Antwort Co je to Archaismus příklad? Weitere Antworten – Jak poznat archaismy
„Mezi slovy zastarávajícími rozlišujeme tzv. archaismy (pojmenování, která ustupují jinému novějšímu pojmenování, které se stalo běžnějším, např. anžto x protože, regiment x pluk) a historismy (pojmenování zaniklých historických skutečností, např. kádrovák, dráb, tolar, cech, halapartna).Neologismy vznikají zejména jako: česká slova s novým významem (například ještěrka jako vozidlo, bublinky pro kontextové nápovědy nebo šampaňské, šmejdi jako pochybní prodavači) nově vytvořená a původně česká slova (počítač, údržbář, parník)Historismus je architektonický (šířeji umělecký) směr 19. století. Název „historismus“ označuje specifikum slohu, jenž se vyznačuje návratem k minulým – historickým stylům: románskému slohu, gotice, renesanci, baroku a klasicismu.
Co to je historismus : Historismy (slova historická) jsou slova, která označují dávno zaniklé věci. Historismy úzce souvisejí s archaismy, ale liší se od nich tím, že archaismy mohou označovat i skutečnost dosud existující, pro niž se ovšem v současnosti používá vhodnější výraz.
Co je to Archaismus příklady
Archaismus je označení pro zastaralý jazykový prvek (z dřívější podoby jazyka). Může se jednat o zastaralý prvek fonetiky jazyka (například košula místo košile), o zastaralý gramatický tvar (například peku místo peču, -ti jako koncovka infinitivu, např.
Co je to archaické slovo : Archaismy označují (oproti historismům) věci a skutečnosti, které ještě existují, pouze pro ně máme vžitý už jiný výraz (slovo). Za archaismy bývají považována nejen jednotlivá slova (například leč), ale také tvary některých slov (například peku či infinitivy obsahující koncovku -ti).
Neologismy jsou i složeniny, např. ropovod, lunochod, a slova přejatá z cizích jazyků, třeba z holandštiny: frejířči frajer (hezky česky: hejsek, záletník). Neologismy se zabývají i novodobí brusiči jazyka, ač výrazy vypadají někdy spíš jako pseudo-archaismy.
To jsou slova, která označují věci, které už zanikly (například povolání, která už nejsou potřeba, historické zbraně apod.).
Jak poznat cizí slova
Přejatá slova (slova cizího původu) lze rozdělit na zdomácnělá a cizí. U zdomácnělých slov si již mluvčí jazyka cizí původ neuvědomují, např. česká slova knedlík, pytel, škola, anglická beef, wine. Cizí slova si v jazyce uchovala původní ráz, mluvčí si uvědomují jejich cizí původ.slovo "bohužel" je příslovce, patří k mnoha složeným slovům, kde první část tvoří bohu-. Příslovce "bohužel" vyjadřuje lítost, politování mluvčího. Místo "bohužel" můžeme říci "na neštěstí".V češtině se obecně za nejdelší slovo považuje "nejneobhospodařovávatelnějšími". Ústav pro jazyk český ovšem upozorňuje, že mohou vzniknout i delší složeniny, jako například "nejzdevětadevadesáteronásobitelnějšími". To jsou však jazykové konstrukty, které se nepoužívají.
Složená slova (složeniny) mají více než jeden slovní základ, například pravděpodobný je podobný pravdě. Složeniny ze tří nebo čtyř slov jsou spíše výjimkou (červenomodrobílý, namoutěduši aj.). Složeniny můžeme třídit do různých skupin.
Jak nahradit slovo člověk : synonyma
- osoba.
- lidstvo, člověk rozumný
- ty (často ale vyjádřené jen slovesným tvarem), my, se, jeden.
Jak nahradit slovo říct :
říct | |
---|---|
1. | povědět , sdělit ( fakta ), vyslovit , pronést , vyjádřit ( názor ), ( kniž .) pravit |
2. | sdělit ( pohledem ), naznačit , prozradit ( tvář pocity ) |
3. | vyjádřit se k čemu , myslet si co |
4. | nařídit ( udělat ), poručit , přikázat , rozkázat , uložit |
Kolik má průměrně slovo písmen
Délka slov v češtině je proměnlivá a kolísá od jednoho jediného písmene až po slova dlouhá okolo třiceti písmen.
Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch bývá uváděno jako nejdelší jméno obce na světě, potažmo jako nejdelší jméno železniční stanice. Zároveň je zapsáno v Guinnessově knize rekordů 2002 jako nejdelší platné doménové jméno.V případě, že nové slovo vzniklo složením domácího a cizího slova, hovoříme o tzv. hybridních složeninách. Jsou to slova jako videozáznam, autoopravna, biopotraviny… Může se zdát, že hybridní výrazy by neměly do spisovného jazyka.
Jak zjistit Zakladove slovo : Základové slovo – slovo, z něhož bylo nové slovo přímo utvořeno. Slovo, které se stalo motivem, zdrojem nového pojmenování. Slovotvorný základ – část společná slovu základovému a slovu nově utvořenému. Společný pouze pro dvě slova – základové a nově utvořené!