Antwort Co je výplatní lístek? Weitere Antworten – Jak funguje výplatní páska
Výplatní páska obsahuje podrobné informace o vaší mzdě, výši jednotlivých odvodů a dani ze mzdy. Samozřejmě nás nejvíce zajímá, kolik peněz nám přijde na účet, ale pokud si pozorně přečtete výplatní pásku, zjistíte, že váš zaměstnavatel vám za vaši práci zaplatí téměř dvojnásobek.Na pásce musíte uvádět:
- identifikační údaje zaměstnance (např. jméno, pracovní poměr, osobní číslo),
- jednotlivé složky mzdy (např. čistá mzda, hrubá mzda),
- kolik zaplatí na dani z příjmu,
- jakou částku odvede na sociálním a zdravotním pojištění
- nebo kolik mu zbývá dovolené.
Co je výplatní páska a co na ní najdete Jako zaměstnanec platíte daně a odvody na sociální i zdravotní pojištění. Zároveň vám ale na sociální a zdravotní přispívá i váš zaměstnavatel. Ze mzdy se proto vypočítává právě daň z příjmů, odvody a také základy pro nemocenskou nebo náhradu dovolené.
Jak poslat výplatní pásku : Podmínkou pro odeslání výplatní pásky e-mailem je uvedení e-mailové adresy do pole E-mail v agendě Personalistika. Pokud požadujete chránění e-mailu heslem, vyplňte také pole Heslo. Heslo může obsahovat maximálně 12 alfanumerických znaků bez diakritiky. Po vystavení mezd zvolte tiskovou sestavu Výplatní páska.
Co to je výplatní lístek
Výplatní páska neboli výplatnice je písemný doklad, který zaměstnavatel vydává zaměstnanci při vyúčtování mzdy. Obsahuje údaje o jednotlivých složkách mzdy či platu a uvádí případné srážky nebo odvody.
Kdy má přijít výplatní páska : Nejpozději byste měli výplatní pásku obdržet do konce měsíce následujícího po měsíci, za který je mzda vyplácena. Výplatní páska není jen potvrzením o mzdě a odvodech, ale i důležitým dokumentem při výpočtu důchodu.
Mzda nebo plat se vyplácí na pracovišti a v pracovní době, pokud zákoník práce nestanoví jinak. Lze dohodnout i jinou dobu a jiné místo výplaty. Pokud se zaměstnanec nemůže dostavit k výplatě mzdy nebo platu, je zaměstnavatel povinen mu zaslat mzdu nebo plat nejpozději v pravidelném termínu výplaty, popř.
Nejpozději byste měli výplatní pásku obdržet do konce měsíce následujícího po měsíci, za který je mzda vyplácena.
Co je to výplatní listina
„výplatní pásku“ ukládá zaměstnavateli §142 odst. 5 zákoníku práce, který říká: „Při měsíčním vyúčtování mzdy nebo platu je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci písemný doklad obsahující údaje o jednotlivých složkách mzdy nebo platu a o provedených srážkách.Nejpozději byste měli výplatní pásku obdržet do konce měsíce následujícího po měsíci, za který je mzda vyplácena. Výplatní páska není jen potvrzením o mzdě a odvodech, ale i důležitým dokumentem při výpočtu důchodu.3 Splatnost mzdy nebo platu a výplata mzdy nebo platu (§ 141 až 143) Mzda nebo plat jsou splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo na některou jejich složku.
Za každého zaměstnance dostává stát dvojí odvod za zdravotní a dvojí za sociální pojištění. Z hrubé mzdy zaměstnance se strhává 4,5 % na zdravotní a 6,5 % na sociální pojištění. Kromě těchto peněz zaměstnavatel ještě nadto platí 24,8 % zaměstnancovy hrubé mzdy na sociální pojištění a 9 % na zdravotní pojištění.
Jak se vyplácí výplata : Mzda (plat) je splatná po vykonání práce měsíčně ve výplatním termínu, kterým je . den následujícího kalendářního měsíce po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu (plat). Zaměstnavatel a zaměstnanec se dohodli, že mzda (plat) bude vyplácena bezhotovostně, a to převodem na účet zaměstnance č. ú.
Co to je částka k výplatě : částka k výplatě = čistá mzda – srážky ostatní + nemocenská • srážky ostatní: např. exekuce, výživné, splátky úvěrů, pojištění…
Jak nežít od výplaty k výplatě
5 rad, jak přestat žít od výplaty k výplatě.
- Mějte o svých výdajích přehled. Máte představu, kolik měsíčně utratíte za dopravu, za jídlo a pití, za zábavu, za cigarety
- Hledejte úspory. Žádná úspora není malá.
- Omezte nákupy jídla.
- Odložte útraty, které nejsou nezbytné
- Plaťte to podstatné
Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.V České republice činí základní daňová sazba daně z příjmů fyzických osob 15 %, pro část příjmů nad 48násobek průměrné hrubé mzdy se uplatňuje zvýšená 23% sazba. Daň z příjmů právnických osob je 19 %.
Kolik je 35000 hrubého : V případě hrubé mzdy 35 000 Kč jsou náklady zaměstnavatele 11 830 Kč (35 000 × 9 % + 35 000 × 24,8 %), které připočteme k hrubé mzdě. Tím získáme superhrubou mzdu ve výši 46 900 Kč, ze které se pak vypočte 15% záloha na daň z příjmů.