Antwort Co kdyz Neodchazi Ocistky? Weitere Antworten – Jak dlouho po porodu odchazeji Ocistky
Samozřejmě se také mění děloha (v období porodu má přibližně 1 kg, ale na konci šestinedělí už bude mít jen asi 80 g) a odchází očistky. Úplné zotavení může trvat až půl roku.Fyziologicky jsou v prvních hodinách a dnech po porodu sytě červené barvy, jsou to lochia rubra a obsahují převážně krev. Po třech až čtyřech dnech většinou krve v očistcích ubývá, a naopak přibývá tkáňového moku. Očistky se mění na lochia fusca nahnědlé barvy.Po porodu je nutné, aby nejen miminko bylo stále v čisté plence, ale i maminky musí věnovat zvýšenou pozornost péči o své intimní partie. Ihned po porodu se dostaví tzv. očistky, které mohou trvat až šest týdnů, tedy období celého šestinedělí.
Proč jsou Očistky infekční : Zavinování dělohy nastává již za hodinu po porodu a trvá asi 2 týdny. Drobné zbytky placenty společně s cévními tromby odcházejí z dělohy jako očistky (lochia) – očistky mohou být infekční.
Jak mohou vypadat Ocistky
Odchod očistků – lochií
Po porodu se děloha začíná tzv. čistit a odchází očistky (krev, děložní sliznice, sekret z hrdla, pochvy). Očistky jsou nejintenzivnější zpravidla 3-4 dny po porodu, kdy mají sytě červenou barvu. Mezi 4-7 dnem po porodu mají nahnědlou barvu a postupně jsou žluté až bílé (hlenovité).
Kdy se vstřebají stehy po porodu : K vypadnutí stehů dochází podle použitého šicího materiálu zhruba do dvou týdnů od porodu. Může se stát, že žena v oblasti, kde proběhlo šití, cítí napínání nebo štípání.
Očistky jsou nejintenzivnější zpravidla 3-4 dny po porodu, kdy mají sytě červenou barvu. Mezi 4-7 dnem po porodu mají nahnědlou barvu a postupně jsou žluté až bílé (hlenovité). Intenzita krvácení je individuální avšak pokud z pochvy odchází “kusy” srážené krve – koagula, měla byste vždy informovat lékaře.
První menstruace se může dostavit také kdykoli v průběhu kojení nebo až 6 týdnů po skončení kojení. Krvácení je obvykle jiné, než byla žena zvyklá před porodem, může být výrazně silnější, ale i slabší. Bolesti v podbřišku mohou být také silnější nebo naopak vůbec žádné.
Co se nesmí v šestinedělí
V šestinedělí je důležité dbát především na dostatečnou hygienu. Je doporučené časté sprchování, ideálně po každém použití WC, koupání by se mělo vynechat úplně. Používání a pravidelná výměna porodnických či klasických hygienických vložek jsou rovněž nezbytností. Je však nutné dodržovat i hygienu duševní.Očistky jsou nejintenzivnější zpravidla 3-4 dny po porodu, kdy mají sytě červenou barvu. Mezi 4-7 dnem po porodu mají nahnědlou barvu a postupně jsou žluté až bílé (hlenovité). Intenzita krvácení je individuální avšak pokud z pochvy odchází “kusy” srážené krve – koagula, měla byste vždy informovat lékaře.Fáze očistků
První dny po porodu, zhruba týden, jsou očistky poměrně mohutné, sytě krvavé, objevují se v nich krevní sraženiny a zbytky tkání. V následující fázi již krev není čerstvá, má nahnědlou barvu, stále se mohou objevovat sraženiny a výtok krve je méně plynulý.
Očistky jsou nejintenzivnější zpravidla 3-4 dny po porodu, kdy mají sytě červenou barvu. Mezi 4-7 dnem po porodu mají nahnědlou barvu a postupně jsou žluté až bílé (hlenovité). Intenzita krvácení je individuální avšak pokud z pochvy odchází “kusy” srážené krve – koagula, měla byste vždy informovat lékaře.
Jak často měnit vložky po porodu : Vložky (porodnické bez fólie) mají být měněny často, ne až když jsou prosáklé. V prvních dnech po porodu se doporučuje si měnit vložky minimálně 1x za dvě hodiny. Genitál by měl co nejvíce „větrat“. Spodní prádlo má být především vzdušné (síťované kalhotky).
Jak se zmeni pochva po porodu : Změny pochvy, vulvy a pánevního dna
Do tří týdnů je relativně ve stejné podobě jako před těhotenstvím, jen je méně pružná, má vyhlazené slizniční řasy, stěny pochvy se sníží a vulva zeje.
Co se nesmí dělat v šestinedělí
V šestinedělí je důležité dbát především na dostatečnou hygienu. Je doporučené časté sprchování, ideálně po každém použití WC, koupání by se mělo vynechat úplně. Používání a pravidelná výměna porodnických či klasických hygienických vložek jsou rovněž nezbytností. Je však nutné dodržovat i hygienu duševní.
Slabá menstruace trvá zhruba 2 – 3 dny, během kterých nepotřebujete velkou zásobu menstruačních pomůcek. Přes den si vystačíte jen s pár kousky. Pokud vás slabá menstruace provází celý život, nemusíte se znepokojovat. Jestli vás ale překvapí nečekaně a nevrátí se k normálu během pár měsíců, zvažte návštěvu gynekologa.Šestinedělí (puerperium) je období bezprostředně po porodu dítěte. Trvá přibližně šest týdnů. Je to období sžívání s miminkem a zvykání si na roli rodičů, pro miminko je to období zvykání si na svět.
Jak poznat konec šestinedělí : Postupně se navrací její pružnost a ustupuje otok. Kvůli poklesu hladin ženských hormonů estrogenů někdy maminky po porodu trápí vaginální suchost. Sliznice pochvy a poševní prostředí by mělo být zcela zregenerováno na konci šestinedělí.