co na čmelíky u slepic? Weitere Antworten – Co proti Čmelikum
Důležitou prevencí proti čmelíkům je pravidelné čištění kurníků nebo voiér. Pro tento účel využijte postřik Insekticid Elector PSP na čmelíky. K přímé likvidaci čmelíka kuřího doporučujeme profesionální prostředky Kafar 600 EC a Insekticid Aspermet 200 EC.Ideální je dřevěný popel smíchaný s jemnou jílovitou zeminou. Důrazně doporučujeme do míchanice doplnit křemelinu obohacenou esenciálními oleji, které jsou pro čmelíky nepříjemné a odpuzují je.Výskyt čmelíka kuřího:
Do drůbežáren či domácího chovu drůbeže se čmelík kuří dostává většinou kontaktem s volně žijícími ptáky, přičemž se vyskytuje především v jejich hnízdech. V kurníku se čmelík vyskytuje především v drobných škvírách a je aktivní v noci.
Jak dlouho žijí čmelíci : Má šedou až červenou barvu. Jedná se o nočního roztoče, který přes den spí v úkrytech, škvírách, trhlinách kurníku a v noci pak napadá drůbež a saje na nich krev. Čmelíci mohou přežívat dlouho dobu cca. až jeden rok neobydlených kurnících.
Jak se zbavit Čmelíků na slepicích
Čmelíky lze vypudit i obyčejným dřevěným popelem. Studeným popelem posypte slepici po celém těle. Nevynechejte ani hlavu, ale pochopitelně zde buďte opatrnější. Posypání slepic popelem je třeba provádět vícekrát denně po dobu několika dní, než čmelíci zcela zmizí.
Jak dezinfikovat kurník : Jak provést dezinfekci kurníku
- Vyčistěte kurník důkladně a odstraňte všechny předměty.
- Použijte dezinfekční roztok vhodný pro váš typ kurníku (plastový nebo dřevěný) a aplikujte ho na všechny povrchy, včetně škvír a záhybů, kde se paraziti mohou ukrývat.
- Dezinfikujte také snášková hnízda, krmítka a napáječky.
Spíš se tam hodí jemný kopaný písek, stejný jako se přidává do omítek a do malt. Pokud byste našli vápenný písek, nebo zbytky vápenné omítky, nebojte se ho do popeliště pro slepice přidat. Bude výborně fungovat jako směs s dřevěným popelem a slepice si z něj ještě vyzobou vápno, které potřebují na skořápky.
Nenakrmení čmelíci u slepic mají většinou světle šedou barvu, nakrmení bývají zbarveni do rudo hněda. Čmelík kuří je noční tvor, který se živí krví svého hostitele. To znamená, že muňky v noci vylézají ze svých úkrytů, mezi které patří různé škvíry a štěrbiny v kurníku a útočí na drůbež, z které sají krev.
Jak dlouho vydrží Čmelík bez hostitele
Čmelík kuří hledá hostitele a saje na něm v noci. Během dne se na ptácích prakticky nevyskytuje, jen při extrémně silném zamoření. Bez hostitele a tím pádem bez potravy vydrží velmi dlouho, až 34 týdnů.Dobré je kurník vymýt horkou vodou, ideálně spolu s dezinfekčním prostředkem. Využít kromě předchozích dvou prostředků můžete také hašené vápno. Po úklidu a dezinfekci kurníku smícháte vápno s vodou a štětcem jím vymalujete celý kurník. Než do kurníku opět pustíte slepice, musí kurník vyschnout, což trvá asi týden.Jak často byste měli kurník pro slepice čistit Doporučuje se čistit kurník minimálně jednou týdně.
K dezinfekci vody se používá chlorace vody za použití dávkovacího čerpadla nebo dezinfekce vody UV zářením pomocí UV lamp. Těmito způsoby dosáhneme likvidace bakterií, které se dělí na Koliformní bakterie, Enterokoky (fekální streptokoky), Psychrofilní bakterie a Mezofilní bakterie (kultivované mikroorganismy).
Kolik octu do vody pro slepice : Dávkování se doporučuje 1 čajová lžička na litr vody. Vodu s octem nelijte do kovových pítek, protože by vám zkorodovaly.
Co nedávat slepicím : Nikdy jim nedávejte citrusy a rebarboru a nevhodná jsou také zelená rajčata a cibule. Určitě byste neměli slepicím dávat určité potraviny, například smažená a jiná mastná jídla a také nic kořeněného. Pozor také na tvrdé slupky, třeba dýni ani některé melouny slepice neproklovne, pokud nejsou nakrájené na malé kousky.
Co funguje na čmelíky
Čmelíky lze vypudit i obyčejným dřevěným popelem. Studeným popelem posypte slepici po celém těle. Nevynechejte ani hlavu, ale pochopitelně zde buďte opatrnější. Posypání slepic popelem je třeba provádět vícekrát denně po dobu několika dní, než čmelíci zcela zmizí.
Čmelík kuří, neboli muňka je drobný pavoukovitý parazit o velikosti okolo 0,5 mm. Jeho barva je šedá až červená, v závislosti na objemu nasáté krve. Čmelíci se na první pohled podobají klíštěti a také se jako klíště chovají – přisají se na slepice a začnou pít jejich krev.Nepodávejte slepicím zejména tyto potraviny: avokádo, rebarboru, slupky z citrusů, pór, cibuli, lilky, nezralá rajčata, zelené nebo syrové brambory, chemicky ošetřenou zeleň, slané pečivo a jiné solené pochutiny, nevařenou rýži a fazole, nakládané okurky, čokoládu nebo sladkosti.
Čím se nesmí krmit slepice : Slepice nesmí dostávat nic plesnivého, alkohol, kávu, čokoládu, nevařené nebo zelené brambory, avokádo, rebarboru, slupky citrusů, cibuli, pórek, lilek, nezralé rajče. Na plíseň dávejte pozor i při skladování krmiva, kupujte přiměřené množství slepičího krmení a skladujte ho v suchu a chladu.