Antwort Co je to Slovotvorný rozbor slova? Weitere Antworten – Co je to Slovotvorny rozbor
Slovotvorný rozbor je gramatická analýza slova. Jejím cílem je pochopit, jak dané slovo vzniklo, a to jeho postupným rozložením na slova, která mu předchází. Příklad: cukrárna–cukr, popelář–popel, nabíjecí–nabíjet–nabít atd.Slova se tvoří ze základových slov, přebírají z nich slovotvorný základ (část společná slovu základovému a slovu odvozenému) a odvozují se: a) příponami (les – lesík), b) koncovkami (jezdit – jízda), c) předponami (orat – rozorat) – nemění slovní druh, d) předponou + příponou / předponou + koncovkou (náramek, nábřeží).Jedná se o význam třídy slov s určitým základem, obohaceným příponami a předponami. Ty slovu dávají význam. Slovotvorný význam se řídí jen strukturou slova a význam slova nebývá často totožný s jeho lexikálním významem.
Co je to Slovotvorba : Slovotvorba je nauka o tvoření slov, obohacování slovní zásoby. Popisuje způsoby tvoření slov, slovotvornou stavbu slova a slovotvorné vztahy k jiným slovům.
Co je to rozbor slova
Je to jádro slova, na které se věší předpony a přípony, které zužují nebo upřesňují význam slova (hra, vý-hra, hra-vý, hra-čk-a, vy-hra-n-ý).
Co je to Slovotvorný prostředek : Slovotvorný prostředek – část tvořící nové slovo: konkrétní předpona, přípona nebo koncovka, spojovací vokál nebo jejich kombinace. Kořen – část společná pro všechna příbuzná slova.
Základové slovo – slovo, z něhož bylo nové slovo přímo utvořeno. Slovo, které se stalo motivem, zdrojem nového pojmenování. Slovotvorný základ – část společná slovu základovému a slovu nově utvořenému. Společný pouze pro dvě slova – základové a nově utvořené!
Slovotvorba se zabývá třemi oblastmi jazyka
proces tvoření zcela nových slov, proces reprodukce slov, která již v jazyce existují, utvořenost slov (výsledky slovotvorných procesů).
Jak se tvoří slova
3 způsoby, jak vytvořit slovo:
odvozování zkracování skládáníSlovotvorný základ – část společná slovu základovému a slovu nově utvořenému. Společný pouze pro dvě slova – základové a nově utvořené! Slovotvorný prostředek – část tvořící nové slovo: konkrétní předpona, přípona nebo koncovka, spojovací vokál nebo jejich kombinace. Kořen – část společná pro všechna příbuzná slova.Kořen slova
Je to největší společná část všech slov významově příbuzných (průlet, letiště, letadlo, zálet). Je to jádro slova, na které se věší předpony a přípony, které zužují nebo upřesňují význam slova (hra, vý-hra, hra-vý, hra-čk-a, vy-hra-n-ý).
Jak určit koncovku Zkusíme slovo vyskloňovat/vyčasovat. Vše, co se bude měnit, je koncovka (domky, bez domků, k domkům). Koncovku je dobré určit dřív než příponu.
Čím se zabývá Slovotvorba : Slovotvorba se zabývá skupinou pojmenování – slova utvořená (derivací – odvozováním a kompozicí skládáním). něhož jsou odvozena. Odvozenost znamená, že nově utvořené slovo lze vyložit pomocí slova základového, a to jak po stránce výrazové (FORMA), tak po stránce významové (OBSAH).
Co je Slovotvorná kategorie : – Slovotvorné kategorie spojují typy odvozenin příponových spolu s příponovými složeninami. – Kategorie onomaziologická zahrnuje vedle slov utvořených i slova prvotní – základová. 2. Derivace, postupy uplatňované v rámci derivace.
Jak vytvořit nové slovo
Nová slova v češtině vznikají 4 základními způsoby:
- Odvozováním.
- Zkracováním slov.
- Skládáním slov.
- Přejímáním slov z cizích jazyků
Základové slovo – slovo, z něhož bylo nové slovo přímo utvořeno. Slovo, které se stalo motivem, zdrojem nového pojmenování. Slovotvorný základ – část společná slovu základovému a slovu nově utvořenému.Kořen slova
Je to největší společná část všech slov příbuzných (průlet, letiště, letadlo, zálet). Je to jádro slova, na které se věší předpony a přípony, které zužují nebo upřesňují význam slova (hra, vý-hra, hra-vý, hra-čk-a, vy-hra-n-ý). Na rozdíl od předpony, přípony a koncovky je přítomen v každém slově.
Jak se pozna koncovka : Jak určit příponu Nejdřív musíme znát kořen slova. Poté zjistíme, zda je ve slově koncovka a případně ji určíme. Zbude-li něco mezi kořenem a koncovkou, je to přípona.