Antwort Co je vánoční betlém? Weitere Antworten – Co to je betlém
Bajt Lahm, doslova „dům masa“, hebrejsky בית לחם, Bejt Lechem, doslova „dům chleba“, řecky Βηθλεέμ, Bēthleém, latinsky Bethleem) je významné křesťanské poutní místo a město v centrální části Palestiny, na Západním břehu Jordánu, nacházející se přibližně 8 kilometrů jižně od Jeruzaléma.Najdeme tak Ježíška vždy v salaši, ale její okolí se mnohdy různí. Jeden velmi zajímavý betlém jsme vám nedávno přinesli ZDE. Základem betlému je vždy ústřední trojice – Ježíšek, Panna Maria a svatý Josef ve chlévě, kde pečují o svého novorozeného. Nechybí také domácí zvířata, orientální Tři králové a pastýři.U nás se většinou betlémy v domácnostech staví na konci adventu, 6. ledna se zase k zástupu směřujícímu do Betléma přidávají figurky tří králů / mudrců vedených hvězdou k Betlému a na Hromnice 2. února se betlémy uklízí.
Jak vypadal betlém : Betlém je rozdělen na staré město a předměstí – to jsou betonové paneláky. Ve starém městě je pár středověkých domů a na náměstí stojí vánoční stromek. Vypadá trochu nepatřičně, protože Izrael je jinak prakticky bez stromů.
Jak vznikl betlém
Historie betlémů
Prvá připomínka betléma pochází z r. 1223, kdy sv. František z Assisi obdržel při odchodu z Říma svolení od papeže připomenout si Vánoce netradičním způsobem. Nedaleko Greccia přetvořil skalní jeskyni na kapli, nechal tam postavit žlab naplněný slámou, přivést vola a osla.
Kdo se narodil v Betlémě : Ježíšovo narození je doloženo v biblických evangeliích Lukáše a Matouše. Obě zprávy se shodují v tom, že se Ježíš narodil v judském Betlémě, že jeho matka Maria byla zasnoubena s mužem jménem Josef, který pocházel z rodu krále Davida a nebyl jeho biologickým otcem, a že jeho narození bylo způsobeno božím zásahem.
Protože to dělají všichni, tedy většina Vánoce neslaví také muslimové, buddhisté, hinduisté a zástupci dalších náboženských proudů, které křesťanství přinejmenším nerozumí. Opět však často ti nejzarputilejší z věřících, protože některé obchodní vánoční zvyky doslova pohltily celý svět.
Historie betlémů
Prvá připomínka betléma pochází z r. 1223, kdy sv. František z Assisi obdržel při odchodu z Říma svolení od papeže připomenout si Vánoce netradičním způsobem. Nedaleko Greccia přetvořil skalní jeskyni na kapli, nechal tam postavit žlab naplněný slámou, přivést vola a osla.
Proč se Ježíšek narodil v Betlémě
Jestliže se Ježíš narodil v Betlémě, pak v tom byl Boží záměr. Je tím předznamenáno Ježíšovo poslání i úkol. Betlém jako místo narození nám říká, co smíme od Ježíše čekat.Porodí syna a dáš mu jméno Ježíš; neboť on vysvobodí lid z jeho hříchů." Když se Josef probudil, vzal Marii k sobě. Při sčítání lidu za císaře Augusta musel i s Marií jít do Města Betléma, odkud pocházel jeho rod, aby se tam dal zapsat. V Betlémě se Marii narodil syn Ježíš.Jestliže se Boží syn narodil v Betlémě, pak to znamená, že se Bůh neusadil na žádném pevném místě. Není třeba ho hledat ve výšinách ani v hlubinách. Bůh není nedosažitelný ani nepřístupný. Narozením v Betlémě se Bůh vzdal své tajemnosti a vydal se spolu s námi na cestu.
Vánoce vycházejí z uctívání boha slunce (slunovrat). Proto tento – a mnohé další náboženské svátky – Svědkové Jehovovi neslaví. Neslaví svátky – jediným svátkem, který Svědkové Jehovovi během roku slaví, je tzv. „Památná slavnost“ na připomínku poslední večeře Ježíše Krista a jeho apoštolů.
Kdo vymyslel Vánoce : První Vánoce slavili v Římě
Historicky je za vznik Vánoc možné považovat období na přelomu třetího a čtvrtého století, protože první zmínky jsou v řeckém kalendáři Furia Dionysia Philocata z roku 354. kalendář ale vznikal mnohem dříve, a tak je možné usuzovat, že první Vánoce se v Římě slavily kolem roku 330.
Jak dlouho byl Ježíš na kříži : Podle evangelií zemřel Ježíš na kříži ve tři hodiny odpoledne. Přibližně v tento čas se proto scházejí věřící ke zvláštní bohoslužbě. Asi čtyřicet států uznává Velký pátek jako den pracovního klidu. V Česku se o totéž zatím neúspěšně snaží senátoři.
Kdo všechno přišel do Betléma
Tři králové, oděni v těch nejdražších látkách, přijíždějí do Betléma. S očima upřenýma na hvězdu, která je do města dovedla, sesedají z koní před chlévem. V něm nacházejí v jeslích ležícího kojence, kolem jeho rodiče, osla a krávu. Dítěti pak složí k nohám dary – zlato, kadidlo a myrhu.
Ježíš (asi mezi 7 a 1 př. n. l. Betlém – asi mezi 30 a 33 n. l. Jeruzalém), známý také jako Ježíš Nazaretský či Ježíš z Nazareta, byl židovský pocestný kazatel, zakladatel křesťanství. Hlásal brzký příchod Božího království, vyzýval k obrácení či pokání a byl popraven kvůli svým názorům.“Tchajwanci Vánoce neslaví. Jsou to většinou buddhisté nebo taoisté.
V jaké zemi se neslaví Vánoce : Kolem rozsvíceného stromečku si nezahopsáte ani v Saúdské Arábii a v Tádžikistánu. V něm si dokonce neškrtne ani (za Sovětského svazu všudypřítomný) ruský Děda Mráz a děti si v tamních školách nesmějí na Vánoce ani dávat dárečky. Naopak třeba v Dubaji nebo v Kataru jsou obchoďáky vánočně vyzdobené.