Antwort Co je to povrchová voda? Weitere Antworten – Jaké jsou druhy vod
Podle původu se vody dělí na:
- atmosférické (srážkové),
- povrchové
- podpovrchové
- zvláštními druhy – přírodní léčivé, přirozeně se vyskytující stolní minerální vody a důlní vody.
2.2.
Do vody stojaté řadíme rybníky a jezera, drobné vody, bažiny, slatiny, tůňky, rašeliniště. Odlišnost vody stojaté od tekoucí je jasná je zde omezenější cirkulace vody, a místo horizontálního charakteru převládá důležitost vertikálního jevu.Činnost tekoucí vody
Rušivá činnost se projevuje vymíláním a odnášením částic půdy a hornin. Říkáme této činnosti vodní eroze. Odtok vody na zemském povrchu může být plošný (tzv. ron) a soustředěný (v říčním korytě).
Co je podzemní voda : Podzemní vody jsou vody, které se přirozeně vyskytují pod zemským povrchem v pásmu nasycení (saturace) v přímém styku s horninami. Jedná se o cenný přírodní zdroj, který by měl být chráněn před znečištěním a udržitelně využíván.
Jaký je rozdíl mezi podzemní a povrchovou vodou
Rozdíl mezi podzemní a povrchovou vodou
Podzemní voda se nachází v podzemí v trhlinách a prostorech v půdě, písku a kameni (např. artéské studny, umělé studny, prameny). Povrchová voda je jakákoli vodní plocha nad zemí, včetně potoků, řek, jezer, mokřadů, nádrží a potoků.
Jak se pozná měkká voda : Obsah vápníku a hořčíku je zpravidla udáván v jednotkách milimolů na litr (mmol/l). Měkká voda je charakterizována 0,7 až 1,25 mmol/l, méně než 0,5 mml/l pak značí velmi měkkou vodu. Oproti tomu tvrdá voda se pohybuje v rozpětí 2,51 až 3,75 mmol/l, cokoliv nad 3,76 je už voda velmi tvrdá.
Druhy povrchové vody
- slaná voda (moře, oceány)
- sladká voda (potoky, řeky, rybníky, nádrže)
- brakická voda.
Povrchové vody jsou vody přirozeně se vyskytující na zemském povrchu, dělí se na stojaté (lentické) a tekoucí (lotické). Povrchové vody jsou charakteristické velkou dynamikou prostředí a změnami v čase.
Co to je povrchová voda
Povrchové vody jsou vody přirozeně se vyskytující na zemském povrchu, dělí se na stojaté (lentické) a tekoucí (lotické). Povrchové vody jsou charakteristické velkou dynamikou prostředí a změnami v čase.Artéská voda je podzemní voda v napjaté zvodni, která má výtlačnou výšku hladiny nad úrovní povrchu terénu. Zvodeň v tomto případě má pozitivní piezometrickou výškou hladiny podzemní vody.Povrchové vody jsou vody přirozeně se vyskytující na zemském povrchu, dělí se na stojaté (lentické) a tekoucí (lotické).
Pitná a teplá voda nesmí obsahovat mikroorganismy, parazity a látky jakéhokoliv druhu v počtu nebo koncentraci, které by mohly ohrozit veřejné zdraví. Tento požadavek platí obecně a navíc pro některé škodliviny jsou stanoveny mezní limity. Zvláštním předpisem jsou vymezeny i radiologické ukazatele jakosti pitné vody.
Jaká voda je zdravá : Optimální tvrdost vody: se pohybuje v rozmezí 0,7-2,5 mmol/l. Tato voda je pro naše zdraví nejprospěšnější. Tvrdá voda: obsahuje minerálů více než 2,5 mmol/l. Velmi tvrdá voda: je voda s obsahem minerálů více než 3,75 mmol/l.
Jak vyresit tvrdou vodu : Přechodná tvrdost vody obsahuje rozpuštěný hydrogenuhličitan vápenatý a po jeho vysrážení vzniká uhličitan vápenatý (vodní kámen). Přechodnou tvrdost vody lze odstranit pouhým varem. Trvalá tvrdost vody obsahuje chlority, sulfidy, nitráty a silikáty. Tento typ lze odstranit pouze pomocí chemické úpravny.
Jak vypadá Artézská studna
„Artéská struktura je vlastně výplní jakéhosi kaňonu, který byl hluboký několik stovek metrů. Kdybyste si představili, že stojíte v oblasti vinohradského sídliště a dívali se na Brno, tak ten kaňon by byl zahloubený s osou někde kolem Lužánek a měl by hloubku několika set metrů.
Nachází se ve státech Queensland, Severní teritorium, Nový Jižní Wales a Jižní Austrálie. Představuje rozsáhlé zásoby podzemní artéské sladké vody různé kvality. Pánev dosahuje hloubky až 3 000 m, uvažuje se, že se zde nachází okolo 64 900 krychlových kilometrů podzemní vody.Voda pokrývá více než 71 % zemského povrchu. Více než 97 % plochy vodstva pokrývají moře a oceány, oproti tomu sladká voda tvoří pouze 3 % hydrosféry.
Proč se nesmí pít slaná voda : Mořská voda by se v žádném případě neměla pít. Hrozí předávkování organismu solí, selhání ledvin a smrt. Světový oceán také obsahuje různé kovy, přičemž jejich významným zdrojem jsou podmořské hydrotermální prameny. V minulosti byla salinita vyšší.