Antwort Co je to konstruktivní kritika? Weitere Antworten – Co je to kritika
Kritika (z řeckého krinein a kritiké techné, umění rozlišovat a posuzovat) znamená jako činnost hodnocení, posouzení, ocenění. Protože je to zejména v moderní době činnost velmi významná, existuje v některých oborech zvláštní profese, například literární kritik, a zvláštní literární žánr, který se také nazývá kritika.Oceňujte naše schopnosti a promyšlenost našich řešení, ale říkejte to jasně, stručně a bez emocí. Vyjádřete podstatu a nezacházejte do zbytečných detailů. Kritiku nepotřebujeme, máme v sobě vlastního vnitřního kritika. Chybu vnímáme a štve nás, že jsme na to nepřišli sami.Kritiku pište s cílem autorovi pomoci. Můžete ho pochválit, povzbudit, ale i poukázat na slabá místa a upozornit na nedostatky, které může zlepšovat. Cílem recenze ovšem není pomoci k úspěchu kamarádovi či kamarádce – zpravidla je to poznat a recenzent ztrácí na důvěryhodnosti. Existují různé přístupy k psaní recenzí.
Jak podat kritiku : Snažte se druhému nevyčítat. Místo toho, abyste poukazovali na druhého, přeneste pozornost na sebe. Používejte JÁ místo TY. V komunikaci využívejte věty typu: Já pozoruji… Já jsem si všimnul… Já mám jeden problém… Já bych navrhoval…
Co je literární kritika
Literární kritika je pole literární diskuse, které si prostřednictvím recenzí a jiných textů klade za cíl interpretovat, hodnotit a třídit literární díla.
Jak na konstruktivní kritiku : Při konstruktivní kritice se zaměřte na pozitivní věci. Neútočte osobně, vždy buďte objektivní. Pamatujte, že účelem je pomoci vašemu spolupracovníkovi a kolegovi, aby se ve svých úkolech ještě více zlepšil. Kritiku vždy zakončete něčím pozitivním!
Jak dokázat kritiku přijmout
- Nereagujte hned a snažte se zůstat nad věcí.
- Zachovejte klidný tón hlasu a nenechte se vytočit.
- Dívejte se kritizujícímu do očí a nepřerušujte ho, když mluví.
- Všímejte si svých pocitů.
- Kritiku neberte osobně nebo jako útok na vaši osobu.
U recenze lze doporučit dodržování určité pevné struktury. Rozsah závisí na věku čtenářů, ale běžně se recenze píší na dvě až tři normostrany. Naopak delší recenze jsou často náročné a vyžadují velké intelektuální úsilí a rozmysl ze strany autora.
Jak přijímat konstruktivní kritiku
Při konstruktivní kritice se zaměřte na pozitivní věci. Neútočte osobně, vždy buďte objektivní. Pamatujte, že účelem je pomoci vašemu spolupracovníkovi a kolegovi, aby se ve svých úkolech ještě více zlepšil. Kritiku vždy zakončete něčím pozitivním!Můžete reagovat několika způsoby. Pokud je kritika pravdivá, přijměte ji bez projevů viny nebo jiných negativních pocitů. Uznejte, že nejste dokonalí a že učit se můžeme jenom z chyb, zjistěte, co musíte změnit, a jděte dál. Pokud se to hodí, poděkujte kritikovi za odezvu.„Kritický realismus“ chápe Lukács jako jedinou formu umění, která je ideologicky přijatelná a schopná kritizovat dobovou společenskou realitu. Své názory deklaroval v knize Význam současného realismu (1957).
Zpětná vazba by se měla zaměřit na chování, a ne na to, jak někdo vypadá, jak smýšlí, kdo je nebo čemu věří. Je důležité vyhýbat se komentářům namířeným na osobnost, inteligenci nebo jiné osobní identifikátory a místo toho udržovat konverzaci zaměřenou na situaci, která vyžaduje zlepšení.
Jak by měla vypadat recenze :
- 6 zásad pro parádní recenzi.
- Pište to, co sami v recenzích chcete vidět. Zvolte chytlavý titulek a úvod recenze. Buďte konkrétní a podělte se o své zážitky. Přidejte kvalitní fotky z používání Neodpovídejte jedním slovem nebo jednou větou. Reagujte na všechny aspekty otázky tak, aby odpověď navazovala.
Co by měla obsahovat recenze : Měla by obsahovat jak analytickou, tak kritickou rozvahu. Součástí recenze, která by měla být psána objektivně, je i vlastní, subjektivní, názor recenzenta, který je potřeba pro čtenáře odlišit. Text je vhodné rozdělit na tři části – perex, hlavní část a závěr. V perexu recenzent v několika větách knihu představí.
Jak se bránit kritice
Při jakékoli kritice je důležité zůstat klidný a neztrácet sebekontrolu. Pokud se vám to zcela nepodaří, je alespoň třeba se zdržet reakce, dokud vaše emoce neopadnou. K uklidnění pomůže hluboké dýchání či odpoutání pozornosti, například počítání do deseti. Někdy pomáhá i snaha oddělit obsah kritiky od jejího podání.
Znaky realismu:
- zobrazuje skutečnost pravdivě, bez příkras, zobrazuje skutečně existující věci a jevy.
- nepracuje s klasicistními nebo romantickými estetickými ideály.
- zavrhuje romantickou obrazotvornost, náladovost a snění
- neusiluje o malebnost, ale o pravdu.
- zobrazuje přítomnost, nikoliv minulost.
Realismus (z latinského realis = věcný, skutečný, od res = věc) zahrnuje směry, názory a postoje, které různým způsobem zdůrazňují „věcnost“, respekt člověka vůči skutečnosti, úsilí o správné poznání věcí samých.
Co je konstruktivní zpětná vazba : Vyhýbejte se všeobecným poznámkám jako „to bylo dobré“. Místo toho řekněte, co bylo dobré. Snažte se vyjadřovat k pozorovatelnému chování. Vyhýbejte se poznámkám o něčem, s čím daný člověk nemůže nic dělat, o jeho zjevných motivech nebo nedostatcích.