Antwort Co je to viď Dokonavý? Weitere Antworten – Jak poznat viď Dokonavý
Snadno vid poznáte, pokud si sloveso řeknete ve správném infinitivu a před něj vložíte sloveso bude (budu). Pokud to lze říct je sloveso NEDOKONAVÉ. Pokud to nelze říct, jde o sloveso DOKONAVÉ.Slovesa dokonavá vyjadřují děj, který už byl ukončen nebo ukončen bude. To znamená, že se jedná o děj nějakým způsobem časově ohraničený. Například můžu říci Petr napsal dopis. Sloveso dopsal vyjadřuje, že proces psaní je ukončen, už netrvá a bylo dosaženo cíle, kvůli kterému pisatel vůbec s činností začínal.Dokonavá slovesa mají tvary, které vyjadřují minulý nebo budoucí čas (přišel, přijde). Pomůckou může být slovo jednou: Jednou přišel, jednou přijde. Vid nedokonavý vyjadřuje probíhající nebo neukončený děj. Nedokonavá slovesa mají tvary času přítomného, minulého i budoucího (píše, psal, bude psát).
Jak se tvori Vidove dvojice : Vidové dvojice se tvoří pomocí předpon a přípon. Ze slovesa s videm nedokonavým lze tedy pomocí předpony vytvořit sloveso s videm dokonavým.
Co to je vid
Vid (aspekt) je mluvnická kategorie slovesa, která postihuje vztah k plynutí času. Lze vymezit dvě takové základní skupiny: ukončenost (perfektivum) vs. neukončenost (imperfektivum)
Jaké jsou slovesa : Slovesa jsou ohebný slovní druh, který vyjadřuje činnost, stav, děj nebo změnu stavu. Sloveso je ve většině případů ve větě přísudkem. Slovesa lze časovat, což znamená, že mění svůj tvar podle času, v němž se děj odehrává. Příklady sloves: běžet, myslet, dělat, skákat, koupit, vyhodit, rozhodnout.
Slovesa jsou ohebný slovní druh, který vyjadřuje činnost, stav, děj nebo změnu stavu. Sloveso je ve většině případů ve větě přísudkem. Slovesa lze časovat, což znamená, že mění svůj tvar podle času, v němž se děj odehrává. Příklady sloves: běžet, myslet, dělat, skákat, koupit, vyhodit, rozhodnout.
OSOBA
číslo jednotné | číslo množné | |
---|---|---|
1.osoba | JÁ | MY |
2.osoba | TY | VY |
3.osoba | ON, ONA, ONO | ONI, ONY, ONA |
27. 12. 2018
Jaké jsou osoby u sloves
Slovesná osoba
První osoba – já, my. Druhá osoba – ty, vy. Třetí osoba – on, ona, ono, oni, ony, ona.INFINITIV (neurčitek) Neurčitý tvar slovesa nevyjadřující ve své vnitřní struktuře rysy osoby, čísla, způsobu ani času, tvořený z tzv. ↗infinitivního kmene příponou ‑t / ‑ti (hrát ‒ neutrálně / hráti ‒ arch., neutrálně ve slovnících), n.Slovesa jsou slova, která vyjadřují, co osoby, zvířata a věci dělají nebo co se s nimi děje.
- slovesa jsou slova, která vyjadřují děj.
- ptáme se na ně CO DĚLÁ
- příklady: plavala, zpívali, sedím, spí, běháme, uvaříte, zavolejte, zpívala si, hráli jsme, bude pracovat, spletl se, …
Co určujeme u sloves
Sloveso ohýbáme do různých tvarů a říkáme, že jsme někde byli, nebo tam teprve budeme, nebo už jsme. Slovesa ale na rozdíl od jiných ohebných druhů (podstatná jména, přídavná jména, zájmena a číslovky) neskloňujeme, ale časujeme. Změně tvarů tedy neříkáme skloňování, ale časování.
Jak dělíme slovesa : Slovesa dělíme na:
- plnovýznamová – mají samostatný věcný význam: akční (činnostní) – vyjadřují činnost, vycházející od nějakého činitele:
- pomocná – vyskytují se ve spojení s významovým slovesem: vlastní pomocná slovesa – být, bývat, mít, mívat: byl bych zůstal;
Jak se pozná sloveso : Slovesa jsou slova, která vyjadřují, co osoby, zvířata a věci dělají nebo co se s nimi děje.
- slovesa jsou slova, která vyjadřují děj.
- ptáme se na ně CO DĚLÁ
- příklady: plavala, zpívali, sedím, spí, běháme, uvaříte, zavolejte, zpívala si, hráli jsme, bude pracovat, spletl se, …
Co je prvni osoba
První osoba – já, my. Druhá osoba – ty, vy. Třetí osoba – on, ona, ono, oni, ony, ona.
Pokud jsou ve tvaru určitém (tj. vyjadřují určitou osobu), ptáme se na ně CO KDO DĚLÁ: Pes skáče.Pojem třetí osoba se používá k označení osoby, která není účastníkem určitého právního vztahu. Určitá omezení (limitace) jednatelů (statutárního orgánu) vyskytující se ve společenské smlouvě, která zakomponujete již při zakládání s.r.o. nejsou platná vůči třetím osobám.
Jak poznat čas u sloves : Slovesný čas
- Minulý čas vyjadřuje děje, které se odehrály v minulosti (např. Zavřel okno.).
- Přítomný čas vyjadřuje děj, který probíhá teď (např. Zavírá okno.).
- Budoucí čas vyjadřuje děj, který teprve bude probíhat. (Za chvíli zavře okno.).