Antwort Co jsou DNA? Weitere Antworten – Co je to DNA
Deoxyribonukleová kyselina, běžně označovaná DNA (z anglického deoxyribonucleic acid, česky zřídka i DNK), je nukleová kyselina, nositelka genetické informace všech organismů s výjimkou některých nebuněčných, u nichž hraje tuto úlohu RNA (např. RNA viry).Při výskytu dnavého záchvatu se podávají protizánětlivé léky, které pomohou redukovat otok a bolest. Mezi tradičně používané léky na dnu stále ještě patří kolchicin získávaný z prudce jedovaté byliny ocún jesenní, je však vhodné jej užít co nejdříve po vypuknutí dnavého záchvatu.Existují dva typy nukleových kyselin (NA, z anglických slov nucleic acid): deoxyribonukleová (DNA) a ribonukleová (RNA). DNA je lokalizována v buněčném jádře, RNA v cytoplasmě.
Co boli při dně : Jak se pozná dna
Projeví se jako silná bolest v oblasti kloubů nebo šlach. Nejčastěji postihuje palec u nohy, vzniká ale i na jiných místech například na rukou. Bolest je spojená s otokem, místo bývá začervenalé, kůže napnutá a někdy příznaky provází i zvýšená teplota.
Jak vzniká DNA
Dna, lidově pakostnice, označovaná také jako nemoc králů vzniká v důsledku zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi (hyperurikemie) a postihuje 1-2 % dospělých. Kyselina močová se může při vyšších koncentracích srážet a tvořit krystaly, které se ukládají nejčastěji v okolí kloubů a šlach (dnavá artritida) či v ledvinách.
Jak vznikla DNA : Dna vzniká zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi (hyperurikemie) a hromaděním jejích krystalů v organismu.
Léčba dny. Při akutní dnavém záchvatu se užívají léky proti bolesti a zánětu kloubů, tzv. nesteroidní antiflogistika, a to v poměrně vysokých, protizánětlivých, dávkách. K tomu často lékař předepíše i lék kolchicin, který snižuje tvorbu krystalů kyseliny močové a zmírňuje zánětlivou reakci na tyto krystalky ve tkáních.
Ribonukleová kyselina neboli RNA (zkratka pochází z anglického názvu ribonucleic acid) je jedním ze dvou typů nukleových kyselin. RNA hraje velmi významnou roli v růstu a rozmnožování všech buněčných organismů, tedy i člověka (viz proteosyntéza). Kromě toho je nositelkou genetické informace u mnoha virů.
Co tvoří RNA
RNA se, podobně jako DNA, skládá ze stavebních kamenů, kterým se říká nukleotidy. Ty jsou tvořeny vždy jednou ze čtyř základních bází (u RNA jsou to adenin, uracil, guanin a cytosin, viz obr. 1b), cukrem ribózou a fosfátovou skupinou. Nukleotidy se v RNA řadí za sebou a tvoří lineární řetězec.Dieta při dně spočívá ve vyloučení z jídelníčku potravin s vysokým obsahem purinů – sloučenin, které se dále metabolizují na kyselinu močovou. Zakázány jsou mimo jiné: uzené a tučné ryby, vepřové maso, zvěřina, luštěniny, přírodní káva a čokoláda.DNA je dvouřetězcová nukleová kyselina, která je nositelkou dědičnosti u buněčných organismů. Nacházíme ji v jádře eukaryotických buněk, případně v cytoplasmě prokaryot. Je v ní kódována veškerá informace nutná pro růst a přežití organismu.
Objevují se náhlé silné noční a ranní bolesti kloubů, nejčastěji u palce u nohy (kořenový kloub palce), ale i rukou, kotníků, kolenou. Kloub je zarudlý, oteklý a citlivý na dotek. Pokožka na něm je lesklá a napnutá. Po několika dnech až týdnech bolest i otok ustoupí, ale nemoc zůstává.
Kde se tvori DNA : DNA je dvouřetězcová nukleová kyselina, která je nositelkou dědičnosti u buněčných organismů. Nacházíme ji v jádře eukaryotických buněk, případně v cytoplasmě prokaryot. Je v ní kódována veškerá informace nutná pro růst a přežití organismu.
Kdo vymyslel DNA : Legendární objev dvoušroubovice DNA, který James Watson a Francis Crick navrhli v r. 1953, začal moderní fázi vývoje biologie a biochemie.
Jak je nebezpečná dna
Nejnebezpečnější ale je, když se krystalky kyseliny vysrážejí v ledvinách, kde pak postupně vytvoří kameny. Ty mohou snadno vyvolat ledvinovou koliku, tedy záchvat prudkých křečovitých bolestí. Navíc dokážou ledviny i poškodit. Na akutní zánět kloubů dostane pacient protizánětlivé léky.
Není-li záchvat léčen, trvá 5-10 dnů, pak potíže postupně odeznívají. Mezi celkové příznaky dnavého záchvatu patří nadýmání, nevolnost, podrážděnost, pachuť v ústech, bolesti ve svalech, polyurie, někdy i zvýšená teplota.Hlavní rozdíl mezi DNA a RNA je hydroxylová skupina (OH) na 2' uhlíku ribózy v RNA, která v nukleotidech tvoří cích DNA chybí. Jak uvidíme později, tato 2'OH skupina hraje důležitou roli v che mických reakcích, kterých se RNA účastní. RNA molekuly také zaujímají daleko různorodější tvary než DNA.
Co dělá RNA : RNA má v těle řadu funkcí, z nichž hlavní je zajištění překladu genetického kódu, tedy převod informace z DNA do struktury proteinů. Oblast DNA nesoucí gen je nejprve přepsána (procesem transkripce) do mediátorové RNA. Ta je následně přeložena (procesem translace) do proteinů tvořených řetězcem aminokyselin.