Antwort Co je Čsov? Weitere Antworten – Co je to ČOV
Čistírna odpadních vod (zkratkou ČOV, z toho též „čovka“, často lidově označována jako „čistička“) je zařízení, ve kterém dochází k čištění odpadních vod. Čistírny bývají budovány v blízkosti různých provozů, kde slouží k čištění průmyslových vod a odpadních vod ze zemědělské výroby.Voda proudí štěrkovou komorou pro usazování písku z vody. Poté je štěrk uložen na skládce. Voda dále dosahuje tyčových sít používaných k odstraňování velkých předmětů z odpadních vod. Nejdříve jsou hrubé síta a pak jemné síta, které odstraňují menší předměty, jako jsou zápalky, cigarety nebo nezkonzumované potraviny.Shrnutí: Finální cena domácí ČOV
Cena samotné čističky odpadních vod se pohybuje od 30–80 000,-. Za projekt domovní ČOV u nás zaplatíte 11 990,- a za povolení dáte maximálně 500,- (v případě dražšího ohlášení). Za výkopové, stavební a instalační práce provedené svépomocí zaplatíte zhruba 20 741,-.
Jak probíhá biologické čištění vody : Princip biologického čištění vody je postaven na odstraňování organického znečištění pomocí mikroorganismů, zejména bakterií. Proces probíhá v aktivačních nádržích (bioreaktory), kde mikroorganismy neustále cirkulují s odpadní vodou a vytváří shluky, tzv. vločky.
Jak funguje Čovka
Domovní čistička odpadních vod funguje na principu mechanicko-biologických procesů, které zbaví odpadní vody až 97 % nečistot. Přečištěnou vodu je pak možné likvidovat do povrchových vod, dešťové kanalizace nebo nechat vsakovat přímo na pozemku.
Kdo povoluje ČOV : Povolení vám musí vystavit vodoprávní úřad.
Čistička odpadních vod není vhodná do domácnosti s drtičem odpadků. Do ČOV se nesmí dostat biologicky nerozložitelný materiál (plasty, kosti, gumy apod.). Pokud se tak stane, vyberte tento materiál neprodleně z nádrže. V žádném případě do odpadu nevypouštějte ředidla, barvy, laky a další jedy.
V první části čistírny se odstraňují hrubé nečistoty. Zachycují se plovoucí nečistoty, lapá se štěrk, písek, lapá se tuk. Následují velké usazovací nádrže, kde se usazuje kal. Dále je odpadní voda odváděna do aktivačních nádrží, kde jsou pomocí kyslíku a mikroorganismů odstraňovány rozpuštěné nečistoty.
Co je potřeba k povolení ČOV
Požadavky na projektovou dokumentaci ČOV
- Průvodní zpráva.
- Souhrnná technická zpráva.
- Situační výkresy.
- Dokumentace objektů a technických a technologických zařízení
- Specifikace domácí ČOV.
- Hydrogeologický posudek (pokud je potřeba)
Biologické čištění
Srdcem každé mechanicko-biologické čistírny odpadních vod jsou aktivační nádrže. Princip čištění spočívá v činnosti aerobních, anoxických a anaerobních bakterií spolu s jednobuněčnými organizmy, jako jsou měňavky nebo bičíkovci (používá se pro ně označení aktivovaný kal).Princip biologického čištění je založen na odstranění organického znečištění pomocí působení mikroorganizmů, zejména bakterií. Organické znečištění ve splaškové nebo vyčištěné vodě můžeme kontrolovat pomocí chemických rozborů.
Jak vypadá voda na odtoku ze správně fungující ČOV Voda je naprosto čirá, čistá, bez zápachu a bez zákalu. Neměla by být k rozeznání od vody užitkové. (Mnohdy je čistší než voda v tocích, do nichž je vypouštěna.)
Jak dlouho trvá povolení na ČOV : Správní řízení Povolení ČOV můžete získat dvěma způsoby – vodoprávním řízením, nebo ohlášením. Klasické vodoprávní řízení zpravidla vyřídíte mezi 60–90 dny. Administrativně jde o méně náročný postup, který také stojí méně.
Jak dlouho trvá povolení ČOV : Povolení formou vodohospodářského rozhodnutí
Tento typ povolení je klasickým způsobem, jak legalizovat domovní čističku ČOV. Vodoprávní úřad má na jeho vyřízení 60 dní a platí se za něj správní poplatek 300,-.
Co se deje s vodou z čističky
Vyčištěná voda se zpravidla vypouští do povrchových vod (potok, řeka), do vsaku nebo veřejné kanalizace, která není napojena na obecní čistírnu, případně lze vodu využívat k zavlažování vlastního pozemku. Při vypouštění do povrchových vod posuzuje úřad čistírnu dle zařazení do kategorie.
Obecně je doporučeno volit toaletní papír, který je: Bílý nebo světlý Recyklovaný nebo ekologický Bez vůně a barviv.Voda se čistí především varem, chemickými látkami a nebo UV světlem. Čištění vody je obzvláště důležité v zemích třetího světa, kde jsou virové nemoci obvyklé.
Čím čistit vodu : Cílem je získat dostatečně čistou vodu pro požadované účely. Mezi nejběžnější operace určené k čištění vody patří destilace, reverzní osmóza, filtrace přes aktivní uhlí, mikrofiltrace, ultrafiltrace a elektrodeionizace.