Antwort Co jsou syntetické polymery? Weitere Antworten – Co patří mezi polymery
Typickými představiteli jsou polyethylen (PE), polypropylen (PP), polystyren (PS), polyvinylchlorid (PVC), polymethyl-methakrylát (PMMA), polyoxymethylen (POM) apod.Polymer je makromolekula sestavená z molekul jednoho nebo více druhů atomů nebo skupin spojených navzájem v tak velkém počtu, že řada fyzikálních a chemických vlastností této látky se nezmění přidáním nebo odebráním jedné nebo několika konstitučních jednotek.Polykondenzace byla pro výrobu poprvé použita v roce 1909, kdy byl kondenzací fenolu s formaldehydem vyroben polymer, který dnes známe pod názvem bakelit. Dnes se polykondenzací vyrábějí polyamidy (nylon, silon), polyestery (tesil), polykarbonáty (makrolon), polyfenoly (bakelit), polyimidy (kapton) nebo silikony.
Co se vyrabi polymeraci : Polymerizace (též polymerace) je chemická reakce, při které z malých molekul (monomerů) vznikají vysokomolekulární látky (polymery). Dělí se podle mechanismu na polymerizaci radikálovou, iontovou, polyinzerci, polykondenzaci a polyadici. Podle způsobu provedení se dělí např. na blokovou, roztokovou, suspenzní, emulzní.
Co je synteticky polymer
Syntetické polymery (obecně a nevhodně – umělé hmoty) jsou makromolekulární většinou organické sloučeniny, složené z různě složitých obřích molekul – makromolekul. Základem jsou dlouhé řetězce atomů uhlíku a vodíku, na které mohou být vázány další prvky (chlór, fluor,kyslík,dusík).
Jaké jsou druhy plastů : Mezi nejběžnější plasty z tohoto hlediska patří:
- polyolefiny. polyethylen (PE) polypropylen (PP)
- vinylové plasty. polyvinylchlorid (PVC) polystyren (PS)
- polymetylmetakrylát (PMMA)
- polyamidy (PA)
- polyestery (PES) polyethylentereftalát (PET)
- polyuretany.
- fenoplasty.
- aminoplasty.
Polymer – makromolekulární látka přírodního nebo syntetického původu vytvořená mnohonásobným opakováním malých molekul monomerů vázaných mezi sebou. Monomer – výchozí nízkomolekulární látka pro výrobu polymeru. Homopolymer – polymer, jehož makromolekuly jsou tvořeny z monomerů jednoho druhu.
Polyadice je reakce, při které reagují dva různé monomery s různými funkčními skupinami. Jeden monomer musí obsahovat proton (vodík), který se uvolňuje ze své funkční skupiny (například -OH). Tento uvolněný proton se přesune na druhý monomer a tím dojde ke spojení obou monomerů. Tento děj se neustále opakuje.
Co je to polymerační stupeň
Polymerační stupeň – udává velikost makromolekuly a vyjadřuje počet strukturních jednotek zabudovaných v makromolekule.Syntetika je vlákno vytvořené z umělých (nepřírodních) materiálů. Většinou se používá polyamid nebo polyester. Tyto materiály mají své výhody i nevýhody oproti přírodním materiálům. Většina syntetických vláken se vyrábí tak, že se vytvoří tekutina a ta se „prostříkne“ skrz síto a následně zatuhne.Mezi biologické polymery patří proteiny, nukleové kyseliny a polysacharidy. Syntéza biologických polymerů vyžaduje přísun energie.
Základní dělení plastů: Plasty se většinou dělí podle svých mechanických vlastností a chování při zahřívání na termoplasty, duroplasty a elastomery.
Jak rozpoznat druhy plastů : Zkoušky pro základní identifikaci plastů slouží pro rychlé orientační odlišení druhu polymeru. Kombinací těchto orientačních zkoušek lze na základě vnějších vlastností (tvrdost, rozpustnost, chování v plameni atd.) poměrně snadno a rychle identifikovat základní polymery.
Co je to Polyreakce : Polyadice je chemické propojení jednoduchých chemických spojení (=Monomery) pomocí reakce mezi funkčními skupinami k polymerním molekulám (=Makromolekuly). V protikladu k Polymerzaci nejsou monomery uspořádány podle C=C-zdvojení, nýbrž spojeny vodíkem (H).
Co to je polymerní
Polymerní materiál je materiál složený zcela nebo převážně z polymerů, tedy organických látek o vysoké molární hmotnosti. Použité polymery mohou být syntetické, ale i přírodní (např. polysacharidy nebo bílkoviny (proteiny).
Syntetické peří jsou lehká polyesterová vlákna potažená tenkou vrstvou silikonu. Oblečení z tohoto typu výplní neztrácejí izolační vlastnosti dokonce i po kontaktu s vlhkostí, a také rychleji vysychá.Syntetismus je termín používaný postimpresionistickými malíři v 80. a 90. letech 19. století, aby rozlišili vlastní díla od děl impresionistů.
Co je to syntéza bílkovin : Syntéza bílkovin (proteosyntéza) je složitý proces, který se v mnohém odlišuje od syntézy sacharidů a lipidů. Hlavní rozdíl je v tom, že informace o stavbě proteinů lidského těla jsou v buňce uloženy v jádru ve struktuře DNA a do struktury proteinu se tato informace musí „přepsat“ a „přeložit“.