Antwort Co je to zvukový izolant? Weitere Antworten – Co je zvukovy izolant
Zvuková izolace je schopnost stavebního materiálu nebo konstrukce omezit šíření zvuku do dalších vrstev. Lze jej vyjádřit jako rozdíl mezi hlukem zaznamenaným v místnosti zvané „zdroj“ a šumem zaznamenaným v sousední místnosti zvané „přijímač“.Akustické hedvábí a bavlna
Patří mezi nejuniverzálnější materiály pohlcující zvuk. Oba jsou schopni díky svému speciálnímu navržení absorbovat zvuky značné intenzity. Základní materiály slouží nejen pro přímou izolaci stěn, ale také pro výrobu různých izolačních panelů a tlumičů zvuku.Ideální jsou pro to lisované desky z polyuretanových pěnových kousků, které vložíme mezi podlahovou konstrukci – prkna nebo OSB desky – a povrchovou podlahovou krytinu – parkety, dřevěné palubky, plovoucí podlaha apod. Tak se úspěšně oddělí pohyb nášlapu od napjatého pohybu a vrzání nosné konstrukce.
Jak zvukové izolovat strop : Ideálním materiálem pro izolaci stropů jsou lisované akustické izolační desky z mnoha malých fragmentů polyuretanové pěny. Tento materiál má několik vlastností, které se pro stropní izolace výborně hodí. Zaprvé, akustické izolační desky mají fragmentární vnitřní strukturu.
Jak zvukové izolovat dveře
Nejlepším ze způsobů, jak utěsnit dveře proti hluku, je použití akustické desky a potahové látky na ní – ta nejenže pomůže s ještě efektivnější zvukovou izolací, ale zároveň dodá odhlučněným dveřím na estetičnosti. Primárně se snažte desku nainstalovat na stranu dveří, z níž se zvuky šíří.
Co nejlépe tlumí zvuk : Základním tlumicím materiálem je akustická tlumící pěna. Akustická (nebo chcete-li tlumicí) pěna je polyuretanová hmota, která je specifická svým tvarem a vnitřní strukturou. Obě tyto vlastnosti se totiž významně podílejí na akustické izolaci.
K odhlučnění jsou nejvhodnější akustické lisované desky. Jedná se o materiál z polyuretanové drti o gramáži 180 kg/m3, který je sice poměrně těžký, snadno ho ale pomocí našeho lepidla přilepíte i na strop.
Akustické desky aplikujete přímo na stěnu, pomocí lepidla – a na ně můžete, z estetického hlediska, umístit například sádrokartonové obklady či omítku. V praxi tak striktně omezíte zvýšený hluk, kterým byste mohli ostatní rušit – tj. hlasitá TV, repro, hra na nástroje, zvonící telefony apod.
Jak izolovat vstupni dveře
Stačí si pořídit koženku odpovídajícího rozměru, lepidlo, hmotu na výplň, kterou může být například molitan nebo izolační vata, a samozřejmě také sponkovačku. Na dveře nalepíte několik centimetrů silnou vrstvu výplňové hmoty, přes ni natáhnete koženku. A tu sponkami upevníte ke dveřím.Odhlučnění místnosti není nijak složitá záležitost. Řeší se nejčastěji instalací sádrokartonové předstěny, kdy se akustické SDK desky lepí z jedné strany na stávající stěnu. Odhlučnění stěn se tedy časem i přípravou vyrovná malování.Vhodným řešením je instalace akustického podhledu. Ten by měl být zavěšen tak, aby zvuk neprocházel přes kotvení podhledu. Toto řešení je vhodné kombinovat s odhlučněním stěn, protože tudy prochází 20-50 % hluku. První možnost představují speciální těžké lisované akustické desky.
Je potřeba instalovat pod vchodové dveře tepelně izolační podkladový profil, který je od spodního rámu až k hydroizolaci. Tento profil musí být dostatečně pevný a tepelně izolovaný, lze použít např: PURENITOVÝ podkladní profil. Purenit – je vyroben z tvrzené polyuretanové pěny na bázi PU.
Jak nejlepe odhlučnit zkušebnu : Pokud máte zkušebnu ve sklepě či garáži a pod vaší podlahou je již jen rodná hrouda, máte z větší části vyhráno a k izolaci postačí i pouhý koberec, případně několik… Pokud ovšem máte smůlu a podlahu odhlučnit potřebujete, tak nejspolehlivějším řešením je tzv. dvojitá podlaha.
Jak izolovat vchodové dveře : Stačí si pořídit koženku odpovídajícího rozměru, lepidlo, hmotu na výplň, kterou může být například molitan nebo izolační vata, a samozřejmě také sponkovačku. Na dveře nalepíte několik centimetrů silnou vrstvu výplňové hmoty, přes ni natáhnete koženku. A tu sponkami upevníte ke dveřím.
Co místo Purenitu
Obvyklým řešením izolace podkladu vstupních dveří, posuvných dveří a francouzských dveří bývala takzvaná „podezdívka“. Ta byla vytvořena z lehce upravitelných plynosilikátových tvárnic jakými jsou například YTONG, QPOR, PORFIX, a jiné. Výhodou této podezdívky je její rychlá příprava a snadná upravitelnost.
Abychom upravili akustické vlastnosti vnitřních prostorů, musíme si především poradit právě s odrazy. Nejlepší proto je, rozbít jednolitost stěn i materiálů. Nejpraktičtějším a nejčastěji užívaným řešením jsou akustické polyuretanové pěny. Tento tlumící materiál má mnoho praktických vlastností a svou roli plní výborně.Odhlučnění zdí
Postavit ke zdem nábytek, který od hluku taky trochu odpomůže, je další, leč ne zcela ideální možnost. Nejčastěji volenou variantou je stavba sádrokartonové příčky zhruba 5-10 cm od zdí a vyplnění vzniklého prostoru minerální vatou.
Co se dává pod dveře : Je potřeba instalovat pod vchodové dveře tepelně izolační podkladový profil, který je od spodního rámu až k hydroizolaci. Tento profil musí být dostatečně pevný a tepelně izolovaný, lze použít např: PURENITOVÝ podkladní profil. Purenit – je vyroben z tvrzené polyuretanové pěny na bázi PU.